Najważniejsze jest, aby poznać przyczyny cellulitu i sprawdzone sposoby zapobiegania jego powstawaniu. Odpowiednia pielęgnacja w domu oraz w gabinecie również jest kluczowa w walce z nim.
Jak się pozbyć cellulitu, czyli poznaj wroga
Cellulit w środowisku medycznym nazywany jest profesjonalnie lipodystrofią. Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie komórek tłuszczowych. Występuje wraz ze zmianami zwłóknieniowymi tkanki podskórnej. Dotyczy kobiet wszystkich ras, jednak najczęściej dotyka białą i żółtą. Co bardzo ważne, cellulit nie jest chorobą. To defekt kosmetyczny o charakterze niezapalnym.
Czy nadwaga zawsze powoduje problem z cellulitem?
Na pewno nie jest prawdą, że tylko otyli ludzie mają cellulit. Dotyka on kobiety bez względu na wagę i wiek. Problem ze zbędnymi kilogramami oraz choroba, jaką jest otyłość, może jednak zwiększać szanse na jego wystąpienie. Dochodzi bowiem do zwiększonego odkładania się tkanki tłuszczowej i jest oznaką ze nasze spalanie nie funkcjonuje najlepiej. Często pojawiają się problemy z krążeniem i układem limfatycznym. – to idealne podłoże do rozwoju cellulitu.
Czynniki predysponujące do powstawania cellulitu
Bezpośrednich – i nie tylko – przyczyn jest całe mnóstwo.
- Czynniki genetyczne powstawania cellulitu
- Płeć – cellulit dotyczy kobiet.
- Rasa – problem dotyczy wszystkich ras, ale najczęściej białej i żółtej.
- Typ biologiczny określa lokalizację zmian. Dla przykładu, u kobiet typu nordyckiego cellulit powstaje głównie na brzuchu, ponieważ tam dochodzi do najczęstszego odkładania się tkanki tłuszczowej.
- Rozkład komórek tłuszczowych w ciele.
- Receptory hormonalne – ich liczba, stan gotowości.
- Możliwe skłonności do rozwoju chorób takich jak niewydolność żylna.
- Udział czynników hormonalnych w tworzeniu się cellulitu
- Wpływ środowiska na powstawanie cellulitu
- Nieodpowiednia dieta
- Siedzący tryb życia. Praca w takim trybie powoduje szybkie zwiotczenie mięśni oraz zmniejszenie masy mięśniowej, gdzie przewagę ma tkanka tłuszczowa
- Noszenie na co dzień bardzo obcisłych ubrań, które utrudniają prawidłowy przepływ i produkcję krwi
- Palenie papierosów – ma ogromny wpływ na powstawanie zmian w układzie krążenia. Przyczynia się do powstawania wolnych rodników
- Picie alkoholu
- Częste noszenie butów na wysokim obcasie
- Problemy z zaburzeniami emocjonalnymi, depresja
- Obecność innych chorób, które mogą przyczyniać się do objawów cellulitu
- Schorzenia pokarmowe (żołądka, jelit)
- Problemy z metabolizmem
- Choroby o podłożu hormonalnym
- Choroby układu krążenia
- Choroby ginekologiczne
- Niektóre leki
- Preparaty antykoncepcyjne
- Leki stosowane w czasie leczenia chorób tarczycy
- Beta-blokery
- Ciąża
- Menopauza
Wpływ hormonów na rozwój cellulitu
Na powstawanie cellulitu mają wpływ głównie żeńskie hormony – estrogeny. Obecność estrogenów:
- powoduje zwiększenie magazynowania tkanki tłuszczowej w odpowiednich miejscach, takich jak brzuch, uda i pośladki ;
- stymuluje syntezę pewnych substancji w skórze zwanych w skrócie GAG. Ich obecność z kolei wpływa na zwiększoną ilość płynów w przestrzeniach pomiędzy komórkami skóry. Zwiększona objętość przyczynia się do pojawienia się obrzęków, i zaburzeń krążenia krwi;
- przyczynia się do powstawania zwłóknień w skórze;
- powoduje zmiany w budowie kolagenu. To z kolei powoduje powstawanie twardej tkanki, objawiającej się nierówną, grubą strukturą;
- wywołuje skłonność do powstawania obrzęków i problemów z układem krążenia co znacznie utrudnia redukcję cellulitu.
