Nadmierne pocenie się to problem, który dotyczy wielu osób. Chociaż to naturalna reakcja organizmu, często powoduje zawstydzenie, obniżenie nastroju i zaburzenie pewności siebie. Co gorsza, zdarza się, że prawidłowa higiena i stosowanie dezodorantu nie przynoszą efektów i pot mimo wszystko pojawia się w nadmiarze. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na ograniczenie tego wstydliwego problemu. Z pomocą przychodzą choćby blokery potu. Przekonaj się, czym są i jak odpowiednio je stosować. Dowiedz się, jaki jest najskuteczniejszy bloker potu. Przeczytaj!
Przyczyny nadmiernego pocenia się
Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i fizjologicznie całkowicie normalnym. Doświadcza go każdy człowiek, pojawia się także u wielu gatunków zwierząt. Pot jest wydzielany z gruczołów potowych. Ludzkie ciało ma ich ponad 3 miliony, a najwięcej jest w okolicach pach, a także dłoni i stóp.
Pocenie się jest nie tylko całkowicie normalne, lecz także potrzebne z punktu widzenia dobrostanu naszego organizmu. Pot ma wiele przydatnych funkcji:
- chroni przed przegrzaniem się;
- wspomaga pozbywanie się niektórych toksyn z organizmu;
- pozwala utrzymać właściwe pH skóry.
Nadmierne hamowanie pocenia się może zatem przynieść więcej szkody niż pożytku.
Kiedy należy stosować blokery potu? Poznaj przyczyny nadmiernego pocenia się
Niestety, w wielu przypadkach nadmierne pocenie się może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie i można myśleć o blokerach potu lub innych rozwiązaniach. Kiedy zaczynasz mocno się pocić, gruczoły pracują ze wzmożoną siłą. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne – od sytuacji stresowych przez genetyczne predyspozycje aż po groźne schorzenia w organizmie. Nadmierne pocenie się może być spowodowane m.in.:
- chorobą Parkinsona;
- cukrzycą, w przypadku wystąpienia hipoglikemii;
- zaburzeniami układu nerwowego;
- znaczną otyłością;
- nadczynnością tarczycy;
- hiperhydrozą.
Dlaczego preparaty przeciw poceniu się pod pachami mogą być ostatnią deską ratunku?
Większość tych przypadłości – szczególnie hiperhydroza – może być przyczyną wielu kompleksów i niepowodzeń w sytuacjach społecznych. Nadmierne pocenie się nie jest dobrze odbierane przez otoczenie. Niezależnie od tego, czy jesteś na randce, czy na spotkaniu biznesowym, pojawienie się plam potu na ubraniach może pokrzyżować ci plany.
W takich sytuacjach robisz wszystko, co możesz, by sobie pomóc. Niestety, bardzo często leczenie jest niełatwe lub nieefektywne. Jedynym sposobem na uporanie się z problemem są kosmetyki mogące zahamować problem nadmiernego pocenia się.
Skuteczne sposoby na przeciwdziałanie nadpotliwości
Z nadmierną potliwością można rozprawiać się na wiele sposobów. Zanim przejdziemy do kosmetyków i blokerów potu, omówimy te podstawowe. Do najważniejszych należy oczywiście przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Regularnie i dokładnie myj całe ciało, najlepiej z użyciem mydła antybakteryjnego. To konieczne, jeśli chcesz zapobiegać poceniu się i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Oprócz tego warto przyjrzeć się swoim wyborom odzieżowym. Niektóre materiały (np. bawełna i len) nie zatrzymują powietrza i pozwalają na lepszą termoregulację ciała.
Nadmierne pocenie się a dieta
Niebagatelne znaczenie w walce z nadpotliwością ma także dieta. Jeżeli zmagasz się z tym problemem, koniecznie przeanalizuj swój jadłospis. Żywienie bogate w warzywa i owoce pozwala uporać się poceniem. Ponadto, warto zrezygnować z alkoholu, kofeiny i ostrych potraw, które mogą przyczyniać się do zwiększenia nadpotliwości.
Medyczne sposoby na nadmierne pocenie się
Do będących tematem naszego tekstu blokerów potu przejdziemy nieco później. Teraz powiemy o rozwiązaniach bardziej zaawansowanych. Gdy problem nadmiernego pocenia się staje się wyjątkowo uciążliwy, zaleca się przeprowadzenie zabiegów przy użyciu botoksu lub terapii laserowej. Możliwa i niekiedy wskazana jest także konsultacja z dermatologiem. Specjalista może przepisać odpowiednie leki na hamowanie nadpotliwości.
Kosmetyk hamujący wydzielanie potu, czyli jaki?
Zwiększona potliwość dotyczy bardzo często stóp i dłoni. Oprócz zachowania zasad higieny pomocne są różnorodne dezodoranty, przeznaczone głównie do danych obszarów ciała. Na rynku można natknąć się także na produkty w formie żelu. Skutecznie blokują one wydzielanie potu, a także działają odświeżająco.
Pomocne w przypadku nadmiernego pocenia się są również specjalne talki kosmetyczne. Można stosować je zarówno na stopy, jak i w rejonach skóry, w których często dochodzi do otarć (na pachwinach, między udami itp.).
Nadmiar potu – twarz i głowa
Niektórzy doświadczają nadmiernej potliwości w rejonie twarzy i głowy. Jaki jest dobry bloker potu do twarzy? Najlepiej sprawdzają się mgiełki. Wygodna forma atomizera sprawia, że łatwo je rozprowadzić na skórze. Ponadto, większość z nich jest niezwykle delikatna, nie zatyka porów, nie pozostawia tłustej warstwy i działa odświeżająco.
