Cera tłusta zajmuje partie skóry w tak zwanej strefie T, którą tworzy czoło, nos i broda. Z kolei skóra na policzkach i skroniach jest delikatna, sucha, a często też skłonna do podrażnień. Tego typu skóra sprawia sporo problemów, dlatego warto pielęgnować ją regularnie i używać starannie dobranych kosmetyków. Często z problemem mieszanej cery borykają się osoby po 20. roku życia, które wcześniej zmagały się z trądzikiem młodzieńczym. Jakie wymagania ma cera mieszana? Jak postępować, aby skóra na twarzy była gładka, wyglądała ładnie i zdrowo? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Cera mieszana – charakterystyka skóry
Mieszana cera to połączenie skóry tłustej i suchej. Na ogół partie twarzy w strefie T mają cechy skóry tłustej, ponieważ właśnie tam jest więcej gruczołów łojowych. Produkują one za dużo sebum, dlatego skóra na czole, nosie i brodzie błyszczy się i przetłuszcza. Widać na niej rozszerzone pory i zaskórniki, a pod skórą budują się krosty z ropną wydzieliną. Z kolei policzki i skronie pozostają suche i ściągnięte, również skóra pod oczami jest często przesuszona. Warto zaznaczyć, że partie skóry suchej i tłustej mogą występować w innych miejscach. Zdarza się, że skóra przetłuszcza się też na linii żuchwy, a tylko policzki są suche. Ponadto wyróżnia się mieszaną cerę ze skłonnością do przetłuszczania i mieszaną skórę ze skłonnością do przesuszania.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery mieszanej
Nieodpowiednia pielęgnacja cery mieszanej prowadzi do szeregu problemów, przy czym te najbardziej widoczne to krosty i błyszcząca skóra w strefie T oraz przesuszone policzki. Najczęstsze błędy w pielęgnacji, to:
- brak regularnego oczyszczania i złuszczania skóry na brodzie, nosie i czole;
- słabe nawilżenie suchych partii skóry;
- mycie twarzy wodą z mydłem, przez co policzki stają się nadmiernie przesuszone;
- pielęgnacja całej twarzy kosmetykami do cery tłustej, które powodują uczucie ściągnięcia skóry suchej;
- niedokładny demakijaż, powodujący namnażanie się bakterii i roznoszenie ich po całej twarzy;
- używanie zbyt ciężkich kremów i bazy pod makijaż.
Cera mieszana. Pielęgnacja codzienna twarzy
Poranną pielęgnację rozpocznij od umycia twarzy pianką lub żelem, przeznaczonym do skóry mieszanej. Potem nałóż wacikiem tonik antybakteryjny, który znormalizuje pH skóry. Jeśli chodzi o krem na dzień, to na całą twarz możesz stosować tylko lekkie, nie zapychające porów, dedykowane skórze mieszanej. Druga opcja to krem nawilżający suche partie skóry oraz oddzielny krem o działaniu matującym, przeznaczony do strefy T. Na wieczorną pielęgnację składa się dokładny demakijaż, tonizacja twarzy i nałożenie kremu na noc o działaniu odżywczym. Oprócz tego dwa razy w tygodniu oczyść skórę peelingiem i nałóż serum regenerujące do mieszanej cery. Wygląd twarzy poprawi też maseczka, zawierająca witaminę C, olejek goździkowy, miód czy korzeń lukrecji.
