Oczy odzwierciedlają nie tylko stan duszy i emocji człowieka, lecz także jego zdrowie i wiek. To właśnie w tym miejscu najszybciej zaczynają tworzyć się zmarszczki. Dolina łez to potoczna nazwa lekko zagłębionego obszaru tuż pod oczami. Stosunkowo szybko traci swoją jędrność i elastyczność. Delikatna skóra zaczyna opadać, a wraz z nią często psuje się też nasze samopoczucie. Jak zlikwidować dolinę łez i powrócić do dawnej atrakcyjności? Zdradzamy kilka sekretów na odzyskanie młodych, rześkich oczu.
Dolina łez – przyczyny powstawania
Dolina łez to dość poetycka nazwa, za którą kryje się zapadnięta skóra pod oczami. Nie są to co prawda zmarszczki, lecz zjawisko to również wiąże się ze starzeniem się skóry. Zagłębienie biegnie od wewnętrznego kącika oka po skosie w dół twarzy. Kończy się w okolicach policzka. Już wiesz, skąd wzięła się jego nazwa? Dolina łez odznacza właśnie trasę łzy wypływającej od wewnętrznej strony oka.
Zjawisko to sprawia, że twarz wygląda na bezustannie zmęczoną, przepracowaną, smutną, a nawet złowrogą. Dlaczego właściwie tak się dzieje? Poznaj naturalne przyczyny powstawania doliny łez:
- skóra wokół oczu zaczyna się starzeć jako pierwsza, ponieważ jest ona w tym miejscu najcieńsza – ma zaledwie 0,5 mm grubości;
- wraz z upływem lat, organizm produkuje mniejsze ilości kolagenu i kwasu hialuronowego – „wypełniaczy” zmarszczek;
- być może jesteś naturalnie bardziej podatna na dolinę łez – możesz mieć wyjątkowo małą ilość tkanki tłuszczowej na twarzy lub specyficzny kształt twarzy;
- w okolicy oczy znajduje się bardzo mało gruczołów łojowych i tłuszczu, które odpowiadają za sprężystość skóry.
Dolina łez w młodym wieku
Zmarszczki wokół oczu stają się wyraźnie widoczne około 40. roku życia. Jednak pierwsze oznaki starzenia się skóry twarzy mogą pojawić się wcześniej. Oczy i tkanki wokół nich są wyjątkowo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Niećwiczone mięśnie twarzy szybko wiotczeją. Jeśli na dodatek jesteś często narażona na obecność spalin lub innych zanieczyszczeń – oczodoły mogą szybko zacząć się zapadać.
Dolina łez w młodym wieku może zaczynać się pojawiać, szczególnie jeśli masz ku temu predyspozycje genetyczne. Już po 25. roku życia, wraz z upływem czasu, zanika produkcja kolagenu i elastyny przez twoją skórę. Jeśli dolina łez pojawiła się u ciebie wcześnie i jest mocno widoczna, naturalne przyczyny jej powstawania nie są jedynymi. Istnieją czynniki środowiskowe, które mogą znacznie przyspieszyć to zjawisko. Środowiskowe przyczyny doliny łez bardzo często obejmują:
- palenie papierosów,
- nagłe, duże spadki wagi,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
- przewlekły stres, przepracowanie i zbyt mała ilość snu,
- nieprawidłowa dieta i styl życia, szczególnie przemęczenie i niedostateczna ilość witamin.
Dolina łez – domowe sposoby na zlikwidowanie zmarszczek
Szczególnie trudno pozbyć się doliny łez, jeśli na jej powstawanie wpływają czynniki genetyczne. Nie oznacza to jednak, że powinnaś się poddać i zaakceptować wygląd, który ci się nie podoba. Istnieją pewne proste, domowe sposoby na dolinę łez, które pomogą ci znacznie zredukować ich widoczność.
Zacznij od regularnych, domowych zabiegów kosmetycznych. Podstawą jest oczywiście zdrowa, zróżnicowana dieta oraz odpowiednia ilość snu. Kiedy to już sobie zapewnisz, dodaj do swojej rutyny zabiegi pielęgnacyjne na dolinę łez.
Kompres z herbaty
Możesz do tego wykorzystać zarówno zieloną, jak i czarną herbatę. Liście (i napar) z tej rośliny zawierają bogactwo składników odżywczych, z których skorzysta cała twoja twarz. Ten domowy zabieg na dolinę łez wykazuje działanie ściągające i przeciwobrzękowe.
Jak wykonać takie okłady? Możesz zrobić to na dwa sposoby. Zaparz mocną herbatę w małym garnuszku. Gdy napar się przestudzi, nasącz nim wacik i połóż na twarzy. Ewentualnie, możesz po prostu sparzyć torebkę z herbatą i użyć ją zamiast wacika. Inne zioła, które niwelują dolinę łez to także rumianek lub świetlik lekarski.
