Trądzik i rozstępy to problemy skórne, które mogą spowodować wiele kompleksów. Rozwój medycyny estetycznej sprawia, że coraz więcej osób może skutecznie poradzić sobie z takimi zmartwieniami. Doskonałym przykładem zabiegu, który pomaga poprawić kondycję skóry, jest darsonwalizacja, która wykorzystuje prąd o wysokiej częstotliwości. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Darsonwalizacja – co to takiego?
Darsonwalizacja to zabieg, który polega na wykorzystaniu prądu o natężeniu 300–500 kHz. Specjalnie przystosowane do tego narzędzie zamienia prąd na energię cieplną, która w kontakcie ze skórą wytwarza bakteriobójczy ozon.
Gaz ten kumuluje się na końcu szklanej peloty. Prowadzi on do oczyszczenia skóry z bakterii i do jej pełnej dezynfekcji. Dodatkowo poprawia ukrwienie skóry i przy okazji ją odżywia. Przyspiesza także porost włosów i zamyka ich łuski. Zabieg z użyciem prądu jest całkowicie bezbolesny. Podczas jego przeprowadzania można odczuwać lekkie mrowienie, co jest to całkowicie naturalne.
Wskazania do darsonwalizacji
Zabieg darsonwalizacji jest polecany przede wszystkim osobom, które borykają się z cerą trądzikową i nadmiarem produkcji sebum. Jego działanie jest jednak bardzo szerokie. Zabieg ten przynosi niemal natychmiastowe efekty, takie jak:
- przyspieszenie gojenia się blizn;
- redukcja przebarwień;
- rozjaśnienie cery;
- łagodzenie zmian trądzikowych.
Darsonwalizacja wykorzystywana jest również leczniczo w przypadku:
- łysienia plackowatego i wypadania włosów;
- łojotoku;
- opryszczki;
- świądu;
- nerwobólu;
- zaburzeń czucia.
Rodzaje darsonwalizacji
Darsonwalizacja miejscowa
Najbardziej powszechną odmianą tego zabiegu jest darsonwalizacja miejscowa. Wykonuje się ją samodzielnie lub razem z innymi zabiegami oczyszczania skóry. Do jej przeprowadzenia konieczne jest specjalne urządzenie, które stosuje się na wybranym fragmencie ciała. Narzędzie wyposażone jest w cztery peloty o różnych funkcjach.
- dezynfekujący grzybek;
- grzebień, który zamyka łuski włosów i stymuluje skórę głowy;
- pelota łyżkowa, która oczyszcza trudno dostępne miejsca;
- rurka, która służy do mikromasażu.
Darsonwalizacja indukcyjna
W wersji indukcyjnej darsonwalizacja poprawia krążenie na wybranym obszarze skóry. Pacjent trzyma elektrodę, a osoba wykonująca zabieg przeprowadza specjalny masaż bez odrywania rąk od skóry. Ważne jest to, aby przed zabiegiem zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty.
Ile kosztuje darsonwalizacja?
Zabieg z wykorzystaniem prądu nie należy do szczególnie drogich. Za pojedynczą sesję trzeba zapłacić do 15 do 30 złotych. Warto jednak wiedzieć, że pojedynczy zabieg nie przyniesie długotrwałych efektów, dlatego najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej sprzedawane są całe pakiety. Cena wynosi wówczas od 250 do 300 złotych.
Za około 200 złotych można również kupić urządzenie do darsonwalizacji. Wykonywanie jej w domu bez żadnego przeszkolenia nie gwarantuje jednak pełnego bezpieczeństwa.
Przeciwwskazania do zabiegu darsonwalizacji
Darsonwalizacja jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezpiecznym. Ma jednak kilka przeciwwskazań. Są to między innymi:
- ciąża i karmienie piersią;
- infekcje bakteryjne i wirusowe;
- mikrourazy;
- choroby zakaźne;
- trądzik różowaty;
- metalowe implanty;
- choroby serca.
Darsonwalizacja pomaga odżywić skórę i doskonale ją dezynfekuje. Poprawia krążenie krwi, domyka łuski włosów i dodatkowo stymuluje ich wzrost. Zabieg jest nieinwazyjny i nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Przeprowadzany przez osoby, które przeszły odpowiednie szkolenie, jest także całkowicie bezpieczny.