Cera trądzikowa jest najbardziej problematycznym rodzajem skóry. Co istotne, rozróżnia się trądzik młodzieńczy, z którym borykają się nastolatkowie, oraz trądzik dojrzały. Ten drugi to pozostałość po problemach ze skórą z czasów wczesnej młodości ale może też pojawiać się w wieku dorosłym z różnych powodów. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich ma taką cerę problematyczną, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Poznasz przyczyny trądziku i sposoby pielęgnacji skóry oraz leczenia stanów zapalnych.
Cera trądzikowa – charakterystyka i objawy
Cera trądzikowa objawia się mniej lub bardziej licznymi krostkami, na ogół czerwonymi z białym, bakteryjnym czubkiem i sączącą się ropną wydzieliną. Towarzyszą im wągry, czyli czarne kropki, głównie na czole, nosie i brodzie. Są to zatkane pory skórne, które nieoczyszczone lub rozdrapane, prowadzą do stanów zapalnych i powstawania kolejnych krost. Skóra jest zaczerwieniona, swędzi i szybko przetłuszcza się. Brak odpowiedniej pielęgnacji i wyciskanie krost prowadzą do rozniesienia bakterii po skórze całego ciała. Problem pogłębia się i wymaga często interwencji lekarskiej. W przeciwnym razie zapalenie skóry przejdzie w stadium zaawansowane, a konsekwencją będzie powstawanie ranek, torbieli ropnych i głębokich blizn.
Trądzik w okresie dojrzewania. Co go wywołuje?
Przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie, związane z dojrzewaniem płciowym. Aktywują one gruczoły potowe i łojowe. Wydzielają one coraz więcej sebum, które zatyka pory w skórze. Powstające czarne zaskórniki to właśnie zatkane czopy skórne. Jeśli sebum nadal się gromadzi i nie ma ujścia, to wągry przekształcają się w krosty zapalne. Na szczęście nie wszyscy nastolatkowie mają problemy z cerą. Oprócz przyczyn hormonalnych istotne są tu też czynniki genetyczne i odpowiednia pielęgnacja skóry. Trądzik bywa często dziedziczony po rodzicach, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu gwałtowne zmiany w poziomie androgenów oraz nieprawidłowa dieta i higiena skóry. Na szczęście wraz z wiekiem problemy skórne zwykle stopniowo ustępują.
Przyczyny powstawania trądziku pospolitego u dorosłych
Zdarza się, że trądzik młodzieńczy nie mija po osiągnięciu dojrzałości, lecz pozostaje. Powodem jest nieustabilizowany poziom hormonów, niezdrowy tryb życia i niewłaściwa pielęgnacja. Niekiedy trądzik pospolity pojawia się u dorosłych osób. Może to świadczyć o rozwijających się chorobach na tle hormonalnym lub obecności w skórze bakterii gronkowca lub paciorkowca. Przyczyną jest też nieodpowiednia dieta, przyjmowane lekarstwa, przebywanie w zanieczyszczonym otoczeniu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach gdzie urządzenia klimatyzacyjne są nieoczyszczane. Zły wpływ na kondycję skóry ma też przewlekły stres, częste używki, problemy z bezsennością oraz tłusta i pikantna dieta.
Od czego zaczyna się trądzik? Czy da się go uniknąć?
Pierwszym objawem jest nadmierna produkcja łoju na twarzy. Skóra szybko się przetłuszcza i błyszczy, zwłaszcza w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Jeśli masz taki problem, to nie lekceważ takich objawów. Nadmiar sebum doprowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych, a stąd już tylko krok do powstania grudek. Dlatego oczyszczaj skórę rano i wieczorem, myjąc ją pianką, żelem lub płynem micelarnym, przeznaczonym do skóry trądzikowej. Zrezygnuj z jedzenia słodyczy oraz tłustych i pikantnych posiłków.
Wypryski, krosty i zaskórniki. Jak się ich pozbyć?
Aby zwalczyć trądzik, musisz działać wieloetapowo i regularnie. Nie pomogą ci specjalne kosmetyki, jeśli będziesz używać ich co kilka dni. Nie pomoże oczyszczanie, jeśli nie możesz powstrzymać się przed wyciskaniem wągrów i krost. Warunkiem powodzenia w tej trudnej walce są regularne zabiegi pielęgnacyjne kosmetykami dopasowanymi do rodzaju cery. Konieczne są też wizyty u kosmetologa, a często także u dermatologa i leczenie medyczne. Równie istotna jest odpowiednia dieta, eliminacja stresu i zanieczyszczeń z otoczenia.
