Jeśli wierzysz, że dzięki dobrze dobranym kosmetykom twoja skóra będzie piękna, gładka i wolna od trądziku, musisz starannie wybierać preparaty, z których korzystasz. Przeterminowane kosmetyki to kiepskie wsparcie w walce o piękny wygląd, zacznij zatem zwracać większą uwagę na oznaczenia producentów.
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat oznaczeń i kodów, najczęściej pojawiających się na środkach do pielęgnacji ciała. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie oznaczenia może mieć data ważności kosmetyków.
Dlaczego termin ważności kosmetyków jest cenną informacją?
Informacja o tym, jak długo możesz z danego preparatu korzystać, jest równie ważna, jak jego skład. Dlaczego ignorowanie jej może się okazać poważnym błędem?
O czym informuje data ważności?
Termin ważności kosmetyków informuje, do kiedy dany preparat zachowa swoje właściwości i będzie skutecznie wspierać cię w walce o piękny wygląd. Świeżość kosmetyków ma też istotny wpływ na stan twojej skóry i jej bezpieczeństwo.
Czym może skutkować korzystanie z przeterminowanych kosmetyków?
Sięganie po kosmetyki „po terminie” to częste zjawisko. Czym może ono skutkować? Uczuleniem i takimi problemami, jak wysypka, świąd czy pieczenie. To niegroźne, za to uciążliwe przypadłości, przed którymi możesz się uchronić w bardzo prosty sposób.
Exp date i PAO – co kryje się za tymi skrótami?
Obok daty ważności kosmetyków, ważna jest też wiedza na temat okresu ich przydatności. Jeśli poznasz skrót exp i PAO, odczytanie przydatnych informacji na opakowaniu nie sprawi ci problemów.
Co to znaczy exp?
Skrót exp często pojawia się na opakowaniach. Expiration day to data przydatności kosmetyków, która zazwyczaj określona jest za pomocą miesiąca i roku. Jeśli zatem zobaczysz na opakowaniu exp 11/22 będziesz wiedział, że z preparatu tego możesz bez obaw korzystać do listopada 2022 roku.
PAO – co to oznacza?
PAO określa termin przydatności kosmetyków po otwarciu pojemnika. Period After Opening przedstawiany jest graficznie za pomocą otwartego słoiczka, przy którym znajdziesz informację o czasie przydatności produktu. Może być on określony w miesiącach (np. 6M) lub latach (n.p. 2Y).
Oznaczenia a prawo
Prawo unijne wyraźnie określa, w jakich sytuacjach konkretne oznaczenia i informacje muszą być umieszczone. Symbol PAO znajdziesz na produktach, których termin ważności wynosi przynajmniej 30 miesięcy. W przypadku kosmetyków o krótszej ważności niezbędne jest podanie dokładnej daty przydatności do użycia. Przepis ten nie dotyczy jednak takich kosmetyków, jak perfumy czy dezodoranty, które sprzedaje się w hermetycznie zamkniętych pojemnikach.
Data ważności kosmetyków – jak ją odczytać?
Teoretycznie odczytanie daty ważności na produkcie nie powinno być problemem. Niestety, klasyczna data ważności nie zawsze jest normą. Zamiast niej znajdziesz za to zakodowaną datę, którą musisz poprawnie odczytać. W jaki sposób?
Rozkodowanie daty ważności krok po kroku
Pamiętaj, że każda marka ma swoje własne kody. Bywa, że kod składa się z czterech cyfr, możesz się też spotkać z kodem ośmiocyfrowym. Co oznaczają konkretne cyfry?
Przy kodzie składającym się z czterech cyfr trzy pierwsze będą oznaczały dzień roku, ostatnia cyfra będzie określała rok produkcji. Np. kod 1501 będzie informował, że kosmetyk powstał w 150. dniu 2021 roku.
W kodzie składającym się z ośmiu cyfr pierwsza cyfra będzie jednocześnie ostatnią cyfrą roku produkcji. Dwie kolejne oznaczają tydzień w tym roku. Np. 1039856 będzie oznaczać, że kosmetyk powstał w trzecim tygodniu 2021 roku.
Czytanie takich kodów w pełnym sklepie bywa problematyczne. Na szczęście możesz skorzystać z pomocy.
Jak ułatwić sobie czytanie kodów?
Jeśli nie potrafisz odczytać zaszyfrowanych informacji lub nie masz do tego cierpliwości, możesz skorzystać z coraz bardziej popularnych kalkulatorów ważności kosmetyków. Są one dostępne m.in. jako aplikacja na telefon, dzięki której nawet na szybkich i spontanicznych zakupach sprawdzisz to, co najważniejsze.
Jakie kalkulatory możesz wykorzystać? M.in.:
- Cosmetic calculator;
- Cosmetic wizard;
- Świeżomierz.
Popularne kosmetyki a średni termin przydatności
Jakie kosmetyki są najtrwalsze, a które musisz zużyć możliwie jak najszybciej? Najkrótsze terminy przydatności posiadają maskary, z których po otwarciu możesz bezpiecznie korzystać od 3 do 6 miesięcy.
Najdłuższymi terminami mogą się pochwalić szminki, które nadają się do użycia przez 2 lata po otwarciu, oraz pudry, których okres przydatności może wynieść nawet 3 lata. Większość kremów i balsamów trzeba zużyć w ciągu 6 miesięcy.
Jak odpowiednio przechowywać kosmetyki?
Aby kosmetyki nie straciły swej mocy przed określonym przez producenta terminem, musisz je przechowywać w odpowiedni sposób. Zawsze:
- odstawiaj kosmetyki w miejsce suche i ciemne,
- dokładnie zakręcaj pojemnik z kosmetykiem po każdym jego użyciu,
- nie rozrzedzaj kosmetyków.
Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o skórę, musisz zwracać uwagę nie tylko na skład poszczególnych kosmetyków, ale i na ich datę ważności. Dzięki temu zapewnisz swojej cerze maksymalne wsparcie, a jednocześnie uchronisz ją przed podrażnieniami.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długo po terminie ważności można używać kosmetyków?
Stosowanie kosmetyków po upłynięciu terminu przydatności to częste zjawisko. Preparaty, którym minął termin ważności, mogą nie działać w taki sposób, w jaki działały wcześniej. Mogą także zaszkodzić – mogą skutkować uczuleniem, wysypką, świądem, pieczeniem skóry, a nawet stanami zapalnymi.
Co zrobić z kosmetykami po terminie?
Nie musisz wyrzucać produktów kosmetycznych po terminie. Zastanów się, w jaki sposób możesz dać im drugie życie. Niektóre kosmetyki świetnie nadają się do czyszczenia przyrządów do makijażu i kosmetyczek, inne przydadzą się podczas sprzątania mieszkania.
Gdzie wyrzucić kosmetyki z zawartością?
Jeśli nie masz możliwości opróżnienia opakowania po kosmetyku, całość wyrzuć do odpadów zmieszanych.