Przesuszone dłonie są częstym problemem osób wykonujących sporo prac domowych. Zmiany temperatur, zła dieta oraz rzadko stosowany krem do rąk – takie czynniki również sprawiają, że stan dłoni staje się zmorą wielu osób. Jak zaradzić takim problemom?
Dlaczego skóra dłoni wymaga szczególnej ochrony?
Popękana skóra dłoni to częsty problem. Dlaczego? Ponieważ ma ona bardzo dużą skłonność do rogowacenia, a martwy naskórek może stać się przyczyną wielu nieprzyjemności. Zwykle ich zapowiedzią jest łuszcząca się sucha skóra, później – pojawienie się pęknięć i drobnych, za to bardzo uciążliwych ranek.
Skóra ma swoją specyfikę, a przecież na tym problemy się nie kończą. Każdego dnia za pomocą dłoni wykonujesz wiele czynności, które mogą doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Zmywanie naczyń, szorowanie umywalki proszkiem pełnych chemicznych substancji czy spacer bez rękawiczek w mroźny dzień – wszystko to może osłabić stan skóry i sprawić, że zacznie ona cierpieć. Jak temu zaradzić?
Pękanie skóry na dłoniach – skąd biorą się takie problemy?
Aby uniknąć problemów ze skórą na zgięciach palców dłoni, warto dowiedzieć się, jakie czynniki mają największy wpływ na pojawienie się takiej dolegliwości.
Pękająca skóra rąk a prace domowe
Prace domowe są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z przesuszonymi dłońmi. Substancje chemiczne, które pojawiają się w detergentach i proszkach, mogą stać się dla twoich rąk poważnym obciążeniem. Chcesz uniknąć przesuszenia skóry oraz jego konsekwencji – uciążliwych ranek, które mogą powodować pieczenie? Podczas sprzątania zakładaj gumowe rękawiczki. Pamiętaj też, że zwykłe mydło może powodować suchość skóry, podobnie jak częsty kontakt z wodą. Staraj się wybierać naturalne środki czystości, które są tak samo skuteczne, a nie mają w sobie szkodliwych substancji chemicznych.
Popękana skóra na rękach a kosmetyki
Czy kosmetyki mogą być zagrożeniem dla twojej skóry? Tak, jeśli zawierają alkohol. Jego obecność może sprawić, że twoja skóra będzie się jeszcze prędzej przesuszać, a to oznacza większe ryzyko pojawienia się pęknięć i drobnych ranek na dłoniach i wokół paznokci.
Pękająca skóra dłoni a brak witamin i minerałów
Witaminy to substancje bardzo ważne dla zdrowia i urody. Za zły stan skóry brak witamin odpowiada bardzo często. Przyczyną tego stanu rzeczy są niewłaściwa dieta oraz niedobory:
- witaminy A, której źródłem są m.in. podroby, dynia, jarmuż i szpinak;
- witaminy E, obecnej w sezamie, nasionach słonecznika, migdałach i zarodkach pszenicy;
- witaminy B5, czyli ważnego dla prawidłowego nawilżenia skóry kwasu pantotenowego; jego źródła to m.in. orzechy, otręby pszenne i drożdże piwne;
- cynku, występującego w ostrygach czy żółtych serach;
- selenu, obecnego m.in. w orzechach brazylijskich;
- biotyny, obecnej m.in. w żółtkach jaj, pomidorach i marchwi;
- nasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są m.in. oleje roślinne.
Pamiętaj też o tym, jak ważne dla zdrowia skóry jest jej odpowiednie nawodnienie. Pij więcej wody, a twoja skóra stanie się bardziej odporna na drobne urazy.
Popękana skóra rąk a ogólny stan zdrowia
Kondycja twojej skóry może sporo mówić na temat ogólnego stanu zdrowia. O jakich chorobach mogą świadczyć problemy skórne rąk? Między innymi o:
- grzybicy;
- łuszczycy;
- cukrzycy;
- atopowym zapaleniu skóry (AZS);
- problemach z hormonami (np. zaburzeniach pracy tarczycy).
Popękana skóra rąk – rany i ich leczenie
Jeśli już masz problem z rękoma, musisz się o nie w odpowiedni sposób zatroszczyć. W przeciwnym razie małe ranki zamienią się w miejsca objęte stanem zapalnym – zwykle trudne w gojeniu.
Zabiegi parafinowe na popękane dłonie
Zabiegi parafinowe to ważna sprawa dla tych osób, którym ranki dłoni dokuczają bardzo często. Parafina działa na twoje dłonie jak najlepsze serum. Znajdziesz w niej bardzo dużo substancji nawilżających, dzięki którym wzmocnisz skórę. Wystarczy peeling i nałożenie maseczki, a następnie zanurzenie dłoni w ciepłej parafinie. Co dalej? Namoczone dłonie owijasz folią i zostawiasz okład na 20 minut. Efekty? Zaskakujące.
