Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
gluconolactone
kwasy aha
siarczan magnezu
butyl methoxydibenzoylmethane
diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate
pvp
tapioca starch
Homosalate
Jak czytać składy kosmetyków? To niezwykle przydatna umiejętność, szczególnie gdy zależy ci na tym, żeby wiedzieć, z jakich produktów korzystasz i czy sprostają one twoim wymaganiom. Interesujące jest to, że składy kosmetyków pojawiły się na nich dopiero w latach 70. XX wieku. W produktach kosmetycznych nie może znaleźć się żaden przypadkowy i niedozwolony składnik. Istnieje rozporządzenie, które w bardzo szczegółowy sposób określa konkretne wymagania dotyczące ich składu. Takie działanie ma na celu zapewnienie wszystkim konsumentom bezpieczeństwa i dostarczenie produktów wysokiej jakości.

Czym jest INCI?

Jeśli borykasz się z różnymi problemami skórnymi, koniecznie przyjrzyj się dokładnie temu, jakie składniki zawarte są w produktach, które codziennie stosujesz. Czym jest oznaczenie INCI? To skrót od „International Nomenclature of Cosmetic Ingredients”, co w języku polskim oznacza „Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków”. Powszechnie stosowane kosmetyki mają różne formy: możemy kupić je w formie żelu, kremu, maści, emulsji, płynu lub aerozolu. Każdy produkt będzie oparty na pewnych składnikach bazowych, a dodatek będą stanowiły składniki pomocnicze. Często oprócz cennych składników, na których ci zależy, w ulubionych kosmetykach możesz znaleźć także składniki niepożądane. Zazwyczaj jest ich niewiele, jednak mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan twojej skóry.

Składniki, które są niedozwolone w kosmetykach

W kosmetykach nie można stosować m.in. substancji, które pochodzą z ciała ludzkiego, substancji uznanych za rakotwórcze, takich, które mogą mieć negatywny wpływ na płodność, substancji fototoksycznych, a także promieniotwórczych, narkotyków czy antybiotyków. Jednak czasami może zdarzyć się tak, że w składzie znajdą się śladowe ilości zakazanych substancji. Ma to miejsce jedynie wtedy, gdy nie da się ich całkowicie wyeliminować podczas produkcji danego kosmetyku. Jednak nie musisz martwić się o to, że ta ilość będzie miała na ciebie negatywny wpływ.

Jak czytać składy kosmetyków?

Pojawia się kluczowe pytanie: jak czytać składy kosmetyków? Na co zwrócić uwagę? Ważne, aby stać się świadomym konsumentem, znać rodzaj i potrzeby swojej cery, a następnie dobrać odpowiednią pielęgnację. Skład produktu zaczyna się od składników, których jest w danym produkcie najwięcej i przechodzi stopniowo do składników, których są tam jedynie śladowe ilości. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie produkty mogą mieć działanie drażniące dla twojej skóry, a jakie mogą mieć pozytywny wpływ na jej stan. Niektóre składniki mogą uczulać i podrażniać skórę, dlatego tak ważna jest świadoma decyzja i wybieranie produktów dopasowanych do twojej skóry i jej potrzeb.