Bloker potu – jak działa?
Co w przypadku, kiedy najbardziej elementarne sposoby zawiodą, a zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej z jakichś względów odpadają? Możesz wypróbować tzw. blokerów potu. Czym się charakteryzują i jak dokładnie działają?
Czym są blokery potu?
Bloker potu, nazywany także regulatorem potu, jest środkiem stosowanym w przypadku wyjątkowo silnego pocenia się. Jak działają te produkty?
- Chlorek glinu, który zawiera większość produktów przeciw poceniu, łączy się z wydzielanym potem, a następnie tworzy żelową substancję.
- Ta natomiast, działając w głębokich warstwach naskórka, powoduje zamykanie się przewodów potowych.
- Blokery potu, w odróżnieniu od innych produktów, które można zastosować na ten sam problem, działają znacznie dłużej i silniej.
Będą dobrym wyborem dla osób, które borykają się z wyjątkowo ciężkimi przypadkami nadpotliwości.
Jak stosować blokery potu?
Blokery potu najlepiej stosować na oczyszczoną i wysuszoną skórę, na noc. Zazwyczaj wystarczają 2 aplikacje w ciągu tygodnia. Blokery są to bowiem produkty wyjątkowo silne, które potrafią zahamować pocenie się nawet kilka dni. Większość z dostępnych na rynku środków to blokery pod pachy. Ważne jest, aby nie aplikować preparatów na pocenie na podrażnioną i wysuszoną skórę pach. W przypadku wydepilowanych pach warto odczekać, aby bloker nie spowodował dyskomfortu.
Skutki nadużywania preparatów na nadmierną potliwość
Chociaż zdecydowanie zaleca się stosowanie blokerów potu osobom, które doświadczają problemu nadmiernej potliwości, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad.
- Blokery nie są zamiennikami dezodorantów. W odróżnieniu od nich stosowanie regulatorów potu należy ograniczać.
- W przypadku ich nadużywania często dochodzi do podrażnień, swędzenia, a niekiedy nawet odczynów alergicznych.
- Czasem na skutek zbyt częstego stosowania blokerów potu rozwijają się stany zapalne. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza. Podrażnienia powodują bowiem znaczny dyskomfort i mogą także być niebezpieczne dla zdrowia. W cięższych przypadkach potrzebne jest wdrożenie antybiotykoterapii.
Blokery potu – skutki nadużywania
Zbyt częste i intensywne korzystanie z blokerów potu może sprawić, że organizm nabierze odporności na ich działanie. W efekcie stosowanie regulatorów potu będzie zupełnie bezowocne.
Trzeba także pamiętać, że pot pozwala na usunięcie szkodliwych substancji z organizmu i zachowanie właściwego pH skóry. Blokery hamują zatem nie tylko pot, lecz również te procesy.. W efekcie mogą pojawić się podrażnienia, jak również również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Ważny jest zatem umiar i przestrzeganie wymienionych powyżej zasad – korzystanie z blokerów potu będzie wówczas efektywne i bezpieczne dla organizmu.
Antyperspiranty, dezodoranty a blokery – jaka jest różnica?
Zarówno blokery, jak i inne produkty hamujące potliwość zawierają w sobie ten sam środek – chlorek glinu. Antyperspiranty przeciw poceniu także mają w składzie ten związek. Różnica między blokerem a antyperspirantem jest jednak dość znaczna i nie należy traktować tych produktów jako zamienników. Zdecydowanie nie są one tym samym.
Antyperspiranty na nadmierne pocenie działają wyłącznie na samej powierzchni skóry. Mogą, a nawet powinny być stosowane na co dzień, działają bowiem wyłącznie przez kilka godzin (albo do kolejnej kąpieli). Ponadto, ich stosowanie nie wywołuje przeważnie podrażnień. Większość z nich jest wyjątkowo łagodna dla skóry.
Czym różnią się blokery od antyperspirantów?
Blokery potu powodują natomiast:
- zatrzymanie potu w dużo głębszych warstwach skóry;
- zatkanie kanału potowego i działają znacznie dłużej;
- zahamowanie pocenia się, nawet w wyjątkowo skrajnych przypadkach.
Mycie skóry nie zneutralizuje działania blokerów. Mają dużą moc, co wynika między innymi z wyjątkowo silnego stężenia chlorku glinu. Stosowanie blokerów potu powinno być ograniczone zaledwie do 1-2 razy w tygodniu. Częstsze nakładanie ich na skórę może skutkować wymienionymi już wcześniej podrażnieniami. Jeśli efektem będzie długotrwały i silny stan zapalny, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Blokery potu – podsumowanie
Blokery potu są niezwykle skuteczne w działaniu, ponieważ wnikają w głębsze warstwy skóry i zamykają gruczoły potowe. Wiele osób z problemem nadmiernego wydzielania potu traktuje blokery jako prawdziwe wybawienie. Trzeba jednak pamiętać, że tych produktów nie wolno nadużywać, a ich stosowanie powinno przebiegać według określonych już w tekście zasad.
Nadmierne pocenie się w sytuacjach społecznych może wiązać się z dużym dyskomfortem, jednak trzeba pamiętać, że jest to reakcja fizjologiczna potrzebna organizmowi. Całkowite zahamowanie pocenia prowadzi do stanów zapalnych i chorób. Blokery potu stosowane rozważnie to świetne rozwiązanie do zwalczania nadmiernego stresu czy podczas upałów. Jeżeli jednak pocenie jest tak intensywne, że realnie utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, najlepszym sposobem będzie zgłoszenie się do lekarza. Specjalista wykluczy potencjalne schorzenia, które mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy.