Karboksyterapia, czyli dosłownie terapia dwutlenkiem węgla, jest niezwykle popularnym i lubianym zabiegiem. To bardzo uniwersalna metoda, którą, jak się okazuje, można zastosować w różnorodnych obszarach ciała. Najczęściej karboksyterapia pomaga w redukcji takich problemów ze skórą, jak worki pod oczami, rozstępy czy cellulit. W poniższym artykule został poruszony temat przebiegu karboksyterapii i efektów jej zastosowania. Ponadto dowiesz się, jaka jest cena pojedynczej serii, ile trwa zabieg oraz czy istnieją jakieś efekty uboczne danej metody.
Karboksyterapia – co to jest?
Karboksyterapia jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Jego głównym bohaterem jest dwutlenek węgla, który podaje się bezpośrednio w śródskórne i podskórne warstwy ciała. Odbywa się to przy pomocy specjalnej, bardzo cienkiej igły (tzw. insulinówki).
Podczas zabiegu wykorzystuje się medyczny dwutlenek węgla. Jego ilość jest stosunkowo niewielka i stale kontrolowana przez specjalny aparat, który mierzy także temperaturę substancji. Zabieg ma na celu przede wszystkim rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem CO2. Dzięki temu dochodzi z kolei do szybszego przepływu krwi, a co za tym idzie, także podróżujących za jej pośrednictwem składników aktywnych, witamin i minerałów.
Karboksyterapia to zabieg nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny. Musi być wykonany przez profesjonalistę, który dysponuje doskonałej klasy sprzętem. Dwutlenek węgla wstrzykiwany podczas zabiegu jest następnie odprowadzany do płuc, a stamtąd wydalany w procesie ostatecznej wymiany gazowej organizmu.
Karboksyterapia – mechanizm działania
W trakcie zabiegu karboksyterapii dwutlenek węgla rozchodzi się w tkankach. Dochodzi także do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Dzięki temu następuje przyspieszenie procesu zwanego neowaskularyzacją, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, oraz wazodylatacji – udrożnienia naczyń krwionośnych. Iniekcja CO2 pod skórę powoduje stymulację fibroblasów. Te natomiast odpowiedzialne są za produkcję elastyny i kolagenu.
Zabieg powoduje zatem m.in. poprawę wyglądu skóry, wygładza ją i wzmacnia jej elastyczność. Oprócz tego, po wprowadzeniu dwutlenku węgla następuje proces tzw. lipolizy. Jest to enzymatyczny proces rozkładu trójglicerydów, dzięki któremu rozłożone zostają komórki tłuszczowe.
Kiedy stosuje się karboksyterapię?
Terapia dwutlenkiem węgla bywa wykorzystywana zarówno w medycynie estetycznej, jak i konwencjonalnej. Przy jej pomocy leczy się m.in.:
- niewydolność żylną;
- zaburzenia krążenia;
- łuszczycę.
Z czasem zorientowano się, że zabieg karboksyterapii może być stosowany także przy bardziej kosmetycznych kwestiach. Dużą zaletą procedury jest możliwość wykorzystania jej do upiększenia różnych obszarów ciała i twarzy, wygładzania i pozbywania się nieestetycznych zmian.
Zabieg karboksyterapii – dla kogo?
Jest wiele problemów, na które zabieg karboksyterapii jest szczególnie polecany. Należą do nich:
- cellulit;
- rozstępy;
- blizny pozabiegowe;
- blizny potrądzikowe;
- zwiotczała skóra;
- nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych rejonach ciała.
Osoby poddające się karboksyterapii mogą dość szybko zauważyć pierwsze efekty zabiegu. Czas trwania i cena zależy w dużej mierze od miejsca na ciele oraz problemu, z którym boryka się pacjent. Konsultacja ze specjalistą ma za zadanie ocenić, jak dany przypadek zostanie potraktowany.
Ile trwa karboksyterapia?
Dla wielu pacjentów ważne jest to, ile czasu spędzą w gabinecie. Na szczęście zabieg karboksyterapii przeważnie nie trwa długo. Chociaż czas przeprowadzania procedury zależy od obszarów ciała, które są jej poddawane, przeważnie można się spodziewać, że wyniesie on ok. kilkudziesięciu minut.
