Cellulit wodny pojawia się wtedy, gdy w organizmie dochodzi do zatrzymania wody, a krew i limfa nie krążą we właściwy sposób. Walka z nim jest o wiele łatwiejsza niż walka z cellulitem tłuszczowym. Jak pozbyć się cellulitu wodnego? Czy można pozbyć się go na stałe? Na co koniecznie zwrócić uwagę podczas jego zwalczania?
Czym jest cellulit wodny?
Nierówna powierzchnia skóry i podskórne obrzęki – tak właśnie wygląda cellulit wodny. Pojawia się on zazwyczaj na pośladkach i udach, ale może występować na całych nogach, a także na ramionach czy brzuchu.
Cellulit to przypadłość widoczna na pierwszy rzut oka, co dla wielu kobiet jest problematyczne – nie chcą nosić wtedy krótkich spodenek, wychodzić nad basen czy zakładać ulubionych sukienek w obawie, że pokażą na dużo ciała, a tym samym – cellulitu. Warto jednak uświadomić sobie, że cellulit jest czymś zupełnie normalnym i ma go większość kobiety. Nie powinien to być żaden powód do wstydu czy zakrywania swojego ciała.
Nie oznacza to jednak, że nie można z nim walczyć. Dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom i masażom możesz w znacznym stopniu zredukować ilość cellulitu wodnego, a nawet całkowicie się go pozbyć. Twoja skóra będzie bardziej napięta, a ty będziesz czuć się po prostu lepiej!
Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – jakie są różnice?
Na początek warto zaznaczyć, że cellulit nie zawsze jest wodny. Występuje także cellulit tłuszczowy, który związany jest z wagą i niejednolitym odkładaniem się tłuszczu w rejonie pośladków i ud. Zazwyczaj cellulit tłuszczowy pojawia się w wyniku przytycia lub dużych wahań wagi, jest efektem niezdrowej diety i nadmiernego przyjmowania tłuszczów w diecie.
Pozbycie się cellulitu tłuszczowego jest trudniejsze, należy bowiem albo zlikwidować tłuszcz (jeśli pojawia się on tylko przy wyższej wadze) albo rozbić komórki tłuszczowe tak, aby lipidy rozmieściły się równomiernie. Walka z cellulitem tłuszczowym opiera się na redukcji tkanki tłuszczowej, a najlepsze efekty osiągnie się przy chudnięciu.
Po czym poznać, że cellulit jest tłuszczowy? Przede wszystkim jest on mocno widoczny bez napinania skóry. Cellulit tłuszczowy charakteryzuje się nie tylko nierównościami skóry, ale także tym, że jest ona mocno pofałdowana i pełno w niej dziurek. Czasami, przy uciskaniu skóry, może pojawiać się także bolesność.
Cellulit wodny – jak rozpoznać?
W przypadku cellulitu wodnego przyczyny powstawania nie są związane z tkanką tłuszczowa, ale z opuchlizną i zatrzymywaniem wody, które może mieć różne przyczyny. Pojawianie się cellulitu wodnego może mieć na przykład związek z cyklem menstruacyjnym – może on więc występować tylko przez określony czas w ciągu miesiąca, albo znikać lub nasilać się wraz ze zmianami w trybie życia.
Cellulit wodny jest mocniej widoczny podczas napinania skóry. Jego cechą charakterystyczną jest to, że może się on pojawiać także u bardzo szczupłych osób, które dotychczas nie miały problemów z cellulitem.
Cellulit wodny może występować w połączeniu z cellulitem tłuszczowym! W takim przypadku mowa o cellulicie cyrkulacyjnym. Jego usuwanie jest bardziej kompleksowe, ale możliwa jest znaczna poprawa w widoczności skórki pomarańczowej.
Czy można pozbyć się cellulitu wodnego?
Cellulit wodny niekoniecznie zostanie z tobą na zawsze – możesz się go pozbyć. Ważna jest konsekwencja w działaniu i cierpliwość, a podjęte działania opierają się przede wszystkim na poprawie krążenia i stymulacji wydalania toksyn z organizmu.
Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny powstawania cellulitu
Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle dochodzi do zaburzeń krążenia i pojawienia się cellulitu wodnego? Jest kilka rzeczy, które mają znaczny wpływ na rozwijanie się cellulitu.
- Siedzący tryb życia.Pracujesz na siedząco, a po powrocie do domu nie schodzisz z kanapy? Masz większe prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu wodnego! Niestety, w XXI wieku coraz więcej osób wykonuje siedzącą pracę, więc trudno ograniczyć ten czynnik. Warto jednak zadbać o to, aby także w trakcie pracy trochę się poruszać – zamiast windy wybierz schody, a w trakcie przerwy rozprostuj nogi i postaraj się chociaż przez kilka minut pochodzić, aby przywrócić krążenie.
