Cytral to substancja zapachowa należąca do grupy aldehydów terpenowych. Charakteryzuje się silnie cytrynowym aromatem. Jako związek chemiczny bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach oraz alkoholach. Cytral z łatwością można zlokalizować na etykiecie produktu jako INCI: Citral.
Citral – działanie
Citral ma bardzo ściśle określone właściwości:
- jest przede wszystkim substancją zapachową i taką też rolę pełni w preparatach kosmetycznych – nadaje im przyjemny, świeży zapach imitujący cytrynę;
- niweluje inne nieprzyjemne aromaty;
- wchodzi w skład różnych kompozycji zapachowych.
Citral – zastosowanie w kosmetyce
Substancje aromatyczne występują w prawie wszystkich rodzajach preparatów kosmetycznych. Bywają często jednym z kryteriów wyboru produktu pielęgnacyjnego. Konsumenci upodobali sobie kosmetyki, które po prostu ładnie pachną i przyjemniej się je stosuje.
Citral najczęściej znajduje się w:
- dezodorantach, antyperspirantach;
- wodach po goleniu;
- perfumach i mgiełkach zapachowych;
- produktach do golenia;
- szamponach;
- odżywkach, maskach i produktach do stylizacji włosów;
- preparatach ochronnych z filtrami UV;
- kremach do pielęgnacji twarzy;
- płynach, solach i kulach do kąpieli;
- żelach do mycia twarzy i ciała;
- produktach do demakijażu różnego rodzaju;
- kremach do stóp;
- balsamach do ciała;
- preparatach do masażu;
- żelach pod prysznic.
Citral – bezpieczeństwo stosowania
Związki nadające produktom kosmetycznym zapach są zaliczane z reguły do potencjalnych alergenów. To samo tyczy się popularnego Cytralu. W czystym, 100% stężeniu wywołuje on silne uczulenia i podrażnienia skóry. Na szczęście, stężenie Citralu w kosmetykach jest znikome.
Składnik ten nie jest substancją odgórnie zakazaną dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jednak, w związku ze wzrostem wrażliwości skóry w tym okresie, zaleca się ostrożność w stosowaniu wszelkich składników zapachowych. Mogą wywołać reakcje alergiczne.
Citral w formie, w jakiej jest stosowany w kosmetykach i zgodnie ze swoim przeznaczeniem, został uznany przez odpowiednie organizacje za związek bezpieczny. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do jego użytku, głównie dotyczące stężeń. O obecności Citralu producent jest zobowiązany poinformować na etykiecie, jeśli jego zawartość przekracza:
- w preparatach pozostających na skórze (bez spłukiwania) – 0,01%;
- w kosmetykach spłukiwanych wodą – 0,001%.
Cytral nie jest składnikiem o działaniu komedogennym. Nie powoduje pogorszenia stanu cery trądzikowej oraz problematycznej, podatnej na tzw. zapychanie.
Citral – naturalny czy syntetyczny?
Citral w kosmetykach może być pozyskiwany drogą naturalną, a także syntetyczną. Związek ten występuje w olejkach eterycznych takich surowców jak:
- cytryna;
- pomarańcza;
- trawa cytrynowa;
- werbena.
O formie pozyskiwania powinien poinformować na danej etykiecie producent.
Citral – czy jest odpowiedni dla wegan?
Związek ten występuje w olejkach eterycznych lub wytwarzany jest z pomocą metod laboratoryjnych. Nie ma więc w sobie żadnych substancji odzwierzęcych. Może być stosowany przez konsumentów, którzy są weganami.
Citral – wpływ na środowisko naturalne
Nie odnotowano negatywnego wpływu cytralu na środowisko naturalne. To bardzo ważne, ponieważ jako substancja zapachowa stosowany jest on niezwykle często w produktach wielu rodzajów.
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/citral-0
Why Is Citral a Natural Scent Alternative?