Krostki ropne, wykwity, grudki, krosty czy inne zmiany skórne mogą mieć różne źródła powstawania. Najczęściej kojarzą się z okresem nastoletnim, gdy zachodzą w organizmie spore zmiany hormonalne. Trądzik nie jest jednak wyłącznie chorobą skóry zarezerwowaną dla okresu młodzieńczego. Może także pojawić się później i zdecydowanie pogorszyć stan skóry. Dlatego warto wiedzieć jak radzić sobie ze zmianami trądzikowymi na każdym etapie. Istnieje kilka sposób na zwalczenie tego problemu, choć kluczową rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry.
Krosty na twarzy – jakie są przyczyny ich powstawania?
Pryszcze na powierzchni skóry powstają najczęściej na skutek nadmiernej produkcji sebum. Sebum produkowane w prawidłowych ilościach przez gruczoły łojowe zapewnia skórze naturalne nawilżenie i właściwą ochronę, sprawiając, że jest ona zdrowa i pięknie wygląda. Wydostaje się na powierzchnię skóry za pomocą specjalnych kanalików. Może się jednak zdarzyć, że kanaliki te zostaną zatkane, na przykład przez nadmiar zrogowaciałego naskórka. W takiej sytuacji w gruczołach łojowych może gromadzić się nadmiar sebum prowadząc do powstawania zaskórników, które stanowią zmiany trądzikowe, jednak nie mają charakteru zapalnego.
Wspominane już niezapalne zmiany trądzikowe stanowią doskonałe siedlisko dla rozwoju bakterii i w ten sposób dochodzi do powstawania stanów zapalnych. Kontakt zaskórników z bakteriami może nastąpić w bardzo prosty sposób, chociażby przez dotykanie części twarzy dłońmi czy innymi przedmiotami, na których gromadzą się bakterie lub wyciskanie ropnych wyprysków. Wskazuje się, że zatykanie w ten sposób gruczołów łojowych może prowadzić do powstawania trądziku zarówno u nastolatków, jak również osób dorosłych.
Jednak jako główną przyczynę powstawania krostek oraz innych zmian towarzyszących trądzikowi wskazuje się nadmiar sebum produkowanego przez skórę samoistnie, co najczęściej wiąże się z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Nadmiar sebum prowadzi do zapychania gruczołów łojowych, co z kolei prowadzić może do powstawania ropnych krost właśnie u ujścia gruczołów łojowych, czyli zmian trądzikowych o charakterze zapalnym. Nadmiar sebum stanowi więc najczęstszą przyczynę powstawania trądziku pospolitego.
W okresie dojrzewania dochodzi do zaburzeń hormonalnych w organizmie młodego człowieka stąd pojawiające się na powierzchni skóry krosty. Natomiast po okresie dojrzewania poza zaburzeniami gospodarki hormonalnej do rozwoju trądziku może także dojść także w wyniku stresu, niewłaściwej pielęgnacji skóry czy nieodpowiedniej diety. Źle dobrane kosmetyki mogą prowadzić do pogłębiania stanów zapalnych i powstawania nowych zmian, podobnie jak spożywanie nadmiernej ilości słodyczy oraz przetworzonej żywności. Dlatego zakończenie okresu dojrzewania nie oznacza końca problemów z cerą.
Szukając przyczyny nadmiernej produkcji sebum należy w pierwszej kolejności udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem, który pomoże ustalić z jakiego powodu skóra produkuje zbyt dużo sebum, a w konsekwencji dlaczego dochodzi do powstawania zmian zapalnych i wyprysków na skórze.
Krosty – jak się ich pozbyć?
Pojawiające się na skórze zmiany wyglądają nie tylko nieestetycznie ale mogą również prowadzić do pogorszenia samopoczucie i świadczą o konieczności dokonania zmian w prowadzonym stylu życia. Zmiany te najlepiej rozpocząć od wprowadzenia właściwej pielęgnacji. W połączeniu ze zmianą stylu życia oraz właściwą dietą często jest to wystarczające rozwiązanie, które pomoże uporać się z trądzikiem.
Jak już wspomniano sebum odpowiada za nawilżenie skóry, a jego nadmiar prowadzi do powstania trądziku. Dlatego można spotkać się z opiniami, że w pielęgnacji skóry trądzikowej należy wystrzegać się kosmetyków o działaniu nawilżającym. Pogląd ten oczywiście nie jest słuszny, ponieważ nadmierna suchość skóry może pogłębić istniejące już stany i doprowadzić do powstania nowych. Skórze trądzikowej należy zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia, a kosmetyki powinny zostać dobrane do rodzaju skóry i rodzaju zmian, które się na niej pojawiają.
Kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry trądzikowej ma jej oczyszczenie. Pozwala ono pozbyć się nadmiaru sebum. Kosmetyki do oczyszczania na co dzień to przede wszystkim żele do twarzy. Ich zadaniem powinno być wyeliminowanie istniejących zaskórników i pozbycie się z twarzy zanieczyszczeń zgromadzonych po całym dniu. Ważne, by ich składzie nie było alkoholu ani innych składników drażniących, które mogłyby tylko pogłębić problem trądziku.
Równie ważne co codzienne oczyszczanie skóry jest stosowanie peelingu, który pomoże w usunięciu martwego i zrogowaciałego naskórka i zapobiegnie powstawaniu podskórnych bolących zmian trądzikowych. Peeling twarzy czy innych miejsc, na których pojawiają się krostki powinien być stosowany raz w tygodniu, ponieważ nadmierne usuwanie martwego naskórka może dodatkowo podrażnić skórę. Warto też sięgnąć po głęboko oczyszczające maski o działaniu podobnym do peelingu, które dodatkowo zapewnią skórze właściwy poziom nawilżenia.
Codzienna pielęgnacja powinna być również wzbogacona o kremy o działaniu matującym i redukującym zaskórniki, a także o preparaty punktowe, które pomogą w gojeniu powstałych stanów zapalnych. Ze względu na złożoność pielęgnacji skóry trądzikowej warto sięgnąć po kosmetyki polecone w gabinetach dermatologicznych, które mają nie tylko lepszy skład w porównaniu z tymi dostępnymi w drogerii, ale również zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Substancje, które pomogą w walce z trądzikiem podczas codziennej pielęgnacji to zielona glinka, która łagodzi stany zapalne występujące w przebiegu trądziku oraz oczyszcza, witamina B o działaniu matującym, kwas migdałowy, które wykazuje działanie antybakteryjne oraz aloes łagodzący zaczerwienienia.
Leczenie trądziku
W niektórych przypadkach trądziku właściwa pielęgnacja i odpowiedni styl życia mogą okazać się niewystarczające aby pozbyć się niechcianych zmian na skórze. Wówczas konieczne może okazać się zastosowanie leczenia farmakologicznego. Podczas leczenia często wykorzystywane bywają środki zawierające retinoidy, które przede wszystkim prowadzą do syntezy łoju oraz w zdecydowany sposób redukują krosty, jednocześnie oczyszczając i złuszczając naskórek. Ze względu na silne działanie nie mogą ich przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ stosowanie ich w tym okresie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu.
Oprócz leczenia i odpowiedniej pielęgnacji trzeba też pamiętać, by miejsca gdzie występują często krosty po umyciu wycierać jednorazowymi chusteczkami, często zmieniać pościel oraz postawić na odzież z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna jeśli krosty pojawiają się również na plecach, dekolcie lub innych częściach ciała.
Trądzik i będące jego objawem krosty to jedna z bardziej powszechnych chorób skórnych, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może pojawić się w okresie dojrzewania, jak również w wieku dojrzałym. Najczęściej związana jest z nadmierną produkcją sebum spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. W jej zwalczaniu kluczową rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Pomocna może okazać się również właściwa dieta oraz unikanie stresu.