Nawilżające kompresy
Moczenie dłoni w oliwie z oliwek jest kolejną metodą leczenia szorstkiej skóry. Wystarczy, że przez 2 minuty zmoczysz dłonie w podgrzanej oliwie, a następnie nałożysz na nie folię. Aby wzmocnić skuteczność zabiegu, owiń je ręcznikiem i odczekaj około 20 minut. Na jakie efekty możesz liczyć? Na lepsze nawilżenie skóry i przyspieszenie procesu jej regeneracji, co przy małych rankach i pęknięciach jest sprawą bardzo ważną.
Kąpiel dłoni w wywarze z siemienia lnianego
Siemię lniane może stać się głównym składnikiem odżywczej kąpieli dla dłoni. Wystarczy kilka łyżek siemienia połączonych z ciepłą wodą, a po 20 minutach kąpieli twoja skóra stanie się zdrowsza i lepiej nawilżona. A że siemię jest bardzo dobrym źródłem NNKT i witaminy E, zabiegi kosmetyczne z jego udziałem mogą łagodzić stany zapalne skóry i mieć rewelacyjny wpływ na stan dłoni.
Jak dbać o skórę rąk? Bezcenna profilaktyka
Nie chcesz, by pękająca skóra na sprawiała ci ból? Zadbaj o nią w odpowiedni sposób. Pielęgnacja dłoni i opuszek oraz dobrze dobrane kremy mogą sprawić, że pękająca skóra przy paznokciach lub na placach stanie się tylko przykrym wspomnieniem. Te domowe sposoby szybko przyniosą poprawę.
Regularna profilaktyka, czyli peelingi dla pięknej skóry
Zwykle zanim skóra zacznie pękać, pojawia się problem z jej łuszczeniem się. Jak go rozwiązać? Najlepiej dzięki peelingom, które pozwolą na usunięcie martwego naskórka oraz przygotują skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych. Dobre efekty osiągniesz dzięki naturalnym peelingom z soli i cukru, które bez problemu przygotujesz we własnym domu.
Jakie kosmetyki mogą ci pomóc w pielęgnacji skóry suchej?
Jeśli skóra dłoni ma tendencję do wysuszania się, musisz zadbać o jej odpowiednie nawilżenie zewnętrzne. Sięgaj po balsamy i kremy, w których pojawiają się ważne dla skóry dłoni substancje nawilżające takie jak alantoina.
Aloes dla pięknych dłoni
Żel z aloesem to cenne wsparcie dla osób z suchą i łuszczącą się skórą. Podrażnienia? Ranki? Wszystkie te problemy złagodzi aloes. Kremy i balsamy z jego dodatkiem powinny zatem zajmować ważne miejsce w twojej kosmetyczce. Szczególnie w trudnym okresie zimowym, kiedy pękanie skóry na dłoniach pojawia się częściej. Pamiętaj też, żeby chronić dłonie przed zimnem, np. bawełnianymi rękawiczkami, zwłaszcza jesienią i zimą.
Siła witaminy A
Witamina A nie bez powodu pojawia się maściach i odżywczych kremach. Preparaty takie nawilżają i natłuszczają, co przy problemach z pękającą skórą ma ogromne znaczenie.
Mocznik – bezcenne wsparcie dla skóry
Mocznik naturalnie występuje w twoim organizmie, a gdy jest go za zbyt mało, zaczynasz odczuwać problemy z przesuszającą się skórą. Kremy z mocznikiem mogą pomóc w chwili, gdy ta zacznie się łuszczyć oraz tracić elastyczność. Kosmetyki takie pomogą ci jednocześnie wzmacniać skórę i zapobiegać jej pęknięciom.
Masło shea i jego nawilżające właściwości
Kosmetyki z masłem shea będą świetnym wsparciem dla tych osób, którym szorstka skóra na dłoniach często sprawia problemy. Masło shea odżywia i leczy, przyspiesza proces regeneracji, a przy okazji zabezpiecza przed słońcem, wiatrem i mrozem. Kosmetyki z masłem shea sprawiają, że skóra goi się szybciej, co jest wynikiem poprawy produkcji kolagenu. Wygląda też przy tym młodziej. Dodatkowo masło shea wspiera skórę dodatkową porcją tak ważnych substancji, jak witaminy A i E. Ma działanie ochronne przed pękaniem czy wysuszeniem.
Szałwia i jej moc
Zioła i rośliny lecznicze mogą pomagać ci w walce z licznymi dolegliwościami dermatologicznymi. Stan skóry znacząco się poprawi w chwili, gdy zaczniesz częściej sięgać po kremy i balsamy z ekstraktem z szałwii. Szałwia działa ściągająco i chroni przed bakteriami, nic więc dziwnego, że w kosmetyce zajmuje coraz ważniejsze miejsce.
Bazylia w walce o piękne dłonie
Olejek bazyliowy to kolejny sojusznik zdrowej i pięknej skóry. Olejek taki świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej i suchej, a wcieranie go w dłonie może przynieść ci wiele korzyści.
Pękająca skóra na dłoniach nie musi sprawiać ci problemów. Pamiętaj o podstawowych zasadach profilaktyki oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych dolegliwości i zapewnić skórze dłoni maksymalną ochronę.