Niezależnie od ich koloru, rozstępy są częstym powodem do kompleksów wśród kobiet, ale nierzadko też mężczyzn. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach lub ramionach – zwykle na skutek ciąży, tycia lub gwałtownego, młodzieńczego wzrostu. Czerwone rozstępy mają taki kolor tylko przez pewien czas – gdy skóra zaczyna nadmiernie się rozciągać. W tym czasie zdecydowanie najprościej jest je usunąć. Gdy przybiorą kolor biały, te zmiany skórne mogą być już praktycznie nieodwracalne.
Czym są rozstępy?
Zacznijmy od podstawowego pytania – co to rozstępy? Rozstępy to wrzecionowate pręgi powstające na skórze na skutek jej nadmiernego rozciągania. Swoim wyglądem mogą przypominać blizny, choć tworzą się one w inny sposób. Zanim przybiorą swój ostateczny kształt, przechodzą przez kilka etapów.
Faza zapalna
Czerwone rozstępy widoczne są na początku tworzenia się ich na skórze. Jest to tzw. faza zapalna, której często towarzyszy swędzenie. Skóra poddawana jest rozciąganiu, przez co formują się na niej czerwone, wrzecionowate pasma. Gdy ten etap dobiega końca, rozstępy zmieniają swój kolor na fioletowy. Jest to moment przejściowy, po którym nadchodzi faza zanikowa, podczas której przechodzą w swoją ostateczną formę. Blednieją i przybierają kolor perłowo-biały.
Tworzenie się rozstępów – jak powstają rozstępy na brzuchu, udach i innych częściach ciała?
Genetycznie bardziej narażone na powstawanie rozstępów są kobiety. Nie oznacza to jednak, że u mężczyzn w ogóle się nie pojawiają. Na te zmiany skórne narażeni są głównie chłopcy będący w okresie dojrzewania. Pomiędzy 10. a 15. rokiem życia następuje wiele zmian hormonalnych. Dochodzi wówczas do tzw. skoku pokwitaniowego, czyli nagłym wzrostem, przyrostem masy ciała, mięśni i siły. Wtedy mogą pojawiać się głównie rozstępy na udach lub ramionach.
Sportowcy i kobiety w ciąży
Inną grupą ryzyka, wśród której mogą pojawiać się rozstępy, są profesjonalni sportowcy i kulturyści. Jeżeli do przyrostu masy mięśniowej dochodzi bardzo szybko, skóra nie nadąża za tymi zmianami. Jest to częsty problem wśród kobiet ciężarnych. Brzuch ciążowy może w krótkim czasie osiągnąć naprawdę ogromne rozmiary. Skórze ciężko jest odpowiednio, zdrowo rozciągnąć się w takim samym tempie. Czerwone rozstępy najczęściej pojawiają się około piątego miesiąca. Kobiety w ciąży skarżą się na rozstępy nie tylko na brzuchu, ale też na piersiach. Jest to bardzo częsty problem, związany z przygotowywaniem się ciała pod laktację. Piersi mogą zwiększyć się o cały rozmiar miseczki już w pierwszych miesiącach ciąży.
Rozstępy – zapobieganie nieestetycznym zmianom
Walka z rozstępami zdaje się czasem być naprawdę syzyfowym zadaniem. Warto więc wiedzieć, że dużo łatwiej jest im przeciwdziałać niż usuwać już po całkowitym ukształtowaniu się. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją skórę jeszcze podczas etapu stanu zapalnego, nie będzie konieczna interwencja chirurgiczna ani żadne kosztowne metody.
W walce z rozstępami najważniejsze jest poprawienie elastyczności skóry i jej ujędrnienie
Jeśli wiesz, że czeka cię nagły wzrost masy ciała, zacznij działać już wcześniej. Regularnie stosuj peelingi poprawiające mikrokrążenie, ujędrniające i wygładzające skórę. Po złuszczeniu naskórka warto ją odżywić masażem wzbogaconym o odpowiedni olejek lub balsam.
