Obecnie trudno sobie wyobrazić salon stylizacji paznokci bez tego preparatu. Aceton kosmetyczny, bo o nim mowa, jest stosowany przy zabiegach manicure i usuwaniu hybryd. Co to jest aceton do paznokci i w jakim celu się go używa? Dlaczego można go uznać za dość kontrowersyjny produkt? Dowiedz się więcej o tej wciąż popularnej substancji i sprawdź, gdzie ją kupić. Zapraszamy do lektury!
Aceton jako substancja chemiczna
Czy wiesz, co to jest aceton kosmetyczny? Substancja ta zaliczana jest zaliczana do związków chemicznych, które są określane jako ketony. Jakie są jej właściwości? Wyróżnia ją silny drażniący zapach i przezroczystość. Co ważne – aceton jest łatwopalny. Dlaczego więc nadal to nieodłączny element wielu gabinetów kosmetycznych? Sprawdź, w jakim celu się go stosuje.
Aceton – kosmetyczny a czysty, czyli trochę o rodzajach acetonu
Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje acetonu. To bardzo istotna informacja, która pozwoli uniknąć złego wyboru – ten mógłby się źle skończyć. Aceton czysty (inaczej zwany technicznym) to substancja zupełnie nieoczyszczona. Zawiera wiele toksycznych związków, które są szkodliwe również dla człowieka. Stosuje się go przede wszystkim jako rozpuszczalnik do farb i lakierów przemysłowych.
Aceton kosmetyczny i jego właściwości
Aceton kosmetyczny jest formą dużo łagodniejszą i można stosować tę substancję bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka. Preparat ten przechodzi oczyszczanie, a dodatkowo zostaje wzbogacony składnikami aktywnymi, którymi są choćby witaminy czy substancje łagodzące. Ważne, aby dokładnie zweryfikować kupowany preparat, szczególnie jeśli zakupy robisz w sklepach internetowych. Zbyt niska cena powinna wzbudzić twoją czujność.
Aceton kosmetyczny w gabinecie
Wiele osób może zadawać sobie pytanie, w jakim celu stosuje się tak kontrowersyjną substancję. Bywa niezbędna w gabinetach, chociaż wiele z nich stara się ją możliwie zastępować. Niektórzy klienci na wstępie proszą o nieużywanie acetonu do paznokci, gdy skóra wokół nich jest:
- wyjątkowo delikatna;
- wrażliwa;
- poraniona.
Podczas jakich zabiegów używa się acetonu kosmetycznego?
Aceton kosmetyczny w gabinecie stosowany jest przede wszystkim podczas zabiegu manicure hybrydowego lub żelowego. Może służyć do odtłuszczania płytki (chociaż są do tego tzw. cleanery), a także do zdejmowania manicure hybrydowego. Dzięki acetonowi zostaje on rozpuszczony i można go łatwo usunąć kolejnymi etapami.
Aceton a zmywacz do lakieru hybrydowych
Jaka jest różnica między acetonem a zmywaczem do paznokci? Ten drugi działa łagodniej, jeśli można w ogóle mówić o delikatniejszym działaniu rozpuszczalnika. Zmywacze mogą zawierać niewielkie stężenie acetonu lub wcale nie zawierają go w składzie. Zamiast niego stosuje się inne substancje aktywne. Pojawia się pytanie, czy zmywacz jest w stanie usunąć hybrydę? Wiele klientek w akcie desperacji stosuje taką metodę. Da się to zrobić, jednak jest to niezwykle pracochłonne i uciążliwe. Efekt zależy także od rodzaju zmywacza do paznokci.
Gdzie znajdziesz aceton kosmetyczny?
Gdzie kupić aceton do hybrydy? Dobrej jakości produkt dostaniesz w każdej hurtowni kosmetycznej. Mówimy oczywiście o acetonie kosmetycznym. Zazwyczaj występuje w wielu formach. Możesz znaleźć zarówno małe butelki, jak i te o pojemności kilku litrów. Obecnie są dostępne także acetony zapachowe. Stworzono je po to, aby zneutralizować silnie drażniącą woń substancji.
Aceton do paznokci – cena
Ile kosztuje profesjonalny aceton do paznokci? Cena tego produktu nie jest wygórowana. Koszt to zwykle kilkanaście złotych, choć oczywiście zależy od pojemności butelki. Większym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie można kupić aceton. Dostępny jest bowiem tylko w hurtowniach lub bardzo dobrze zaopatrzonych drogeriach.
Szkodliwe działanie acetonu
Aceton kosmetyczny jest środkiem dopuszczonym do stosowania wyłącznie w określonym celu. Kosmetyczka, która go używa, na pewno powinna wziąć pod uwagę kwestię stanu dłoni i paznokci osoby poddawanej zabiegowi. Inaczej można doprowadzić do niepożądanych efektów.
