O problemach z samymi paznokciami nie mówi się jednak często. To błąd! Wygląd płytki może ci wiele powiedzieć o problemach tworzących się w twoim organizmie. Nie warto lekceważyć żadnych zmian w tym obszarze. Sprawdź, co oznaczają białe plamki na paznokciach, czy to objawy niedoboru witamin!
Białe plamki na paznokciach a budowa paznokcia
Białe plamki na paznokciach, a właściwie leukonychia mogą mieć wiele przyczyn. Aby łatwiej było ci zrozumieć najczęstsze problemy z płytką, poznaj pokrótce budowę paznokcia. Paznokcie to wytwory naskórka. Wyrastają z najgłębiej położonych macierzy, które zaopatruje je w składniki odżywcze. Sama płytka jest wytworem martwym. To zrogowaciałe komórki ułożone jak dachówka, zlokalizowane na tzw. łożysku. Swego rodzaju ochronę dla macierzy zapewnia ta część skóry, która porasta płytkę. To ten fragment, który uporczywie usuwany cążkami w gabinecie kosmetycznym oraz w domu. Dlatego tak ważne jest, aby robić to bardzo ostrożnie. Uszkodzenie macierzy może prowadzić do trwałego zniekształcenia płytki paznokciowej.
Podstawowym budulcem paznokcia jest białko – keratyna – które zapewnia mu wytrzymałość. W tym przydatku skóry znajdują się również woda i tłuszcze oraz niezbędne pierwiastki, takie jak siarka, cynk, magnez, wapń.
Białe plamy na paznokciach – kiedy oznaczają chorobę i niedobór składników odżywczych?
Zastanawiasz się pewnie, co oznacza pojawienie się białych plamek na paznokciach? To ważny temat, który nurtuje wiele osób. Za chwilę dowiesz się kilku faktów i poznasz odpowiedź na pytanie, co oznaczają białe plamki na paznokciach.
U kobiet, które regularnie wykonują manicure i inne zabiegi w obrębie dłoni i paznokci, przebarwienia pojawiają się często. Zwykle to efekt urazu mechanicznego na płytce. Wystarczy uderzenie lub nieprawidłowe operowanie przyrządami do manicure. Bywa też tak, że leukonychia mówi o poważniejszych zmianach zachodzących w naszym organizmie, które w późniejszym czasie trzeba będzie skonsultować ze specjalistą.
Najczęściej występujące choroby paznokci
Istnieje grupa chorób, które mają bezpośredni wpływ na estetyczny wygląd płytki. Dzielą się one na:
- genetyczne:
- paznokcie rurkowate – charakteryzują się odmiennym kształtem przypominającym rurki. Są grubsze niż normalnie;
- nabyte:
- palce pałeczkowate dobosza – wynik ciężkich chorób serca oraz układu oddechowego. Paznokcie są szersze, bardziej podatne na uszkodzenia. Wyglądają nienaturalnie;
- szorstkość paznokci – przyczyna nie została poznana. Płytka wygląda, jakby była posypana mąką. Problem pojawia się najczęściej już w wieku dziecięcym;
- zespół żółtych paznokci – to schorzenie wyróżnia odmienna, żółta płytka paznokcia. Jest ona gruba, twarda i uwypuklona;
- wklęśnięcie płytki paznokcia spowodowane zaburzeniami wzrostu płytki. Powstaje charakterystyczne wgłębienie na jej środku;
- onycholiza często na pierwszy rzut oka wygląda jak białe przebarwienia na paznokciach. Jej podłoże jest jednak zupełnie inne. To, co widzisz, to wolna przestrzeń, do której dostało się powietrze – pomiędzy płytką a łożyskiem, na którym jest położona.
Inne choroby ogólnoustrojowe mające wpływ na paznokcie to:
- łuszczyca;
- choroby wątroby;
- anemia;
- cukrzyca;
- problemy z tarczycą.
Plamki na paznokciach – przyczyny białych zmian na płytce. Jakich witamin brakuje? Niedobór wapnia czy inne braki?
Zdarza się, że białe plamy na paznokciach u dziecka wzbudzają niepokój rodziców. Czy słusznie? Jedną z przyczyn pojawiania się ich na paznokciach dzieci i dorosłych jest brak witamin i minerałów.