Podstawowe zasady pielęgnacji cery trądzikowej
Oto czynności które powinnaś wykonywać codziennie:
- umyj twarz rano pianką, żelem antybakteryjnym lub płynem micelarnym do cery z trądzikiem;
- po umyciu nałóż tonik, aby przywrócić prawidłowe pH skóry;
- posmaruj twarz lekkim kremem nawilżającym, przeznaczonym do skóry z niedoskonałościami;
- jeśli robisz makijaż, wybierz podkład mineralny, który nie zapycha porów i łagodzi podrażnienia;
- zmywając makijaż, zastosuj płyn micelarny lub płyn dwufazowy do trądzikowej cery, staraj się nie rozciągać wacikiem zabrudzeń po skórze;
- po wieczornym myciu i tonizowaniu nałóż na powierzchnię skóry specjalne serum, które ograniczyć pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum.
Spójrz, co jeszcze pomoże ci zwalczyć trądzik
Oprócz codziennych czynności, dwa razy w tygodniu zrób peeling, który oczyści naskórek, złuszczy martwe komórki i odblokuje pory. Niektórym osobom pomagają peelingi enzymatyczne, a innym gruboziarniste. Jeśli przeraża cię konieczność stosowania wielu, często drogich kosmetyków, wypróbuj tradycyjne domowe sposoby. W walce z trądzikiem pomoże ci przemywanie skóry naparem z rumianku, sokiem z aloesu, z kory brzozowej, a także maseczki z miodu. Robiąc wieczorowy makijaż, zatuszuj zmiany skórne przy pomocy kryjącego podkładu i korektora. Pamiętaj, aby zmyć make-up od razu po powrocie. Na co dzień unikaj tłustych kosmetyków, bo zatykają ujścia gruczołów i wpływają na nadmierne wydzielanie sebum.
Cera problematyczna. Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji twarzy, a jakich unikać?
Kupując kosmetyki do pielęgnacji cery problematycznej, zwróć uwagę na ich skład. Składniki zalecane przez kosmetologów, to:
- cynk, selen i krzem, które wysuszają krostki, działają bakteriobójczo i wygładzają skórę,
- olejek herbaciany, pantenol, alantoina i aloes łagodzą podrażnienia;
- witaminy A, E i B3 wzmacniają kondycję skóry;
- oczar wirginijski matowi skórę i ogranicza ilość sebum;
- kwas salicylowy oczyszcza zaskórniki.
Składniki, które szkodzą cerze trądzikowej, to; gliceryna, olej kokosowy, jojoba i z awokado, wosk pszczeli, alkohole, ekstrakty z lag, chlorki sodu i potasu.
Najczęstsze błędy przy pielęgnacji skóry trądzikowej
Skóra ze skłonnościami do trądziku jest bardzo wymagająca i nie wybacza zaniedbań przy higienie i pielęgnacji. Szkodzi jej nawet mycie w ciepłej wodzie, bo wzmaga produkcję sebum. Nie wolno też wystawiać twarzy na słońce bez posmarowania jej kremem z filtrem. Używasz pędzli i gąbek do makijażu? Myj je codziennie starannie, aby nie rozwijały się w nich bakterie. Nikomu ani od nikogo nie pożyczaj kosmetyków i pędzli. Nie wyciskaj zaskórników ani krost. Myj często dłonie i staraj się nie dotykać twarzy brudnymi rękami. Zmieniaj często poszewki na poduszce, bo zostają na niej cząstki martwego naskórka i potu.
Walczysz z trądzikiem bezskutecznie? Wybierz się do dermatologa
Jeśli regularne zabiegi pielęgnacyjne dostępnymi w drogeriach i aptekach kosmetykami nie przynoszą rezultatów, to wybierz się do dermatologa. Powiedz lekarzowi, jak dbasz o cerę i jakich środków używasz. Specjalista może skierować cię na dodatkowe badania, aby wykluczyć lub potwierdzić alergie skórne oraz obecność w skórze bakterii. Przyczyną trudnych w leczeniu zmian skórnych mogą być m.in. paciorkowce, gronkowce i bakterie beztlenowe. Leczenie dermatologiczne polega głównie na stosowaniu specjalnych maści z antybiotykami, składnikami przeciwzapalnymi i bakteriobójczymi. Elementem terapii są też tabletki, nierzadko antybiotyki i mikroelementy w kapsułkach.
Co jeść, aby zredukować wydzielanie sebum i zmiany trądzikowe?
Uzupełnieniem leczenia zmian trądzikowych jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy C, A i E, witaminy z grupy B oraz cynk, krzem, selen, siarkę i biotynę. Znajdziesz je w takich produktach, jak: jajka, orzechy, pestki dyni i słonecznika, chude mięso, awokado, brokuły, ziarna zbóż, cytrusy i warzywa. Unikaj za to tłustych, pikantnych i przetworzonych posiłków, alkoholu, kawy, papierosów i słodyczy. Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem właściwej diety lub cierpisz na nietolerancje pokarmowe, to skonsultuj się z dietetykiem.
Pielęgnacja twarzy trądzikowej, niezależnie od rodzaju trądziku, wymaga wielu zabiegów, kosmetyków, a przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Nie poddawaj się zatem, bo nawet przewlekły trądzik w większości przypadków udaje się wyleczyć.