Wiele osób na miejsce swojego pierwszego tatuażu wybiera okolicę stopy. Zmieści się tam niewielki wzór, niewidoczny przez większość roku, ale wyeksponowany na basenie czy w sezonie letnim. Jeżeli zastanawiasz się nad ozdobieniem tego fragmentu ciała, zapoznaj się z poniższym artykułem. Poruszamy w nim kwestię bólu i pielęgnacji, a ponadto omawiamy najpopularniejsze wzory, jakie są wybierane na tatuaż na stopę.
Tatuaż na stopę – czy boli?
Proces tatuowania nie jest zbyt przyjemny. Mimo to są miejsca na ciele, których ozdabianie nie jest zbyt bolesne. Ponadto odporność na ból jest różna – dla wielu osób proces tatuowania wcale nie musi oznaczać znacznego dyskomfortu.
Czy tatuaż na stopie boli? Stopa i jej okolice należą do miejsc na ciele, których ozdabianie niestety jest bolesne. Wynika to z braku tkanki mięśniowej, obecności gęstych zakończeń nerwowych oraz styczności igły z kośćmi stopy. Ponadto skóra na stopie jest bardzo cienka i delikatna.
Tatuaż na śródstopiu
Śródstopie to jedno z najbardziej bolesnych miejsc do tatuowania. Ozdabianie obszaru, w którym skóra jest cienka, a kości pod nią są ulokowane dość płytko, powoduje znaczny dyskomfort. Mimo to jest to jedno z popularniejszych miejsc na tatuaż, szczególnie wśród kobiet.
Tatuaż na kostce
To kolejne miejsce w okolicy stóp, które często ozdabiane jest właśnie przez panie. Nic dziwnego – tatuaż na kostce prezentuje się naprawdę efektownie. Tutaj, podobnie jak przy śródstopiu, igła maszynki ma styczność z cienką skórą i kośćmi, co może powodować znaczny ból.
Tatuaż na podeszwie stopy
Wzór wykonywany na podeszwie stopy nie jest tak popularny jak te na kostce czy śródstopiu. Mimo to coraz więcej osób wybiera ozdobienie także i tej części ciała. Liczne zakończenia nerwowe i delikatna skóra sprawiają, że tatuowanie podeszwy jest bardzo bolesnym procesem.
Jak zmniejszyć dyskomfort tatuowania stopy?
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie bólu towarzyszącego tatuowaniu stopy.
- Odpocznij przed wykonaniem tatuażu i dobrze się wyśpij.
- Na 24 godziny przed wykonaniem tatuażu nie bierz środków przeciwbólowych, które rozrzedzają krew – przez intensywniejsze krwawienie cały proces będzie trwał dłużej.
- Pij dużo wody.
- Regularnie nawilżaj skórę, co najmniej tydzień przed wykonaniem wzoru.
- W dniu wykonania tatuażu zjedz pożywny posiłek.
- Na co najmniej 24 godziny przed sesją nie pij alkoholu. Postaraj się też powstrzymać przed spożywaniem kofeiny.
- Postaraj się nie skupiać się na bólu. Słuchaj relaksującej muzyki na słuchawkach, przynieś ze sobą antystresową piłkę, oglądaj filmiki na telefonie, żuj gumę.
- Oddychaj głęboko w trakcie tatuowania.
- Poproś tatuatora o znieczulający żel.
- Proś o przerwy w trakcie tatuowania.
Gojenie tatuażu na stopie
Przetrwanie bólu podczas tatuowania stopy to dopiero początek. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli na szybkie i skuteczne gojenie. Stopy potrzebują ok. 3–4 tygodni kuracji; pełne zagojenie następuje po ok. 3 miesiącach.
Buty a tatuaż – jak chronić stopę?
Większość osób, które tatuują stopę, wybiera na to cieplejszą porę roku. Późną wiosną i latem noszone obuwie jest lżejsze, co nie podrażnia świeżej dziary tak bardzo jak to noszone zimą.
Ćwiczenia po tatuowaniu stopy
Po nanoszeniu tatuażu na stopę organizm może potrzebować kilku dni na regenerację. Warto wówczas ograniczyć wszelkie ćwiczenia. Po odpoczynku możesz powrócić do uprawiania sportu, jednak zaleca się unikania aktywności, która może narażać stopy na urazy. Jeżeli uprawiasz jogging, na jakiś czas musisz z niego zrezygnować.
Pielęgnacja tatuażu na stopie
Każdy profesjonalny tatuażysta powinien udzielić szczegółowych rad dotyczących pielęgnacji dziary na stopie. Warto dokładnie się ich trzymać – pozwoli to na szybsze zagojenie się wzoru.
Do przykładowych rad, jakie usłyszysz od tatuażysty, należą np.:
- ochrona tatuażu przed promieniowaniem UV;
- utrzymywanie tatuażu w czystości;
- stosowanie specjalnych maści na gojenie.
Wzory tatuażu na stopę
Motywy roślinne
Do najpopularniejszych tatuaży na stopę zalicza się wszelkie motywy roślinne. To na przykład subtelne, pnące się ku górze kwiaty i listki, idealne dla cichych oraz delikatnych osób. Z drugiej strony są wyraziste i nieco zadziorne motywy, takie jak bluszcz czy ognistoczerwone róże, które podkreślą odważny charakter i brawurę.
Mandale
Mandala jest artystycznym i harmonijnym wzorem, wywodzącym się ze sztuki buddyjskiej. To kolejna z kompozycji, która jest bardzo często tatuowana na stopie. Szczególnie elegancko prezentuje się jako wzór oplatający stopę, aż do samej kostki. Tatuaż mandali będzie doskonały dla każdego, kto fascynuje się kulturą i filozofią buddyjską.
Wzory biżuteryjne
Pierścionki i bransoletki prezentują się na stopach wyjątkowo szykownie. Jeżeli lubisz biżuterię, być może skusi cię tatuaż, który ją imituje. Ozdoby wokół kostki i na palcach stóp często do złudzenia przypominają piękne świecidełka. No i nie trzeba martwić się o ich zgubienie lub zniszczenie!
Napisy
Ulubione cytaty z książek, sentencje, motywacyjne hasła – wszystko to stanowi świetny pomysł na tatuaż na stopie. Napisy wykonane pięknym kaligraficznym pismem lub popularną czcionką sprawdzają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Szczególnie popularne jest ozdabianie napisami podeszwy.
Tatuaże na stopie, choć bolesne, są niezwykle efektowne. Mimo dyskomfortu przy ich wykonywaniu nadal pozostają popularne wśród wielbicieli tatuażu. Drobne przygotowania do procesu i postępowanie zgodnie z radami tatuażystów pomagają zwalczać ból – w zamian otrzymujesz piękny i przykuwający oko wzór, który pozostanie z tobą na całe życie.