Jeśli jest taka konieczność, możesz też suplementować kolagen. Dostaniesz go w każdej aptece. Możesz sięgać po kolagen syntetyczny lub taki pochodzenia zwierzęcego. Taka suplementacja sprawi, że twoja skóra lepiej i sprawniej poradzi sobie z nadchodzącymi zmianami.
Oprócz pielęgnacji skóry przyda ci się też aktywność fizyczna
Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi. W ten sposób dotleniasz swoją skórę i naturalnie stymulujesz swoje ciało do większej produkcji kolagenu. Bardzo ważne jest przy tym też odpowiednie nawadnianie organizmu. Staraj się pić około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Jeśli chodzi o dietę – przydadzą ci się świeże owoce i warzywa. Ogranicz słodkie przekąski i żywność wysoko przetworzoną.
Pamiętaj, że najskuteczniejsza i najtańsza jest profilaktyka
Aby zapewnić sobie najlepsze efekty profilaktyki, warto działać kompleksowo, wszystkimi dostępnymi środkami. Pamiętaj, że gdy czerwone rozstępy stają się białe – ich zlikwidowanie będzie dużo trudniejsze i mniej przyjemne, a może nawet okazać się całkiem niemożliwe. Dlatego specjaliści zalecają szczególne dbanie o swoją skórę osobom znajdującym się w grupie ryzyka powstawania rozstępów.
Domowe sposoby na czerwone rozstępy
Czerwone, świeże rozstępy nie są jeszcze w pełni uformowane. Do ich zwalczania przydadzą ci się specjalistyczne kosmetyki. W drogeriach dostępne są różne oleje, kremy, peelingi, maści i balsamy. Niezależnie od tego, co wybierzesz – najważniejszy jest skład. W takich produktach powinny być zawarte:
- masło shea;
- olej kokosowy;
- masło kakaowe;
- wosk pszczeli;
- witamina E;
- odżywcze olejki: migdałowy, arganowy, rycynowy, jojoba.
Ważne, by były to składniki głęboko odżywiające, nawilżające i uelastyczniające skórę. Należy też koniecznie jak najszybciej odbudować uszkodzone włókna kolagenowe. Do tego dobrze sprawdzi się hydroksyprolina. Walka z czerwonymi rozstępami jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostanie rozpoczęta.
Jak usuwać rozstępy dzięki medycynie estetycznej? Profesjonalne zabiegi na rozstępy
Co robić, gdy czerwone rozstępy przekształciły się już w fioletowe lub białe ślady na skórze? Usunięcie takich zmian skórnych jest niestety już praktycznie niemożliwe – a przynajmniej znacznie trudniejsze. Wówczas na pewno jest już za późno na domowe metody i pozostaje tylko bardziej inwazyjne, specjalistyczne leczenie. Najbardziej skuteczny jest do tego zabieg chirurgiczny. Jego minusem jest jednak fakt, że takie usuwanie rozstępów pozostawia po sobie ślady w postaci blizn.
Pozostałe powszechnie stosowane metody leczenia rozstępów obejmują:
- mezoterapię;
- karboksyterapię;
- mikrodermabrazję;
- laser;
- peelingi chemiczne;
- radiofrekwencję mikroigłową.
Laser
Spośród wymienionych sposobów za najbardziej skuteczny uchodzi laser. W gabinetach medycyny estetycznej znajdziesz różne zabiegi z jego wykorzystaniem. Naświetlana skóra stymulowana jest do odnowy i odbudowy. Koszt tej metody waha się przeważnie w okolicach tysiąca złotych za jedną wizytę. Jednakże, aby osiągnąć pożądany efekt, konieczne jest przynajmniej kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Czerwone rozstępy to jeszcze nic strasznego – jeżeli odpowiednio wcześnie sięgniesz po metody prewencyjne, możesz się ich pozbyć. Sytuacja staje się dużo poważniejsza, gdy rozstępy przybierają kolor fioletowy lub biały. Oznacza to ich pełne uformowanie. Usuwanie takich rozstępów jest dużo trudniejsze. Najczęściej wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych metod – operacji lub kosztownych wizyt w gabinecie kosmetycznym. Zdecydowanie najskuteczniejsza i najtańsza jest profilaktyka. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy nieestetycznego rozciągania skóry – reaguj jak najszybciej.