Ilość serii karboksyterapii powinna wynosić od 5 do 10, jednak ponownie – zależy to od tego, jakich efektów się oczekuje i których części ciała dotyczy zabieg. Osoba przeprowadzająca zabieg terapii dwutlenkiem węgla powinna, przy okazji konsultacji, ocenić, ile potrwa procedura i ile serii będzie koniecznych. W razie potrzeby można więc po prostu zadać to pytanie na miejscu.
Które części ciała poddaje się karboksyterapii?
Do jednej z niezaprzeczalnych zalet karboksyterapii należy możliwość zastosowania jej przy bardzo różnych problemach, na różnorodnych częściach ciała. Do najbardziej popularnych należą:
- karboksyterapia brzucha;
- karboksyterapia podbródka;
- karboksyterapia okolic oczu;
- karboksyterapia ud.
Z dobroczynnego działania metody karboksyterapii mogą skorzystać zatem osoby borykające się z bardzo różnorodnymi problemami skórnymi. Każdy, komu przeszkadza cellulit na udach, rozstępy na brzuchu czy drugi podbródek, może zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, poddać zabiegowi i cieszyć nowym, odświeżonym wyglądem ciała.
Karboksyterapia – efekty
Niezaprzeczalną zaletą karboksyterapii jest fakt, że efekty po jej zastosowaniu widać po bardzo niedługim czasie. Już pierwsza seria terapii dwutlenkiem węgla pozwala zauważyć zmiany w obrębie skóry. Jakich efektów można zatem spodziewać się po poddaniu się procedurze?
- skóra nabiera jędrności;
- obszar pozabiegowy jest wyraźnie gładszy;
- blizny, rozstępy, cienie pod oczami itp. stają się mniej widoczne;
- cellulit zostaje wyraźnie zredukowany;
- nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje zmniejszony.
Karboksyterapia – o czym warto pamiętać?
Karboksyterapia niewątpliwie należy do zabiegów efektywnych i nowatorskich. W większości przypadków rekonwalescencja nie wymaga wielkich wyrzeczeń, a sam zabieg nie powoduje efektów ubocznych. Mimo to w przypadku poddania się karboksyterapii warto pamiętać o kilku aspektach, które mogą przygotować się do zabiegu oraz w trosce o ciało już po nim.
Karboksyterapia a ból
Do głównych obaw związanych z karboksyterapią należy kwestia bólu. W końcu przy jej przeprowadzaniu wykorzystuje się igłę, którą wprowadza się pod skórę.
Rzeczywiście, odczucia przy karboksyterapii są dość specyficzne i dla osób wrażliwych, o delikatnej skórze, mogą być one nieprzyjemne. Wrażenie nie jest charakteryzowane jako ból, a raczej napieranie i nacisk – spowodowane jest ono wtłaczaniem porcji dwutlenku węgla pod skórę. Dla większości osób odczucie nie jest jednak przeszkodą, a ponadto w trakcie kolejnych sesji staje się ono dużo bardziej znośne – organizm się do niego przyzwyczaja.
Największy dyskomfort odczuwamy w momencie, kiedy do naszych naczyń krwionośnych wstrzykiwany jest chłodny dwutlenek węgla. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przed zabiegiem został on podgrzany do poziomu temperatury ciała.
Pielęgnacja pozabiegowa
Rekonwalescencja po zabiegu karboksyterapii nie należy do skomplikowanych. Mimo to warto pamiętać o pewnych działaniach, które należy podjąć:
- nawadnianie – karboksyterapia powoduje utratę wody z organizmu, dlatego należy pamiętać, aby po zabiegu dobrze się nawodnić; zwykle zaleca się spożycie co najmniej litra płynów;
- nieobciążanie organizmu – po procedurze karboksyterapii warto odpocząć przez kilka godzin i poświęcić czas na „dojście do siebie”;
- wstrzymanie aktywności fizycznej – jeżeli uprawiasz sport, uczęszczasz na siłownię itp., skonsultuj się ze specjalistą, czy aktywność fizyczna po zabiegu jest możliwa; w większości przypadków zaleca się wstrzymanie się przed powrotem do uprawiania sportu na co najmniej 24 godziny.