Wszystkie składniki mineralne i witaminy docierają do przydatków skóry na samym końcu. Organizm wie, że najpierw musi je dostarczyć do miejsc, gdzie są niezbędne, czyli np. do narządów. Twoja dieta musi być naprawdę bardzo dobrze zbilansowana, aby zaspokoić wszystkie potrzeby. Witaminy i minerały mają olbrzymi wpływ na funkcje życiowe komórek skóry. Niestety, większości z nich nie jesteśmy w stanie syntetyzować sami, co skutkuje niedoborem składników mineralnych i prowadzi do leukonychii.
Często o niedoborach pewnych witamin dowiadujesz się, widząc bielactwo paznokci u dziecka. Za ich pojawienie się odpowiadają często braki witamin z grupy b. W związku z tym, aby pozbyć się białych skaz na paznokciach, warto włączyć odpowiednią suplementację i dietę.
Leukonychia – gdzie szukać witamin dla twoich paznokci?
Wiesz już, co oznaczają białe plamki na paznokciach. Gdzie znaleźć substancję, dzięki którym będą one mniej widoczne?
- witamina B7, – inaczej biotyna. Znana ze zbawiennego wpływu na włosy i paznokcie. Wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost. Zapobiega nadmiernej łamliwości. Znajdziesz ją w roślinach strączkowych, kalafiorze, wątróbce, drożdżach;
- witamina B5 – zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w obrębie paznokcia. Znajdziesz ją pod nazwą pantenol , który dopiero w skórze przekształca się w witaminę B5;
- witamina D – badania dowodzą, że co druga osoba ma jej niedobory. To bardzo ważna witamina. Odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie wielu procesów. Jej niedobory przyczyniają się do powstawania większości problemów dermatologicznych, w tym chorób paznokci. Do syntezy witaminy D w twoim organizmie dochodzi podczas ekspozycji słonecznej. Wystarczy już 15 minut dziennie! W Polsce, szczególnie zimą, słońca mamy jak na lekarstwo. Wtedy szukaj tego składnika w rybach, jajach, mleku. Wskazana jest również regularna suplementacja witaminy D pod okiem specjalisty;
- magnez znajdziesz w bananach, orzechach czy fasoli. Jego wyraźny brak powoduje łamliwość i kruchość całej płytki paznokcia;
- wapń stosowany regularnie utwardza paznokcie. Sprawia, że stają się bardziej wytrzymałe na urazy. Jego dużą ilość znajdziesz w nabiale;
- żelazo – często podczas anemii mogą się pojawiać białe ślady na paznokciach oraz inne przebarwienia i wgłębienia. Powinnaś wtedy szybko zareagować, aby nie doprowadzić do poważniejszych jej skutków w organizmie. Najlepszym sposobem będzie dostarczenie żelaza w pożywieniu (kiszony barszcz, mięso, szpinak, natka pietruszki) oraz w formie suplementu;
- cynk pomaga syntetyzować główny budulec paznokcia. Jego brak spowolni wzrost płytki. Cynk znajdziesz w mięsie, jajach, nasionach, burakach, kapuście.
Białe zmiany na paznokciach a grzybica paznokci
Powstawanie białych plamek na paznokciach może budzić niepokój. Zmiany na paznokciach i zabarwienia w obrębie wolnego brzegu paznokcia powinnaś bacznie obserwować. Może to być początek zmian o podłożu grzybiczym, w przypadku których trzeba skonsultować się z lekarzem. Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością i te, które noszą bardzo ciasne obuwie. Przewlekły ucisk i brak odpowiedniego krążenia w stopie równie często jest czynnikiem powodującym rozwój grzybicy paznokci u stóp.
Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na wygląd płytki paznokcia, jeśli jesteś cukrzykiem. Choroba paznokci jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania pedicure w gabinecie kosmetycznym.
Łuszczyca a białe plamki na paznokciach
Białe plamki na paznokciach mogą również występować przy chorobie, jaką jest łuszczyca. Warto zwrócić na to uwagę. Przewlekła choroba skóry to schorzenie o podłożu genetycznym. Zazwyczaj dotyczy skóry gładkiej, jednak jej objawy można zaobserwować również w obrębie paznokci.
Paznokcie osoby chorującej na łuszczycę mogą posiadać liczne wgłębienia, białe plamki zwiastujące onycholizę i rogowacenie. Płytka staje się nad wyraz krucha i delikatna. Trudno ją zapuścić.
Białe plamki na paznokciach u dziecka i dorosłego mogą być powodem do niepokoju. Najczęstszą ich przyczyną są po prostu braki witamin. Można je łatwo nadrobić odpowiednią suplementacją i pielęgnacją paznokci. Zadbaj o zdrowie, a białe plamki przestaną się pojawiać na powierzchni płytki.