Nadmierna utrata włosów to stan, który spędza sen z powiek wielu ludziom. Nawet co druga osoba musi się borykać z tym problemem. Samo wypadanie włosów to jednak pojęcie bardzo ogólne. Może mieć różne przyczyny i odmienny stopień zaawansowania. Łysienie plackowate jest jednym z nich. Dowiedz się, co ma wpływ na jego powstawanie i jak z nim skutecznie walczyć. Czy w ogóle jest to możliwe? Przekonaj się po lekturze naszego tekstu.
Cykl wzrostu zdrowego włosa
Mówiąc o utracie włosów, warto najpierw wspomnieć o tym, co stoi za ich prawidłowym wzrostem. Wszystkie poniżej wymienione etapy zachodzą w żywej części włosa – mieszku włosowym.
- anagen – to pierwsza i najważniejsza faza. Trwa średnio nawet od 3 do 6 lat, choć konkretny czas jest oczywiście kwestią indywidualną. Polega na intensywnych podziałach komórkowych i widocznym wzroście włosa. Anagen decyduje o końcowej długości danego włosa. Próba wyrwania go w tym czasie jest bardzo bolesna;
- katagen – to stosunkowo krótka faza, która trwa do 14 dni i dotyczy tylko 1% wszystkich włosów. Zaczynają one stopniowo tracić połączenie z jego żywą częścią. Proces wzrostu zostaje zahamowany;
- telogen – korzeń na tym etapie wraca do swojego pierwotnego kształtu i jest zdolny do wykształcenia nowego włosa;
- exogen – to wypadnięcie włosa;
- kenogen – dotyczy tylko niewielkiej ilości włosów. Polega na uśpieniu pojedynczych mieszków.
U każdego zdrowego człowieka cykl ten jest powtarzalny i żadna z faz nie zostaje pominięta. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zachwiania, skutkiem są wypadające włosy.
Przyczyny wypadania włosów
Samo wypadanie włosów jeszcze o niczym nie świadczy i nie musi być symptomem łysienia plackowatego. Trzeba zdać sobie sprawę, że włosy wypadają i jest to normalny fizjologiczny proces. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy ubytki są zbyt duże, a do tego dają o sobie znać problemy ze skórą głowy.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:
- zła dieta;
- schorzenia o różnym podłożu;
- nieodpowiedni tryb życia;
- przewlekły stres;
- zaburzenia hormonalne.
Łysienie – rodzaje
Najpowszechniejsze typy łysienia to:
- telogenowe;
- plackowate;
- androgenowe.
W naszym artykule zajmujemy się oczywiście tym drugim rodzajem.
Łysienie plackowate – co to jest?
Łysienie plackowate to rodzaj choroby o charakterze przewlekłym i nawrotowym, której towarzyszy miejscowy stan zapalny w obrębie mieszków włosowych. Co ciekawe, stan ten nie jest widoczny gołym okiem. Okolica nim dotknięta nie jest zaczerwieniona i tkliwa, jak to najczęściej bywa przy występowaniu stanu zapalnego. Naukowcy nadal starają się ustalić przyczynę tego schorzenia. To, co dzieje się, w mieszkach włosowych i prowadzi do problemu, wciąż pozostaje zagadką.
Skąd nazwa łysienia plackowatego i czym ono właściwie jest?
Łysienie plackowate u kobiet, mężczyzn i dzieci przebiega w podobny sposób, choć w różnym nasileniu. Włosy zaczynają wypadać w określonym miejscu, tworząc tzw. łysy placek. Jest on dość charakterystyczny – wygląda jak moneta (jest podobnej wielkości). Obszary dotknięte schorzeniem mogą być rozsiane po całej skórze głowy. Warto też wspomnieć, że osoby borykające się z łysieniem plackowatym często cierpią także na:
- AZS;
- choroby tarczycy;
- bielactwo.
Ten problem dermatologiczny został zaklasyfikowany do schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Mieszek włosowy zostaje uznany przez organizm za ,,ciało obce’’, które trzeba zniszczyć.
Łysienie plackowate – przyczyny
Tak jak wspomnieliśmy, przyczyny nie są do końca znane. Znaleziono jednak powiązania łysienia plackowatego z innymi schorzeniami. Ten problem może się łączyć:
- ze skłonnościami genetycznymi do tej choroby;
- z zespołem Downa;
- z przewlekłym stresem;
- z chorobami o podłożu psychicznym;
- z zaburzeniami pracy tarczycy;
- z częstymi chorobami wirusowymi.
Łysienie plackowate – kogo dotyka?
Problem może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Czasem pojawia się również łysienie plackowate u dzieci. Jednak najczęstsza grupa wiekowa, w które się pojawia, to osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.
Łysienie plackowate – rodzaje
Samo zdiagnozowanie łysienia plackowatego nie zawsze jest wystarczające do podjęcia odpowiednich metod terapii. Nie jest to bowiem schorzenie o jednolitych objawach. Można wyróżnić kilka jego rodzajów. Są to:
- Łysienie plackowate złośliwe – to najgorszy możliwy scenariusz. Włosy, które wypadną, potem już nie odrastają, pozostawiając po sobie łyse placki.