- Brak aktywności fizycznej.Nie ćwiczysz? Jeśli chcesz zapobiegać pojawieniu się cellulitu wodnego, koniecznie musisz zadbać o większą aktywność fizyczną. Nie musisz od razu porywać się na bieganie czy trudne ćwiczenia, na początek wystarczą regularne spacery i wykonywanie około 10 tysięcy kroków dziennie! Możesz też zapisać się na basen, aerobik wodny lub zajęcia taneczne.
- Duże spożycie soli.Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dziennie nie spożywać więcej niż 5 gramów soli – jest to około jedna mała, płaska łyżeczka soli. Sporym problemem jest sól ukryta, czyli znajdująca się w różnych produktach spożywczych, zwłaszcza tych gotowych. W rezultacie w diecie przeciętnego Polaka jest aż 10–15 gramów soli, czyli 2–3 razy więcej niż zalecana norma! Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i wpływa negatywnie na krążenie.
- Antykoncepcja hormonalna. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma zły wpływ na układ krążenia. Nawet u zdrowych kobiet wpływ hormonów może powodować zmianę parametrów krążenia. W efekcie mogą pojawić się skutki uboczne. To niejedyny powód, dla którego tabletki antykoncepcyjne mogą być przyczyną pojawienia się cellulitu wodnego. Pod wpływem działania hormonów może dochodzić do częstszego zatrzymywania wody w organizmie. Czasami poprawę może przynieść zmiana tabletek na inne albo zmiana metody zapobiegania ciąży z tabletek na plastry antykoncepcyjne.
- Buty na wysokim obcasie.Codziennie nosisz buty na wysokim obcasie i nie wyobrażasz sobie dnia w płaskim obuwiu? Czas zmienić nawyki! Wysokie obcasy sprawiają, że stopa jest ustawiona w nienaturalny sposób, a tym samym zaburzone jest krążenie w kończynie. Jeśli ciężko ci zrezygnować z obcasów, zamień je na niższe obuwie – wybieraj takie, którego obcasy nie mają więcej niż 5 cm wysokości.
- Cykl menstruacyjny.Naturalne zmiany hormonalne występujące podczas cyklu menstruacyjnego to nic dziwnego. W rezultacie może zdarzyć się, że przed okresem, kiedy następuje mocne zatrzymanie wody w organizmie, będzie pojawiać się większy cellulit wodny. Na to nie możesz mieć wiele wpływu, ale regularne ćwiczenia i lepsza dieta na pewno sprawią, że będzie on mniej widoczny!
Jak widzisz, cellulit wodny może mieć bardzo różne przyczyny. Jednak prawie wszystkie z nich możesz wyeliminować! Pierwsze rezultaty możesz zauważyć dosyć szybko, bo nawet po kilku tygodniach.
Sposoby na cellulit wodny. Jak go zwalczyć?
Cellulit wodny, chociaż może być uciążliwy i problematyczny, może zostać całkowicie zlikwidowany. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę działania, a najlepiej – połączyć kilka z nich! Wtedy możesz mieć całkowitą pewność co do tego, że uda ci się go zwalczyć.
Aktywność fizyczna a cellulit wodny
Regularne ćwiczenia mają duży wpływ na cellulit wodny. Jedną z przyczyn jego powstawania są bowiem zaburzenia w krążeniu krwi w obrębie kończyn. Jakie ćwiczenia się sprawdzą, aby zwalczyć cellulit?
Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię czy katować intensywnymi treningami. Na początek wystarczy lekka zmiana codziennych nawyków. Częściej wybieraj schody zamiast windy, wysiądź z autobusu jeden przystanek szybciej i przejdź się, wybieraj się na regularne spacery po pracy. Z czasem, kiedy przyzwyczaisz się do ruchu, możesz do aktywności dołączyć regularne ćwiczenia.
Dobrym wyborem będą wszelkie ćwiczenia na uda i pośladki. Nie tylko dobrze rozruszają twój organizm, ale wpłyną pozytywnie na krążenie krwi. Do tego na wyćwiczonej, napiętej skórze o wiele mniej będzie widać cellulit.
Wpływ diety na cellulit wodny
Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie dla pozbywania się cellulitu wodnego. O co musisz zadbać?
