Błonnik witalny to suplement diety, którego przyjmowanie może przynieść niezwykłą ulgę w różnych dolegliwościach. Chociaż najczęściej stosuje się go w przypadku problemów trawiennych, pozytywne efekty, jakie przynosi jego zastosowanie, wykraczają poza wyłącznie ten aspekt. Błonnik witalny jest chętnie stosowany w przypadku walki z nadwagą i wysokim cholesterolem czy wspierania leczenia chorób serca. Jak odpowiednio przyjmować błonnik, co warto wiedzieć o jego właściwościach i czy każdy może pozwolić sobie na włączenie go do swojej diety? Zapoznaj się z poniższym artykułem o błonniku witalnym.
Błonnik witalny – co to jest?
Błonnik witalny to naturalny produkt, który został stworzony z myślą o usprawnieniu pracy układu pokarmowego. W jego skład wchodzą surowce roślinne, które nie poddają się procesowi trawiennemu. Najczęściej głównymi składnikami produktu są przeróżne nasiona, m.in. babki płesznik, babki jajowatej lub lnu.
Nasiona wchłaniają wodę i szkodliwe substancje ze spożywanych posiłków oraz niektóre produkty trawienia. Oprócz tego, że wspomagają procesy trawienne, to poprzez wydzielanie specyficznego śluzu wspomagają przesuwanie się treści jelitowej, usprawniają także wypróżnianie.
Błonnik witalny można przyjmować w postaci kapsułek lub mieszanki nasion do przygotowania w naparze. Błonnik do picia to najpopularniejsza forma jego zażywania.
Błonnik witalny – właściwości
Właściwości błonnika witalnego, które mają zbawienny wpływ na zdrowie, jest bardzo wiele. Zalicza się do nich m.in.:
- usprawnienie perystaltyki jelit;
- pomoc w leczeniu niektórych schorzeń układu pokarmowego np. hemoroidów lub choroby uchyłkowej;
- pomoc w walce z cholesterolem – błonnik zawarty w nasionach pomaga znacząco zredukować poziom „złego” cholesterolu we krwi;
- wspieranie walki z miażdżycą;
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
- wspieranie w walce z chorobą wieńcową serca;
- stabilizacja poziomu cukru – błonnik spowalnia wchłanianie cukru i reguluje jego poziom we krwi;
- pomoc w procesie odchudzania m.in. poprzez zapewnienie uczucia sytości – dzięki temu głód jest rzadziej odczuwany.
Błonnik witalny – efekty stosowania
Efekty stosowania błonnika oczyszczającego wiążą się nie tylko z polepszeniem ogólnej kondycji zdrowotnej. Bardzo często osoby, które przyjmują błonnik witalny obserwują u siebie wiele niespodziewanych dla nich, ale jednocześnie pozytywnych skutków. Można zaobserwować takie efekty stosowania jak:
- polepszenie przemiany materii;
- usprawnienie trawienia;
- mniejszy problem z utrzymaniem wagi;
- lepsze samopoczucie.
Jak zatem widać, stosowanie błonnika witalnego pomaga nie tylko w poprawie zdrowia – może również wpłynąć na usprawnienie aspektów życia, które dostrzegamy na co dzień.
Błonnik witalny – jak stosować?
Stosowanie błonnika witalnego podlega kilku regułom, których przestrzeganie pozwoli odpowiednio mu zadziałać. Co zatem należy wiedzieć przy okazji przyjmowania produktu?
Błonnik witalny – kiedy i jak długo go przyjmować?
Za efektywnym działaniem błonnika witalnego stoi przede wszystkim systematyczność w jego przyjmowaniu. Najlepiej, jeżeli spożywa się go codziennie, o podobnej porze dnia i nie przed snem. Zazwyczaj zaleca się, aby przyjmować błonnik tuż po jedzeniu, z zachowaniem ok. 3 godzin czasu przed kolejnym posiłkiem. Błonnik witalny powinien zapewnić uczucie sytości i zminimalizować chęć na podjadanie.
Błonnik witalny należy wprowadzać stopniowo i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zaleca się, aby spożywanie błonnika przerwać po ok. 2 tygodniach stosowania. Dłuższy okres może skutkować awitaminozą albo anemią.