Skuteczne oczyszczanie cery mieszanej
W przypadku skóry tłustej i mieszanej oczyszczanie jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Usuwa pot i zanieczyszczenia ze skóry, odblokowuje pory i normalizuje produkcję sebum. Do oczyszczania skóry służą żele i pianki do mycia oraz peelingi. Regulują one pracę gruczołów łojowych, złuszczają martwy naskórek i usuwają zaskórniki. Problem może być z wyborem odpowiedniego preparatu. W przypadku twojej skóry najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który możesz nałożyć na całą twarz. Taki kosmetyk nie podrażni wrażliwych policzków i skroni. Wiele osób chwali sobie działanie maseczek z zielonej glinki. Mają one działanie ściągające, oczyszczające i świetnie redukują ilość wydzielanego łoju. Nakłada się je raz w tygodniu na czystą twarz, w miejscach skłonnych do przetłuszczania się i wyprysków.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry mieszanej
Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na ich skład. Do mycia skóry skłonnej do przetłuszczania, dobre będą pianki i żele micelarne z dodatkiem rumianku, szałwii, oczaru wirginijskiego i tymianku. Twoja skóra łatwo ulega przesuszeniu? Myj ją żelami do cery suchej z dodatkiem kojącej alantoiny, panthenolu i aleosu. Jeśli chodzi o kremy, dobrą opinią cieszą się te zawierające witaminy E i A, retinol, zieloną herbatę, kwas hialuronowy, alantoinę i wyciąg z aloesu. Na noc, na suche partie skóry, nałóż odżywczy krem z ceramidami, które wspomogą odbudowę warstwy hydro-lipidowej. Aby złagodzić i wysuszyć zmiany trądzikowe, posmaruj przed snem tłuste partie twarzy kremem z dodatkiem cynku i kwasu salicylowego. Wychodząc z domu, nałóż krem z wysokim filtrem SPF, chroniącym skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Jakich kosmetyków unikać?
Mieszanej skórze szkodzą wszelkie ciężkie kremy i pudry do makijażu. Pozostawiają tłusty film na skórze, zatykają pory i przyczyniają się do powstawania krost. Ważne też, aby kosmetyki te nie zawierały alkoholu, bo wysusza on skórę. Przesuszenie takie jest szkodliwe nawet dla skóry tłustej, bo skutkuje pobudzeniem gruczołów łojowych do wydzielania sebum. Uważnie stosuj kosmetyki z cynkiem i kwasem salicylowym. Działają one ściągająco i antybakteryjnie, ale zarazem wysuszają skórę. Dlatego nakładając je, starannie omiń wrażliwe partie skóry. Zrezygnuj z peelingów gruboziarnistych, ewentualnie nakładaj je tylko na skórę tłustą ze zmianami trądzikowymi. Zdecydowanie lepsze działanie mają peelingi enzymatyczne.
Jaki makijaż ukryje mankamenty mieszanej cery?
Robiąc makijaż, zacznij od dokładnego oczyszczenia i tonizacji twarzy. Nałóż na skórę krem pod makijaż, przeznaczony do twojego rodzaju cery. Ważne, aby miał lekką konsystencję, matowił skórę i szybko się wchłaniał. Widoczne przebarwienia i krosty zamaskuj antybakteryjnym korektorem. Kolejny krok to lekki podkład antybakteryjny, kryjący przebarwienia i wypryski. Wciśnij go delikatnie w skórę gąbką typu beauty blender. Pędzlem nałóż puder sypki. Skronie podkreśl bronzerem lub różem, dopasowanym do stylizacji i typu urody. Po kilku godzinach odśwież makijaż, przykładając na strefę T bibułki chłonące sebum lub chusteczkę higieniczną. Spryskaj twarz mgiełką i ponownie przyłóż bibułkę. Efekt odświeżenia podkreślisz nakładając puder w kamieniu.
Cera mieszana. Jakie znaczenie w pielęgnacji ma dieta i tryb życia?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niewłaściwe odżywianie i niezdrowy tryb życia wpływają na kondycję skóry. Niekiedy wystarczy zamienić gazowane słodzone napoje na wodę mineralną, odstawić słodycze i samodzielnie przygotowywać zbilansowane posiłki, aby zauważyć poprawę cery. Jeśli chodzi o dietę, to zbawienne dla skóry działanie mają produkty bogate w cynk, siarkę, krzem i witaminy: C, A, E i grupy B. Na twoim stole królować więc powinny owoce i warzywa, zwłaszcza cytrusy, natka pietruszki i sezonowe owoce jagodowe, a także jajka, chude mięso, kasze, soczewica, siemię lniane, orzechy oraz pestki z dyni i słonecznika. Kolejny szkodliwym czynnikiem jest przewlekły stres.
Podsumowując, podstawą pielęgnacji mieszanej cery są odpowiednie kosmetyki, regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz redukcja stresu i odpowiednia dieta. Warto też znaleźć czas na relaks na świeżym powietrzu.