Cellulit na pośladkach, jak i na innych częściach ciała jest zmorą wielu kobiet. Do jego powstawania przyczynia się kilka czynników, często wzajemnie ze sobą powiązanych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim niewłaściwą dietę oraz siedzący tryb życia. Aby skutecznie walczyć z cellulitem, trzeba zmienić swoje nawyki dotyczące zarówno sposobu żywienia, jak i sposobu spędzania wolnego czasu. W walce z odkładającą się tkanką tłuszczową aktywność fizyczna okazuje się absolutnie niezastąpiona. Ważna jest także właściwa pielęgnacja skóry, która usprawnia krążenie i poprawia jej ogólną kondycję.
Skąd się bierze cellulit na pośladkach i udach?
Cellulit na udach, pośladkach, brzuchu, a nawet ramionach pojawia się u kobiet w każdym wieku. Zmagają się z nim nawet młode dziewczęta, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Popularna skórka pomarańczowa jest defektem estetycznym, który choć niegroźny dla zdrowia, bywa bardzo uciążliwy. Dla wielu osób staje się on bowiem źródłem dyskomfortu i przyczyną licznych kompleksów. Przyczyn występowania cellulitu jest kilka. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- uwarunkowania genetyczne;
- niewłaściwą dietę;
- brak aktywności fizycznej.
Bardzo często czynniki te występują jednocześnie.
Dieta kontra cellulit
Jedną z głównych przyczyn występowania cellulitu jest niewłaściwa dieta. Pod pojęciem tym należy rozumieć spożywanie żywności wysoko przetworzonej, produktów zawierających duże ilości soli, tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów trans oraz cukru. Każdy z tych produktów, spożywany w nadmiarze nie tylko sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ale też przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. To zaś sprawia, że toksyny i zbędne produkty przemiany materii nie są z organizmu usuwane na bieżąco, co sprzyja powstawaniu zastojów i obrzęków (cellulit wodny).
Ta sama zasada dotyczy wypijania zbyt małej ilości płynów. Zbyt słabe nawadnianie organizmu, również sprzyja występowaniu obrzęków limfatycznych, podobnie jak dieta uboga w błonnik. Błonnik wspomaga proces trawienia i przyspiesza metabolizm, co z kolei ogranicza ryzyko nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak pośladki, uda czy też brzuch. Gromadząca się tuż pod skórą uwidacznia się w postaci wyraźnie widocznych grudek, określanych potocznie mianem pomarańczowej skórki.
Aby skutecznie zwalczyć cellulit i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu, trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe, stawiając na zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Podstawę jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce bogate w błonnik, a także zawierające duże ilości tego cennego składnika pełnowartościowe produkty zbożowe. Produkty typu fast food oraz inną żywność wysoko przetworzoną należy spożywać okazjonalnie. Podobnie jak słone i słodkie przekąski. Uzupełnieniem zdrowego jadłospisu powinno być wypijanie minimum 2 litrów płynów w ciągu doby. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest między innymi od pory roku, czy też stopnia aktywności fizycznej i może wzrastać w określonych warunkach. Warto więc wyliczać je w sposób indywidualny.
Zwalcz cellulit na pośladkach – postaw na ruch!
„Sport to zdrowie” – to dobrze znane porzekadło odnosi się nie tylko do stanu zdrowia, ale jak się okazuje również do wyglądu. Najskuteczniejszym sposobem walki z cellulitem jest bowiem ruch. Codzienna dawka aktywności fizycznej pozwala rozprawić się z nim na dobre i ogranicza ryzyko ponownego wystąpienia. Na cellulit równie dobrze działa jazda na rowerze, czy też bieganie, jak i długie spacery oraz pływanie. Tak naprawdę rodzaj aktywności w kontekście walki z cellulitem jest bez znaczenia. Najważniejsze aby nie miała ona okazjonalnego charakteru, ale na stałe wpisała się w tygodniowy plan zajęć. Aby zaprzyjaźnić się z ruchem na dłużej, warto rodzaj aktywności dopasować do swoich preferencji. Wybieranie ćwiczeń wyłącznie w kontekście szybkości spalania tłuszczu, może bardzo szybko się znudzić. Tymczasem urozmaicone treningi mogą stanowić świetną zachętę to systematyczności i być równie skuteczne w zwalczaniu cellulitu.
Ćwiczenia na cellulit wykonywane w domu, chociażby w formie popularnych przysiadów, czy też brzuszków, jak i te na siłowni, nie tylko zwalczają pomarańczową skórkę, ale też wysmuklają i modelują całe ciało. Są też świetnym sposobem na to, by poprawić ukrwienie skóry, a tym samym również jej jędrność i sprężystość. Dodatkowo poprawiają kondycję i zwiększają wydolność organizmu, w pozytywny sposób wpływając na zdrowie i samopoczucie.
Chcesz zwalczyć cellulit? Nie zapomnij o pielęgnacji skóry!
Cellulit na pośladkach, udach i innych częściach ciała z całą pewnością wpływa na wygląd skóry. Aby go poprawić, trzeba nie tylko zdrowo jeść i dużo się ruszać, ale też odpowiednio pielęgnować skórę. Utrzymanie jej w dobrej kondycji zmniejsza bowiem widoczność grudek, charakterystycznych dla cellulitu, a przy tym sprawia, że lepiej się ona prezentuje.
O czym należy pamiętać?
Zdrowo wyglądająca skóra, to skóra odpowiednio nawilżona i odżywiona, zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry, trzeba więc stosować balsamy i mleczka do ciała, zawierające składniki nawilżające i odżywcze. Nie należy zapominać również o nawadnianiu organizmu. Niedobór wody sprawia bowiem, że skóra robi się wiotka i brak jej elastyczności i sprężystości. Szybciej też się starzeje. By do tego nie dopuścić trzeba o nią należycie dbać każdego dnia. Ważnym etapem domowej pielęgnacji jest też peeling, który wykonywany systematycznie 1 – 2 razy w tygodniu, złuszcza obumarłe komórki naskórka, ułatwiając przenikanie składników odżywczych zawartych w produktach pielęgnacyjnych oraz przyspiesza regenerację skóry.
W trakcie walki z cellulitem peeling skóry staje się jeszcze ważniejszy, gdyż wykonywany w formie masażu pobudza krążenie krwi, minimalizując w ten sposób obrzęki i zastoje limfy. Aby zwiększyć jego skuteczność, warto do wykonania peelingu wykorzystać kofeinę, która ma działanie pobudzające. Peeling kawowy idealny do pobudzającego krążenie masażu, można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy fusy z kawy pozostałe po jej zaparzeniu, połączyć z naturalną oliwą z oliwek. Dobrym dodatkiem do tak przygotowanego peelingu, może być cynamon, który podobnie jak kawa pobudza krążenie krwi.
W zakresie zwalczania cellulitu na pośladkach i udach bardzo dobrze sprawdza się również masaż bańką chińską. Można wykonać go samodzielnie w domu, lub skorzystać z pomocy kosmetyczki w profesjonalnym gabinecie. W redukcji cellulitu skuteczne są też zabiegi medycyny estetycznej, jednak warto traktować je jako alternatywę dla domowych sposobów walki z pomarańczową skórką.
Cellulit na pośladkach, udach i innych partiach ciała bywa uciążliwy. Lecz zamiast godzić się z jego obecnością, lepiej spróbować się go pozbyć, stawiają na zdrową dietę, ruch oraz odpowiednią pielęgnację. Trwała i systematyczna praca nad zmianą swoich nawyków z pewnością zaowocuje poprawą kondycji i wyglądu skóry, jak i całej sylwetki.