- Spożywaj mniej soli. Nadmiar soli w diecie przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, dlatego kluczowe jest ograniczenie jej spożycia. Zwracaj uwagę na składy i sięgaj rzadziej po słone przekąski.
- Zrezygnuj z fast-foodów i wysoko przetworzonej żywności. Zarówno fast-foody, jak i inna wysoko przetworzona żywność są pełne soli, cukru i niezdrowych tłuszczy. Unikaj więc takiego jedzenia!
- Jedz pięć posiłków dziennie. Odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta zakłada spożywanie pięciu niewielkich posiłków w ciągu dnia. W każdym z nich powinna znaleźć się porcja warzyw lub owoców. Regularne jedzenie przyspiesza metabolizm i stymuluje organizm do skuteczniejszego usuwania toksyn, a tym samym – zmniejsza ryzyko występowania cellulitu wodnego.
- Pij dwa litry wody każdego dnia. Wydaje ci się, że przy zatrzymaniu wody w organizmie należy pić jej jak najmniej? To nieprawda! Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla usuwania nadmiaru wody i toksyn z ciała. Przeciętna osoba powinna wypijać około dwóch litrów wody dziennie; ilość ta może być większa, jeśli regularnie ćwiczysz, dużo ważysz albo na przykład karmisz piersią. Najlepiej wybierać wodę mineralną niegazowaną.
Domowe metody na cellulit wodny
Oprócz zmiany diety i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej możesz także wypróbować inne domowe metody na pozbycie się cellulitu wodnego. Ich stosowanie jest proste i bez problemów znajdziesz czas na to, aby włączyć je do swojej codziennej rutyny.
- Masaż suchą rękawicą. Szorstka rękawica do masażu to doskonały sposób na to, aby poprawić krążenie i przepływ limfy w nogach. Jak używać rękawicy? Raz dziennie masuj nią całe ciało, zaczynając od góry kolistymi ruchami w dół. Rękawica to także sposób na pozbycie się suchego naskórka.
- Roller do cellulitu. Roller antycellulitowy to wykonany z twardego tworzywa wałek, którym możesz masować uda. Rollery wyposażone są w różne masujące wypustki, które zwiększają działanie. Podobnie jak rękawica, także roller zwiększa ukrwienie i przepływ limfy, ale jest mocniejszy. Doskonale sprawdzi się, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.
- Chińskie bańki. Tradycyjne ogniowe bańki chińskie stosowane są między innymi w chorobach jako sposób na podniesienie naturalnej odporności. Świetnie sprawdzą się także do masażu antycellulitowego – jednak zamiast szklanych i trudnych w użyciu baniek nagrzewanych ogniem skorzystaj z nowoczesnych baniek gumowych lub silikonowych. Nie wymagają one użycia ciepła, są bezpieczne i łatwe w używaniu. Dzięki wytworzeniu próżni pobudzają krążenie i pomagają w walce z cellulitem.
- Stosowanie kremów antycellulitowych. Kremy antycellulitowe skupiają się na rozbiciu lipazy, poprawie krążenia (często mają właściwości rozgrzewające) i ujędrnieniu skóry. Warto je stosować, są doskonałym sposobem na wspomaganie i wzmocnienie efektów masażu antycellulitowego.
Jak usuwać cellulit u kosmetyczki? Zabiegi antycellulitowe
Cellulitu wodnego można pozbyć się też dzięki wizytom u kosmetyczki. Najpopularniejszą metodą jest drenaż limfatyczny, czyli specjalistyczny masaż, który ma za zadanie zmniejszyć obrzęk i stymulować pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. W gabinecie kosmetycznym możesz skorzystać także z innych metod masażu, w tym z masażu chińską bańką.
Ciekawą metodą, którą znajdziesz w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych, jest bandażowanie. Pierwszym krokiem jest wykonanie specjalnego masażu, często jest to masaż na sucho szczotką lub rękawicą. Potem na ciało nakładane są nasączone antycellulitowymi substancjami bandaże, które należy nosić przez około 30 minut. Po tym czasie bandaże są zdejmowane.
W gabinetach znajdziesz także szereg zabiegów, które poprawiają krążenie i wykonywane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu. W zabiegach na cellulit wodny używane są na przykład lasery, które rozgrzewają tkankę tłuszczową i pomagają w jej rozbiciu. Popularnym zabiegiem jest także mezoterapia mikroigłowa skóry ud i pośladków.
Podczas zwalczania cellulitu wodnego ważna jest regularność. Nie zniknie on w ciągu jednej nocy, ale jeśli będziesz regularnie stosować wyżej wymienione metody, to z czasem zauważysz znaczną poprawę.