Cellulit a cellulitis – czy oznacza to samo?
Nazwa cellulitis często stosowana jest zamiennie z cellulitem. To zupełnie coś innego. Problem z cellulitem ma tylko (i aż) naturę kosmetyczną, cellulitis natomiast to choroba tkanki podskórnej. Objawia się ogólnym stanem zapalnym, zaczerwienieniem i bólem. Do zakażenia dochodzi często po wcześniejszym ukąszeniu owada lub zranieniu co powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych. Cellulitis wywołują bakterie, a dokładniej – paciorkowce. Leczy się go ogólnoustrojowo, za pomocą antybiotyków.
Objawy cellulitu
Cellulit dotyka około 90% kobiet! U mężczyzn zdarza się wyjątkowo rzadko. Pojawia się u nich, jeśli mają problem z niedoborem androgenów lub są po terapii przeciwnowotworowej w przypadku raka prostaty. Pacjent otrzymuje wtedy estrogeny.
Do najczęstszych objawów cellulitu zaliczamy zgrubienia, pofałdowania, charakterystyczne „dziurki” na skórze, szczególnie w obrębie ud, pośladków, brzucha, ramion. Zazwyczaj przebiega w łagodny sposób. Zdarza się jednak, że guzki i zwłóknienia są na tyle duże, że powodują dolegliwości bólowe.
U kobiet pierwsze objawy cellulitu często pojawiają się już w okresie dojrzewania, gdy w organizmie zachodzi ogromna burza hormonów.
Diagnoza kliniczna cellulitu
W przypadku niewielkich zmian nie ma potrzeby udawać się do specjalisty, aby zdiagnozował problem. Jeśli natomiast towarzyszą ci dolegliwości bólowe, czujesz dyskomfort, a do tego masz problem z otyłością – skonsultuj się z lekarzem. Co czeka cię w gabinecie?
- Badanie BMI, zmierzenie obwodu ciała, obraz rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz ustalenie stopnia otyłości.
- Ultrasonografia – pokaże obecność i umiejscowienie ewentualnych guzków i zwłóknień.
- Wideokapilaroskopia – specjalna sonda pokaże miejsca, w których naczynia krwionośne nie pracują w sposób prawidłowy z powodu występowania cellulitu w danym obszarze.
Etapy rozwoju cellulitu
- Faza I – cellulitu nie widać gołym okiem – dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Taki typ łatwo wyleczyć skutecznymi sposobami na cellulit.
- Faza II – skóra jest mniej elastyczna. Zagłębienia stają się większe. Czasami bywają widoczne, a niekiedy nie.
- Faza III – cellulit jest widoczny gołym okiem, podczas gdy skóra jest w tzw. spoczynku. Zmiany przypominają, potocznie mówiąc, skórkę pomarańczową. Na tym etapie mogą pojawiać się zwłóknienia.
- Faza IV – występują liczne guzki i zwłóknienia. Pojawia się bolesność zmian.
- Faza V – cellulit w formie licznych guzów. Zmniejsza komfort życia, wywołuje ból.
Rodzaje cellulitu
- Cellulit wodny – to dość łagodna forma. Wywołuje go zazwyczaj nieodpowiednia dieta, bogata w dużą ilość spożywanej soli. Obecność soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Gromadzi się ona w tkankach oraz komórkach skóry. Powstają obrzęki. Skóra jest bardzo plastyczna, nie trzeba dużo wysiłku, aby ją odkształcić. Cellulit wodny często dotyka osoby młode i o szczupłej budowie ciała.
- Cellulit tłuszczowy – najczęściej obejmuje uda, biodra oraz łydki. Objawia się nierównościami, zgrubieniami, guzami. Dotyk skóry objętej cellulitem tłuszczowym może powodować ból. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowe rozmieszczenie komórek tłuszczowych.