Błonnik witalny – jak przygotować?
Przygotowanie błonnika witalnego nie stanowi większego problemu. Nasiona wystarczy zalać ciepłym płynem (wodą, mlekiem), dokładnie zamieszać, a po odczekaniu ok. 5 minut wypić. Należy pamiętać, że podczas suplementacji błonnika konieczne jest picie dużych ilości wody – najlepiej ok. 2 litrów dziennie.
Jakie jest dawkowanie błonnika witalnego?
Zalecenia dotyczące dawkowania błonnika witalnego każą przyjmować ok. 2–3 łyżek nasion na dobę. Oczywiście przed spożyciem należy rozpuścić produkt w wodzie, mleku lub innym płynie – w żadnym wypadku nie wolno spożywać błonnika „na sucho”, bowiem może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka niedrożności.
Skutki uboczne błonnika witalnego
Poprawne stosowanie błonnika witalnego raczej nie powinno powodować wystąpienia skutków ubocznych. Zdarza się jednak, że u niektórych osób pojawiają się zdarzenia niepożądane. Po wystąpieniu niektórych z nich, przyjmowanie błonnika powinno zostać wstrzymane.
Do niektórych skutków ubocznych zalicza się:
- gazy jelitowe;
- wzdęcia;
- skurcze;
- wysypka;
- katar;
- kaszel;
- opuchnięcie i/lub zaczerwienienie powiek.
W przypadku, kiedy pojawiają się takie objawy, jak wysypka, katar lub inne podobne do alergii, najprawdopodobniej jest to skutek uczulenia na któryś ze składników błonnika. Konieczne jest wówczas natychmiastowe odstawienie produktu. Gazy, wzdęcia i skurcze mogą natomiast towarzyszyć zbyt szybkiemu wprowadzeniu błonnika do diety. Chcąc uniknąć skutków ubocznych stosowania produktu, jego przyjmowanie należy zacząć od małych porcji, stopniowo. Po pewnym okresie powinny one ustąpić. W razie wystąpienia działań niepożądanych, które wzbudzają szczególny niepokój, warto odwiedzić lekarza w celu konsultacji.
Błonnik witalny – przeciwwskazania
Wydawać by się mogło, że tak zdrowy suplement, jak naturalny błonnik witalny, może być bez przeszkód stosowany przez wszystkich. Nie jest to jednak prawda. Istnieją przeciwwskazania związane z jego przyjmowaniem, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nie dopuścić do problemów zdrowotnych. Do niektórych przeciwwskazań należy:
- wiek: dzieci do 12 r.ż. nie powinny spożywać błonnika;
- cukrzyca typu 2;
- niedrożność jelit;
- choroby żołądka;
- problemy z przełykiem;
- krwawienia z odbytu;
- częste bóle brzucha.
Przed przyjęciem błonnika witalnego warto skonsultować się wcześniej z lekarzem. Oceni on, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego zażycia, które mogłyby poważnie zaszkodzić zdrowiu.
Cena błonnika witalnego
Błonnik witalny powinno się stosować jak najczęściej – zalecane jest przyjmowanie go na co dzień. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy koszt związany z jego zakupem nie będzie zbyt wysoki.
Cena za błonnik naturalny zależy od wielu czynników, jak jego forma, rodzaj mieszanki czy wreszcie producent, który go dystrybuuje. Zazwyczaj można natknąć się na błonnik witalny w cenie ok. 20 zł za kilogram produktu. W sklepach można natknąć się na błonnik w paczce po pół kilo lub kilogram. W zależności więc od tego, jakie jest twoje zapotrzebowanie, możesz zdecydować się na mniejszą lub nieco większą porcję.
Błonnik witalny – podsumowanie
Należy pamiętać, że chociaż błonnik witalny może mieć niezwykle pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia, jest to on wyłącznie suplementem. Oznacza to, że nie może zastąpić zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Błonnik witalny może wspomóc ewentualnie niedobory, jednak warto mieć na uwadze, że drogą do zdrowia jest troska o podstawy żywienia.