- Łysienie plackowate wężykowate, które dotyka obwodowej części owłosionej skóry głowy. Placki przybierają odcień żółto-różowy i wyraźnie odróżniają się od reszty.
- Łysienie plackowate rozlane, które nie wyróżnia się zbyt widocznymi ogniskami zapalnymi. Jest mocno rozsiane po całej głowie.
- Łysienie plackowate pasmowate, które zaczyna się tuż przy czubku głowy i przemieszcza się dalej.
- Łysienie plackowate uogólnione, które dotyka niestety nie tylko owłosionej skóry głowy. Dotyczy pach, brwi, rzęsy. Łysienie plackowate na brodzie u mężczyzn to także pokłosie tego typu schorzenia.
Metody diagnostyczne łysienia plackowatego
Jak rozpoznać problem? Przede wszystkim, konieczny jest wywiad z lekarzem na temat zdrowia pacjenta, a także jego najbliższej rodziny, trybu pracy, żywienia. Kolejnym krokiem są typowe metody diagnostyczne, do których należą:
- test pociągania;
- powiększony obraz zmienionej chorobowo skóry (za pomocą odpowiedniej kamery);
- badania krwi.
Łysienie plackowate – leczenie
Wielu lekarzy nie zaleca leczenia łysienia plackowatego za pomocą silnych środków farmakologicznych, przyjmowanych doustnie. Dlaczego? Włosy prędzej czy później odrastają – wyjątkiem jest zaawansowany wariant złośliwy. Oto sposoby terapii różnych stanów, które opisaliśmy:
- Jak leczyć łysienie plackowate? Leki stosowane przez lekarzy to najczęściej kortykosteroidy lub substancja czynna o nazwie cyklosporyna.
- Leczenie miejscowe to wszelkiego rodzaju środki (maści, kremy, lotiony), często z wykorzystaniem minoksydylu, czy glikokortykosteroidów.
Przy łysieniu plackowatym dieta także może okazać się pomocnym dodatkiem do leczenia. Wprowadź produkty bogate w cynk, żelazo, siarkę, krzem, witaminę D oraz A. Zadbaj także o dostarczenie do organizmu NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Metody pomocne podczas leczenia
Leczenie wymaga wiele cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarza. Oprócz środków farmakologicznych pomocne może być także naświetlanie lampami emitującymi światło UV. Dodatkowo, jeśli specjalista prowadzący na to zezwoli, można spróbować podskórnych iniekcji preparatów leczniczych. W ten sposób można dostarczyć skórze silnych składników aktywnych, które pobudzają mieszki włosowe do pracy. Ma to na celu przyspieszyć wzrost włosów. Inną pomocniczą metodą jest karboksyterapia, czyli działanie z pomocą dwutlenku węgla.
Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu łysienia plackowatego?
Dobranie odpowiedniej metody leczenia wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia ze strony lekarza. Inną drogę obierze w przypadku dorosłych, inna u młodszych pacjentów. Ważne jest także uwzględnienie chorób współistniejących, które mają wpływ na występowanie łysienia plackowatego.
Łysienie plackowate – domowe sposoby na walkę ze zmianami
Jeśli cierpisz na łysienie plackowate, leczenie domowymi sposobami nie będzie wystarczające, ale może się okazać świetnym dodatkiem terapii zaleconej przez lekarza. Stosując wykonane przez siebie mikstury pamiętaj jednak o skórze głowy. Łysienie plackowate może pojawić się np. wraz z atopowym zapaleniem skóry, widocznym na tym obszarze. Musisz zatem uważać na agresywne substancje, które mogłyby pogorszyć sytuację.
Jakie sposoby pielęgnacji pomogą w walce z łysieniem plackowatym?
- Możesz uzupełnić swoją kosmetyczkę o naturalne oleje np. sezamowy albo amlę. Powinny być odpowiednie do masażu skóry głowy, który świetnie pobudzi mikrokrążenie w skórze i mieszki włosowe.
- Ciekawym połączeniem jest także żółtko z olejem rycynowym. Taką miksturę nakładaj raz na jakiś czas. Wpłynie na skalp i zadba także o wygląd włosów.
- Domowy sok z cebuli lub wcierka z pokrzywy to również ciekawe propozycje.
Pielęgnacja włosów z problemem łysienia plackowatego powinna być dobrana do aktualnych potrzeb skóry głowy. Najlepiej udać się do specjalisty-trychologa.
Czy da się wyleczyć łysienie plackowate?
Czy da się całkowicie pokonać łysienie plackowate? Czy włosy odrosną i będą takie, jak dawniej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jeśli borykasz się z łagodnym łysieniem plackowatym, możesz w znaczący sposób ograniczyć jego skutki np. przyspieszając porost włosów na pustych plackach. Niestety, najgorsza złośliwa forma zwykle kończy się trwałą utratą włosów.
Łysienie plackowate to schorzenie, z którymi mogą zmagać się osoby w różnym wieku. Przy jego łagodniejszych formach możesz ograniczyć jego skutki, stosując odpowiednią pielęgnację i dietę. Specjalistyczną terapię bez wątpienia warto uzupełniać domowymi sposobami.