- Cellulit mieszany (wodno-tłuszczowy) to połączenie cech cellulitu wodnego oraz tłuszczowego. Ten problem jest bardziej złożony. Utrudnia znalezienie szybkiego sposobu na cellulit, ale jest możliwy do złagodzenia.
Dieta a problemy z cellulitem
Odpowiednia dieta jest kluczowym elementem, aby twój organizm był zdrowy i pełny sił. Sprawia też, że ciało jest długo jędrne, młode, odpowiednio nawilżone i odżywione od środka. Jeśli chcesz rozpocząć walkę z wrogiem, powinnaś zrezygnować z:
- fast foodów,
- żywności wysokoprzetworzonej,
- słodyczy,
- używek, tj. kawy, alkoholu czy mocnej czarnej herbaty,
- soli,
- potraw smażonych na głębokim tłuszczu,
- czerwonego mięsa,
- tłuszczy zwierzęcego pochodzenia.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pilnuj sugerowanych 2 l wody dziennie. Gotuj lekkostrawnie, na parze lub w piekarniku. Mięso staraj się zastępować zdrowymi rybami. Ogranicz ziemniaki na korzyść ryżu lub kasz. Jedz pieczywo pełnoziarniste, dużą zawartością błonnika. Pamiętaj, aby w twojej diecie nie zabrakło codziennej dawki warzyw i owoców. Wprowadź na stałe zieloną herbatę bogatą w przeciwutleniacze.
Warto spróbować wprowadzić się również w stan ketogeniczny, aby pozbyć się cellulitu. Po więcej informacji warto sprawdzić serwis: ketomierzJak się pozbyć cellulitu?
No właśnie – jak? Trzeba pamiętać, że proces walki z cellulitem powinien być wielokierunkowy. Sama odpowiednia pielęgnacja w zaciszu łazienki nie pomoże. Należy skupić się na walce od środka oraz na zewnątrz. Terapia powinna opierać się na zdrowej, zrównoważonej diecie. Powinnaś wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną, powiązaną z ćwiczeniami na cellulit szczególnie jeśli do tej pory dużo czasu spędzałaś, siedząc. Nie musisz od razu biegać maratonów, wystarczy codzienny szybki marsz lub spacer. Połącz to z odpowiednią pielęgnacją domową oraz zabiegami wykonywanymi w gabinecie kosmetycznym.
Jak się pozbyć cellulitu – domowe sposoby
Jednym z coraz częściej stosowanych domowych sposobów na cellulit jest szczotkowanie całego ciała na sucho. To świetna metoda, jeśli chcesz się pozbyć cellulitu z ud, brzucha, pośladków oraz zależy ci na ujędrnieniu skóry. Potrzebujesz co tego specjalnej szczotki, dostaniesz ją w większych drogeriach kosmetycznych. Taki masaż powinnaś wykonywać raz dziennie, rano lub wieczorem. Rozpoczynaj go od stóp i idź w kierunku serca. Możesz wykonywać ruchy pionowe lub bardziej koliste.
Szczotkowanie ciała poprawia mikrokrążenie w skórze. Świetnie radzi sobie z drobnymi zastojami limfy. Odżywia skórę. Powoduje delikatne usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Kolejnym szybkim sposobem na cellulit i ujędrnienie całego ciała jest znany od dawna peeling kawowy. Dlaczego kawa? Kofeina w niej zawarta wpływa na mikrokrążenie i metabolizm komórkowy. Do przygotowania podstawowego peelingu potrzebujesz:
- fusów z kawy,
- cukier,
- odrobinę soli (jeśli nie ma przeciwwskazań),
- oliwę z oliwek.
Wymieszaj wszystkie składniki w słoiku. Stosuj dwa razy w tygodniu na lekko zwilżoną skórę. Trzymaj w chłodnym miejscu. Po peelingu użyj balsamu antycellulitowego.
Co na cellulit – kosmetyki pielęgnacyjne
Czy kosmetyki pielęgnacyjnie skierowane na problem cellulitu rzeczywiście działają? Czy ich wybór jest najlepszym sposobem na cellulit? I tak, i nie.
