Jeśli większość dnia spędzasz na nogach, wieczorne moczenie nóg w soli może okazać się naprawdę zbawienne. To świetny sposób na twarde, suche i popękane stopy.
Co więcej, taka kąpiel skutecznie pomaga się zrelaksować po długim dniu. Wystarczy dodać do wody kilka kropel ulubionego olejku zapachowego lub aromatyczny płyn do kąpieli, by stworzyć dla siebie prawdziwe mini SPA.
Działanie soli na stopy – jakie ma właściwości?
Zwykła sól kuchenna i miska z wodą wystarczą, aby stworzyć domowe SPA dla stóp. Kąpiel w soli ma wiele korzyści dla dolnych kończyn, a w efekcie też dla reszty organizmu. Właściwości soli obejmują:
- działanie dezynfekujące – sól usuwa ze skóry zarodniki grzybów i bakterii, także z trudno dostępnych miejsc, takich jak obszar pod paznokciami. Ciężko do niego się dostać podczas zwykłego, codziennego prysznica;
- skuteczne przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji i kompleksowego pedicure;
- niektóre rodzaje soli pomagają zwalczać łuszczycę, egzemę i objawy alergii;
- tzw. sól gorzka działa zbawiennie na układ krwionośny. Rozluźnia mięśnie i regeneruje tkankę;
- sól borowinowa pomaga w leczeniu schorowanych stawów;
- sól ciechocińska zalecana jest przez specjalistów jako domowe wspomaganie terapii złamanych lub zwichniętych kończyn.
Jak widzisz, konkretne działanie tego składnika zależy od jego pochodzenia. Miejsce wydobywania determinuje to, jakie minerały zawarte są w soli. Zdecydowanie lepiej wybrać morską sól z naturalnym jodem lub himalajską, bogatą w składniki mineralne, niż zwykłą, oczyszczoną sól.
Jak wykonać kąpiel stóp w wodzie z solą?
Moczenie nóg w soli jest bardzo proste, a na zauważalne efekty takiej kuracji nie trzeba wcale długo czekać. Do sporej miski wlej około 1 litra ciepłej lub chłodnej wody.
Temperatura powinna być przyjemna – uważaj, by się nie poparzyć. Dodaj do miski 5–6 łyżeczek soli morskiej, himalajskiej, pochodzącej z Morza Martwego lub Epsom. Ta ostatnia ma dodatkowe korzystne właściwości dla ciała. Wymieszaj wodę, by sól się rozpuściła.
Co dodać do kąpieli dla stóp?
Wystarczy trzymać stopy w takim roztworze przez około 10–20 minut. Warto dodać do takiej mini kąpieli inne składniki, które kompleksowo zadbają o twoje nogi. Mogą to być np.:
- naturalne olejki zapachowe – popularnym wyborem jest lawenda, która ma niesamowite działanie odprężające;
- głęboko odżywczy olejek arganowy;
- zwykła oliwa z oliwek;
- sok z cytryny;
- suszone lub świeże zioła – np. rumianek, mięta, rozmaryn;
- suszone lub świeże kwiaty – dodadzą cudownego, naturalnego zapachu. Co więcej, lawenda lub róża dodatkowo zadbają o skórę twoich kończyn.
Jeśli nie masz w domu żadnych z powyższych składników – niech to cię nie powstrzymuje! Nawet zwykła solanka bez dodatków poprawi kondycję twoich stóp.
Moczyć nogi w gorącej czy zimnej wodzie?
Wybór temperatury wody zależy w dużej mierze od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ciepła woda doskonale sprawdza się do zmiękczania twardej skóry pięt. Bardziej sprzyja też wieczornemu relaksowi i rozgrzewa w chłodne miesiące. Uważaj jednak, aby nie była ona zbyt gorąca.
Zdecydowanie wystarczy taka o temperaturze ciała lub nieznacznie cieplejsza. Natomiast chłodna woda przynosi ulgę dla obolałych i opuchniętych nóg. To też doskonały sposób na ochłodzenie całego ciała w upalne lato.
Inne domowe sposoby pielęgnacji stóp
Moczenie nóg w soli to nie jedyny sposób na szorstkie pięty i obolałe stopy. Wspaniałe działanie ma także zwykła, spożywcza soda oczyszczona. Ten cudowny składnik:
- łagodzi ból zmęczonych stóp;
- przynosi ulgę w przypadku swędzenia (po ugryzieniu komara lub przy reakcji alergicznej na kosmetyki);
- ma działanie odkażające, bakteriobójcze, zwalcza grzybicę i kurzajki;
- działa jak naturalny peeling i pomaga zmiękczyć twardy, popękany naskórek i odciski;
- zwalcza nieprzyjemny zapach stóp;
- może być wykorzystywany jako remedium na problem nadmiernej potliwości stóp.
Jak wykonać taką kąpiel stóp z dodatkiem sody oczyszczonej?
Wystarczy przygotować miskę z wodą lub mlekiem o wybranej temperaturze. Dodaj do tego 2–3 łyżki sody. Wystarczy wsadzić stopy do takiego roztworu na 5–10 minut, aby zauważyć widoczne efekty. Możesz w trakcie lub po kąpieli użyć pumeksu, lub tarki do stóp, by pozbyć się zrogowaciałej skóry.
Po takim namoczeniu powinna ona schodzić dość łatwo i szybko. Zamiast sody lub soli możesz też wykorzystać ocet jabłkowy bądź szereg naturalnych olejków zmiękczających. Efekty kuracji będą podobne.
Kąpiel stóp w wodzie z solą – podsumowanie
Moczenie nóg w soli niesie ze sobą szereg prozdrowotnych korzyści. Przede wszystkim jest to najlepszy i najprostszy sposób na pozbycie się bakterii i grzybów z powierzchni skóry na kończynach. Co więcej, można tak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który ciężko zniwelować mydłem pod prysznicem.
Warto wybrać taki rodzaj soli, który jest naturalnie wzbogacony o składniki odżywcze. Jej pochodzenie determinuje to, jakie minerały się w niej skrywają. Dobieraj temperaturę wody i dodatki pielęgnacyjne, których aktualnie potrzebuje twoja skóra i ciesz się pięknymi stopami przez cały rok!