Ceramidy pełnią niezwykle istotną rolę w codziennej pielęgnacji. Chcąc zachować piękny i młody wygląd przez długi czas, warto wprowadzić kosmetyki bogate w ceramidy do swojej zwyczajowej rutyny jak najwcześniej – efekty, które można dzięki nim uzyskać, robią duże wrażenie.
Skóra staje się gładsza, lepiej nawilżona i wyraźnie odświeżona. Dowiedz się, czym są ceramidy, jaką pełnią rolę w pielęgnacji i jak odpowiednio je stosować, aby przyniosły oczekiwane efekty.
Ceramidy – co to?
Ceramidy stanowią naturalny element lipidów skóry. Są one swoistym spoiwem, które wypełnia przerwy w warstwie rogowej naskórka i działają jak wodno-lipidowa bariera międzykomórkowa. Ta bariera z ceramidów poprawia wchłanianie wody i jednocześnie chroni przed jej nadmierną utratą.
Ponadto ceramidy pomagają w odbudowie naskórka i przywracają jej naturalną obronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważne, pomaga bowiem zapobiegać tworzeniu się nie tylko powszechnych problemów ze skórą, ale także niektórych chorób.
Problemy z barierą wodno-lipidową
Niekiedy bariera hydrolipidowa zostaje przerwana. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od stresu, poprzez szkodliwe nawyki (np. palenie papierosów), wpływ promieniowania UV lub zanieczyszczeń powietrza, a skończywszy na wahaniach hormonalnych. Bariera może także osłabiać się wraz z upływem lat.
Efektem są pogłębiające się zmarszczki, utrata elastyczności skóry, a także większa wrażliwość na zranienia i podrażnienia. Aby skóra mogła się odpowiednio chronić, czasami warto ją zatem w tym wspomóc. Najlepszym sposobem jest sięgnięcie po kosmetyki bogate w ceramidy.
Ceramidy – funkcje
Do najważniejszych funkcji ceramidów zalicza się przede wszystkim:
- ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
- walkę z pierwszymi oznakami starzenia się skóry;
- pomoc w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry;
- zahamowanie nadmiernego złuszczania się naskórka;
- uelastycznienie warstwy rogowej naskórka.
Ceramidy w kosmetykach
Kosmetyki na bazie ceramidów stanowią coraz popularniejszy wybór wszystkich, którzy pragną zadbać o swoją skórę. Nie są to jednak produkty zarezerwowane wyłącznie do standardowej pielęgnacji. Ceramidy polecane są bowiem szczególnie w przypadku osób cierpiących na:
- atopowe zapalenie skóry (AZS);
- alergie skórne;
- trądzik.
Chociaż ceramidy w kosmetykach działają tylko powierzchniowo, uważa się je za jedne z najlepszych produktów dających najbardziej widoczne efekty.
Które ceramidy są najlepsze?
Wiele osób zastanawia się, na które ceramidy warto zwracać uwagę i które z nich najlepiej działają na skórę. Chociaż istnieją zarówno ceramidy pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego oraz syntetycznego, obecnie do najpopularniejszych należą te drugie.
Sfingolipidy lub fitoceramidy, które wytwarzają rośliny, są bardzo podobne do tych, które znajdują się w ludzkiej skórze. Można znaleźć je m.in. w kukurydzy, ryżu i soi.
Ceramidy – dla kogo?
Produkty bogate w ceramidy mogą być wykorzystywane przez wszystkich, szczególnie jednak poleca się je m.in.:
- osobom o cerze suchej oraz dojrzałej;
- osobom doświadczającym nadmiernego łuszczenia się skóry;
- każdemu, kto boryka się z uporczywym świądem skóry;
- każdemu, u kogo w okresie jesienno-zimowym szczególnie doskwiera przesuszenie spowodowane zimnem.
Ceramidy na twarz
Ceramidy w kosmetykach stosuje się głównie w pielęgnacji twarzy. Przeważnie można się na nie natknąć w formie kremów i serum.
Jak zostało wspomniane, ceramidy stosuje się w przypadku różnorodnych rodzajów skóry i na wiele problemów. Wpływają na odbudowę warstwy lipidowej, chronią ją i odżywiają. Ponadto mogą one wspomagać łagodzenie podrażnień i zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu skóry.
Kremy z ceramidami do twarzy są chętnie stosowane przez osoby ze skórą trądzikową, wrażliwą, alergiczną i dojrzałą. Poleca się je także w przypadku AZS.
Jak stosować ceramidy na skórę?
Najlepsze efekty można uzyskać, stosując je kilka razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Pielęgnacja skóry będzie efektywniejsza, gdy obok ceramidów zastosujemy również kwas hialuronowy, który zapewnia nam również odpowiednio nawilżoną i odżywioną skórę.
Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie kuracji ceramidami ok. 30 roku życia.
Z czym najlepiej łączyć ceramidy?
Kremy i serum bogate w ceramidy wspomagają w odbudowie bariery wodno-lipidowej, dlatego warto stosować je przy podrażnionej skórze. Panie, które szczególnie upodobały sobie kosmetyki z kwasami, np. BHA i AHA, na pewno skorzystają na łączeniu ich z ceramidami.
Oprócz tego powinny po nie sięgnąć także osoby, które stosują kurację retinolem. Skóra, która zostaje poddana nadmiernemu złuszczaniu, jest szczególnie wrażliwa i skłonna do zaczerwienień, może też być nieco przesuszona. Ceramidy pomogą uporać się z tymi problemami.
Ceramidy na włosy
Stosowanie ceramidów nie ogranicza się wyłącznie do kosmetyków do twarzy. Mają one też dobroczynny wpływ na włosy. Podobnie jak te znajdujące się w skórze, ceramidy we włosach tworzą międzykomórkową pomost i wspierają w prawidłowym nawilżeniu.
Uszkodzenia włosów a ceramidy
Uszkodzenia włosów są niemal tak samo częste, jak w przypadku skóry. Powodem zwykle są niektóre zabiegi oraz częste stylizacje, np. przy użyciu lokówki lub prostownicy. Efektem jest przesuszenie włosów oraz ich nadmierne wypadanie.
Stosowanie kosmetyków z ceramidami może tu pomóc. Ceramidy zawarte w produktach fryzjerskich mają za zadanie odbudować powstałe zniszczenia, poprzez uzupełnianie ubytków w strukturze włosów. Szczególnie poleca się je w przypadku włosów wysokoporowatych, które z natury bywają nadmiernie przesuszone.
Jak stosować ceramidy na włosy?
Kosmetyki z ceramidami warte uwagi to przede wszystkim maski i odżywki. Aby efekt ich stosowania był wyraźnie widoczny, warto raz w tygodniu nałożyć je na min. 20 minut na włosy. Można też ukryć je pod ręcznikiem lub specjalnym czepkiem – wytworzone ciepło dodatkowo wzmocni działanie kosmetyków.
Osoby zaznajomione z olejowaniem włosów na pewno zainteresuje fakt występowania ceramidów w takich olejach, jak sojowy, słonecznikowy czy kukurydziany. Ich regularne nakładanie, raz na tydzień, na co najmniej parę godzin, może wyraźnie przyczynić się do znacznego nawilżenia i wzmocnienia włosów.