Po pierwsze, sam kosmetyk, który z reguły oddziałuje na zewnętrzne warstwy skóry, nie jest w stanie zwalczyć problemu cellulitu (szczególnie jeśli jego przyczyną są duże kłopoty ze zdrowiem). Może jednak wpłynąć na polepszenie kondycji skóry. Sprawi, że objawy cellulitu będą mniej widoczne.
Po drugie, substancje pomocnicze w walce z cellulitem możemy podzielić na kilka rodzajów – ze względu na ich funkcje:
- ujędrniające
- wyciąg z pomarańczy
- żeń szeń
- skrzyp polny
- nawilżające i silnie odżywcze
- kwas hialuronowy
- poprawiające mikrokrążenie w skórze oraz uszczelniające naczynia krwionośne
- arnika górska
- kasztanowiec zwyczajny
- miłorząb japoński
- bluszcz
- winogrono
- algi
- olejki eteryczne
- czarny bez
- wpływające na proces lipolizy
- kofeina
- guarana
- fosfatydyloholina
Stosując preparaty antycellulitowe w ramach terapii wspomagającej, warto dbać o regularność. Aplikując je, pamiętaj o wykonywaniu krótkiego masażu.
Cellulit w gabinecie kosmetycznym
Gabinety kosmetyczne wychodzą coraz bardziej naprzeciw potrzebom klientów. Wprowadzają coraz nowocześniejsze zabiegi, mające na celu szybkie i skuteczne pozbycie się cellulitu.
Co na cellulit oferują gabinety kosmetyczne?
- Drenaż limfatyczny – to rodzaj masażu, który może być wykonywany ręcznie. Obecnie jednak drenaż limfatyczny ciała wykonywany jest przez aparaturę. Jego celem jest likwidacja obrzęków wywołanych zastojami limfy.
- Body wraping – polega na nałożeniu na skórę aktywnego preparatu, a następnie zawinięcie ciała w folię. Ma to zwiększyć penetrację substancji odżywczych. Wpływa na mikrokrążenie skóry, ujędrnia ją i napina.
- Endermologia – od lat stosowana jako zabieg antycellulitowy. Polega na masażu ciała specjalnymi elektrycznymi rolkami. Jego działanie oparte jest na drenażu limfatycznym.
- Masaże manualne – mimo nowoczesnej aparatury służącej do tego, aby szybko pozbyć się cellulitu, masaż ma swoich wiernych fanów. Oprócz dokładnego opracowania tkanek przez specjalistę wpływa na rozluźnienie całego ciała. Zdejmuje stres i napięcie.
- Ultradźwięki – za pomocą sonoforezy w głąb skóry zostają wprowadzone aktywne składniki antycellulitowe.
- Bańka chińska – masaż bańkami chińskimi wywołuje lokalne i celowe przekrwienie na skórze. W następstwie poprawia się mikrokrążenie, skóra się dotlenia.
- Tzw. zimny laser. Jego działanie wywołuje rozbicie komórek tłuszczowych. Substancje, które powstają w procesie rozpadu, są wydalane z organizmu.
- Krioterapia – oddziałuje na skórę bardzo zimną temperaturą. Wpływa na poprawę krążenia, poprawia jędrność.
Czy cellulitowi da się zapobiegać?
Jeśli posiadasz predyspozycje genetyczne, w twojej rodzinie często pojawia się problem cellulitu, trudno będzie zapanować nad nim w 100%. Nie jesteś również w stanie mieć wpływu na wszystkie choroby, które mogą się pojawić w twoim życiu.
Możesz natomiast wpłynąć na jakość życia, które prowadzisz. Jeśli będziesz dbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, na pewno ograniczysz jego pojawianie się na ciele.
Jak widzisz, cellulit jest bardzo złożonym defektem kosmetycznym. Walka z nim nie jest łatwa i powinna przebiegać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Pamiętaj, że jeśli cellulit jest wynikiem schorzeń ogólnych organizmu, najpierw powinnaś skupić się na jego wyleczeniu.