Karboksyterapia – cena
Cena za zabieg karboksyterapii uzależniona jest od wielu czynników. Zarówno obszar przeprowadzania procedury, jak i gabinet, w którym się ją wykonuje mają znaczenie przy ocenie kosztów. Zazwyczaj jednak za pojedynczy zabieg karboksyterapii należy zapłacić od 100 do 300 zł. Cena za 5–10 zabiegów wynosi zatem od ok. 500 do 3000 zł.
Przygotowanie do karboksyterapii
Karboksyterapia to zabieg małoinwazyjny. Oznacza to, że nie jest po niej konieczna długa rekonwalescencja, a sama metoda jest bezpieczna i nieomal wolna od efektów ubocznych. Przygotowania do procedury także nie należą do skomplikowanych czy czasochłonnych.
Mimo to, przed poddaniem się terapii dwutlenkiem węgla konieczna jest rozmowa ze specjalistą z gabinetu medycyny estetycznej. Powinien on przeprowadzić szczegółowy wywiad celem poznania ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zapoznania się z oczekiwaniami co do efektów zabiegu. Dzięki temu możliwa będzie także wstępna ocena tego, ile potrwa procedura oraz ile serii będzie koniecznych.
Oprócz tego specjalista zleca przeprowadzenie szeregu badań, które dodatkowo potwierdzają, w jakim stanie znajduje się pacjent i czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania karboksyterapii.
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Podobnie jak w przypadku wielu procedur wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, także i przy terapii dwutlenkiem węgla istnieją przeciwwskazania zdrowotne, uniemożliwiające poddanie się zabiegowi. Do najczęstszych przyczyn należą:
- ciąża;
- karmienie piersią;
- trwająca antybiotykoterapia;
- przyjmowanie leków przeciwzapalnych;
- stan zapalny skóry;
- grzybica;
- trądzik;
- cukrzyca;
- schorzenia płuc;
- niewydolność serca;
- przebyty zawał i udar mózgu;
- choroba nerek;
- zakrzepica;
- niewydolność narządowa;
- nowotwór (lub okres chemioterapii).
Przed poddaniem się zabiegowi specjalista ma obowiązek przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, celem wyeliminowania powyższych przeciwwskazań. Chociaż niektóre z nich nie wykluczają całkowicie z poddania się zabiegowi terapii dwutlenkiem węgla (stan zapalny, grzybica czy ciąża), inne niestety nie pozwalają na zastosowanie jej u pacjenta. Efekty zabiegu są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak nie ma wątpliwości, że to bezpieczeństwo jest w istocie najważniejsze.
Karboksyterapia – efekty uboczne
Karboksyterapia to zabieg, który uchodzi za bardzo skuteczny i bezpieczny. Mimo wszystko nie można nie wspomnieć o tym, że tak jak każdy zabieg inwazyjny, nie jest on wolny od skutków ubocznych. Do niektórych zdarzeń niepożądanych należą:
- ból w miejscu po igle;
- obrzęk w miejscu po igle;
- siniaki i wybroczyny;
- infekcje, stany zapalne.
Na szczęście efekty uboczne po karboksyterapii nie zdarzają się często, a większości z nich można uniknąć poprzez zastosowanie się do zaleceń osoby, która przeprowadzała zabieg.
Delikatny dyskomfort w miejscu po igle nie jest niczym niepokojącym. Jeżeli jednak będzie doskwierał i nie minie, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Szczególnie niepokojące powinny być takie objawy, jak obrzęk czy opuchlizna. Mogą one bowiem świadczyć o stanie zapalnym, który musi być leczony antybiotykami.
Karboksyterapia to bezpieczny i bardzo skuteczny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Jego zasięg jest szeroki, dlatego może on być stosowany na bardzo wiele obszarów ciała. Właśnie dlatego warto spróbować. Efekty są bowiem naprawdę zadowalające i mogą przynieść bardzo widoczne efekty, różne na poszczególnych obszarach ciała.