Do najczęstszych skutków ubocznych acetonu kosmetycznego zaliczamy:
- silne wysuszenie i podrażnienie paznokcia, a także obszaru wokół niego;
- zwiększenie ryzyka schorzeń bakteryjnych i grzybiczych w obrębie miejsca zabiegowego;
- bóle głowy i mdłości wywołane drażniącym zapachem;
- uczucie pogorszenia nastroju, rozdrażnienia;
- pogorszenie kondycji paznokcia – łamliwość;
- silne podrażnienie przy kontakcie z błonami śluzowymi.
Usuwanie hybryd za pomocą acetonu kosmetycznego
Dobry aceton do usuwania hybryd to taki, który dostaniesz w hurtowni kosmetycznej, lub ewentualnie w sprawdzonym sklepie internetowym. Na czym polega metoda ściągania hybryd acetonem? Przedstawiamy kolejne etapy.
- Na samym początku specjalista dokładnie przygląda się dłoniom i paznokciom. Ważne, aby zwrócić uwagę na ich stan i to, czy nie rozwija się żaden stan zapalny.
- Następnym krokiem jest przygotowanie folii aluminiowej i wacików nasączonych acetonem. Muszą one być bardzo mocno zwilżone, aby produkt skutecznie zadziałał.
- Na każdy paznokieć, z którego należy zdjąć hybrydę, nakładany jest mokry wacik, a następnie zwijany szczelnie folią.
- Należy odczekać około 15 minut i zdjąć folię. Lakier powinien pozornie odejść. Trzeba mu tylko nieco pomóc, używając do tego specjalnego dłutka.
- Ostatnim krokiem jest przejście do wybranego rodzaju manicure.
Jak widzisz, usuwanie hybryd za pomocą acetonu kosmetycznego nie jest bardzo skomplikowane. Wiele osób wykonuje tę procedurę samodzielnie w domu.
Sprawdź, jak zregenerować paznokcie po acetonie
Aceton do paznokci używany raz na jakiś czas nie powinien im wyrządzić szkody. Daj odpocząć im od manicure hybrydowego, a tym samym także od acetonu. Staraj się wtedy regularnie stosować wzmacniającą odżywkę do płytki paznokcia. O skórki i jego okolice możesz dbać cały czas – hybryda w tym nie przeszkadza. Co możesz zrobić?
- stosuj kilka razy dziennie silnie odżywczy krem bogaty w oleje naturalne (masło shea, oliwę z oliwek) oraz witaminę E;
- raz z tygodniu zrób odpowiednio dobraną maseczkę do dłoni;
- zaopatrz się w regenerującą oliwkę do skórek;
- jeśli do dłoni używasz mydła, które jest silnym detergentem, zmień je na coś o łagodniejszym działaniu myjącym.
Czy można używać czegoś innego zamiast acetonu do hybrydy?
Aceton kosmetyczny nie jest jedyną opcją, ponieważ kosmetyczka może ściągać hybrydę za pomocą frezarki lub pilnika. Użycie frezarki wymaga niezwykłej precyzji i doświadczenia, ponieważ łatwo wyrządzić krzywdę i zaburzyć proces wzrostu paznokcia. Drugi ze sposobów jest zaś niesamowicie pracochłonny i do ściągania hybrydy stosuje się go w wyjątkowych sytuacjach.
Co ma wspólnego aceton z wątrobą?
Być może wydaje się to dziwne, ale każdy człowiek ma w organizmie dawkę acetonu. Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, jest zaliczany do ketonów. Substancje te wytwarzane są podczas rozkładu tłuszczów przez wątrobę. Dzieje się tak, gdy organizm jako główne źródło energii wykorzystuje nie glukozę, ale tłuszcz.
Aceton – inne zastosowania
Aceton kosmetyczny ma świetne właściwości rozpuszczające, dlatego znalazł zastosowanie nie tylko w pielęgnacji. Warto wspomnieć, że pomaga:
- usuwać trudno zmywalne plamy np. z tłuszczu lub kawy, herbaty, atramentu.
- jako środek dezynfekujący niektóre powierzchnie.
- przy pozbywaniu się resztek farby z podłogi lub okien.
- usunąć niechciane etykiety ze słoików – rozpuszcza klej.
Aceton kosmetyczny jest produktem skutecznym, dlatego wciąż stosuje się go w wielu gabinetach. Ułatwia ściąganie hybrydy, jak również nakładanie. Jeśli będzie używany z rozwagą i zgodnie z przeznaczeniem, nie powinien wyrządzić krzywdy.