Alcohol Denat – działanie i funkcje
- Alcohol Denat służy w roli silnego konserwantu. Hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterii, grzybów) w produkcie. Zapewnia „czystość” kosmetyku. Przedłuża tym samym jego trwałość.
- Jest promotorem przenikania. Ułatwia wnikanie w głąb skóry innych składników aktywnych, które zostały dodane do preparatu.
- Silnie dezynfekuje.
- Jest świetnym rozpuszczalnikiem.
- Działa przeciwzapalnie.
- Uniemożliwia powstawanie piany.
- Działa ściągająco i wysuszająco na skórę.
Alkohol denaturowany – zastosowanie w kosmetykach
Alcohol Denat, w kosmetykach do twarzy i nie tylko, może występować w bardzo wysokim stężeniu. Przede wszystkim pojawia się w środkach skierowanych na walkę z trądzikiem – np. w tonikach alkoholowych. Gdzie jeszcze można znaleźć alkohol denaturowany?
- W preparatach do pielęgnacji włosów i skóry głowy (szampony, maski, odżywki)
- W tonikach, szczególnie o działaniu antybakteryjnym
- W różnego rodzaju kremach
- W perfumach, mgiełkach oraz wodach toaletowych
- W preparatach dla mężczyzn, po goleniu
- W trychologicznych preparatach do skóry głowy (wcierki, lotiony)
- W produktach do stóp
- W kosmetykach kolorowych, np. podkłady
Fakt, że Alcohol Denat znajduje się w wyżej wymienionych preparatach, nie oznacza, że zawsze jest to właściwe. W kosmetykach z reguły należy do grupy tzw. złych alkoholi i należy go unikać.
Alcohol Denat – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Denaturat jest substancją uznaną za bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie wykazuje właściwości uczulających – nie jest potencjalnym alergenem. Alcohol Denat został dopuszczony do stosowania w produktach pielęgnacyjnych bez wymaganych stężeń, może być zatem ono naprawdę wysokie.
Alkohol denaturowany działa silnie wysuszająco i może podrażnić, jeśli zostanie niewłaściwie zastosowany, np. na silnie suchą i odwodnioną skórę. Nie ma przeciwwskazań do użytku tej substancji w ciąży, natomiast zaleca się zdrowy rozsądek. Cera w tym czasie lubi być kapryśna i szczególnie podatna na podrażnienia. Tyczy się to również delikatnej skóry dzieci.
Denaturat – naturalny czy syntetyczny?
Alkohol denaturowany może być pozyskiwany na dwa sposoby. Pierwszy z nich, bardziej kontrowersyjny, to uzyskiwanie Alcohol Denat z ropy naftowej. Drugi sposób, bardziej przyjazny i naturalny, polega na przeprowadzeniu procesów fermentacji węglowodorów, najczęściej z wykorzystaniem zbóż.
Alcohol Denat – wpływ na środowisko
Alkohol denaturujący jest substancją łatwopalną. Poza tym nie odnotowano negatywnego wpływu tej substancji na środowisko naturalne.
Alcohol Denat – czy jest wegański?
Substancja jest bezpieczna do stosowania przez wegan. Nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.
Inne – ciekawostki
Dobre alkohole w kosmetykach – czy istnieją? Alcohol Denat przyczynił się nieco do złego zdania konsumentów na temat wszystkich alkoholi w produktach pielęgnacyjnych. Istnieją jednak takie, które nie wyrządzają krzywdy i są jak najbardziej bezpieczne. Dla przykładu, należą do nich tzw. alkohole tłuszczowe (popularny Cetyl Alcohol). Pełnią funkcję emolietów i stabilizują emulsję.