Ogórek lub ziemniak
Zgadza się, te dwa warzywa wykazują niesamowite działanie przeciwobrzękowe. Wystarczy, że pokroisz kilka plasterków i położysz je na twarzy. Taki okład działa ściągająco, wygładzająco oraz wyrównująco na koloryt skóry.
Dolina łez – makijaż
Jest to oczywiście raczej sposób na ukrycie problemu, a nie jego zwalczenie. Nie wystarczy ci do tego standardowy korektor lub kryjący podkład. Sprawdzą się one do sińców, lecz nie do doliny łez. Jest ona tak trudna do ukrycia, ponieważ nie jest tylko przebarwieniem, a zagłębieniem skóry. Musisz więc nieco bardziej się postarać, aby ją skutecznie zatuszować.
Makijaż na dolinę łez wykonuje się następująco:
- nałóż na twarz nawilżający krem dzienny, koniecznie dostosowany do swojego typu skóry,
- następnie nałóż lekką, lecz dobrze kryjącą bazę pod oczy oraz na twarz,
- do kolejnego kroku będą ci potrzebne dwa korektory: pierwszy powinien być dość dobrze kryjący – wyrównaj nim koloryt skóry,
- drugi korektor powinien być bardziej rozświetlający – nałóż go wzdłuż swojej doliny łez,
- na koniec nałóż na twarz swój ulubiony podkład – także pod oczy, aby wyrównać różnicę kolorystyczną pomiędzy korektorami.
Taki makijaż na dolinę łez to w pewnym stopniu iluzja optyczna. Jasny korektor na zagłębieniu sprawia, że światło odbija się od niego. W efekcie dolina łez staje się mniej widoczna – po prostu odwracasz od niej uwagę. Na sam koniec możesz dodać ulubiony makijaż na powieki lub usta. Ostateczny efekt zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni i upodobań.
Dolina łez – ćwiczenia
Istnieją też pewne ćwiczenia na dolinę łez, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Zrób z nich swój codzienny nawyk i dodaj je do rutyny oczyszczającej i odświeżającej twarz. W niektórych przypadkach ćwiczenia na dolinę łez mogą nieco zredukować widoczność tych nieestetycznych zagłębień.
Najlepszą tego typu metodą jest masaż, czyli zewnętrzna stymulacja skóry. Aby uzyskać najlepszy efekt, musisz nauczyć się robić to umiejętnie. Wykonuj masaż skóry na dolinę łez delikatnie, we wszystkich kierunkach. Używaj do tego opuszków palców lub specjalnego rollera. Powtarzaj ten zabieg na dolinę łez codziennie. Rób go często, ale krótko – wystarczy około 5-7 minut.
Przed przystąpieniem do takiego masażu musisz najpierw umyć dłonie oraz dokładnie oczyścić twarz. Możesz wspomóc się ulubionym kremem pod oczy lub lekkim olejkiem. Ten domowy sposób na dolinę łez przynosi najlepsze efekty, gdy wykonujesz go systematycznie przez długi czas.
Innym domowym sposobem na dolinę łez, jaki możesz wypróbować, jest joga twarzy. Są to konkretne, specyficzne ćwiczenia, które wykonuje się mięśniami twarzy. Z łatwością znajdziesz różne filmiki instruktażowe z przykładowymi ćwiczeniami na dolinę łez. Napięcia i wykrzywiania twarzy mogą z początku wydawać ci się śmieszne. Nie bój się jednak powygłupiać w ten sposób w domu – efekty potrafią być naprawdę zniewalające!
Dolina łez – mezoterapia igłowa, laser i inne zabiegi na wypełnianie i usuwanie doliny łez
Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodły, czas sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Na szczęście istnieją różne zabiegi na dolinę łez, które pozwalają skutecznie się jej pozbyć i cofnąć oznaki starzenia. Nowoczesna technologia bezustannie daje kolejne możliwości na uzyskanie pięknej, odmłodzonej skóry. Poznaj najpopularniejsze zabiegi na dolinę łez oraz sposoby ich działania.
Dolina łez – wypełnienie
- Wypełnienie doliny łez metodą mezoterapii – według wielu kosmetologów jest to jeden ze skuteczniejszych zabiegów tego typu. Zastanawiasz się, na czym on polega? Ten zabieg na dolinę łez przeprowadza się w profesjonalnym salonie kosmetycznym – pod skórę wstrzykiwane są specjalne preparaty odżywcze, czyli tzw. wypełniacze.
Mezoterapia igłowa może wykorzystywać różne substancje w zależności od indywidualnych potrzeb twojej skóry. Są to zawsze składniki aktywne, które odpowiadają za lepsze napięcie skóry. Jest to dość uniwersalny zabieg medycyny estetycznej, który można także stosować na inne obszary twarzy i pozostałe części ciała.
- Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym – to nic innego, jak wstrzyknięcie tej substancji pod skórę. Jest to całkowicie bezpieczny zabieg. Powyższa substancja naturalnie występuje w twojej skórze. Z czasem jednak jej ilość w tkankach się zmniejsza. Ten zabieg na dolinę łez pomaga przywrócić jej dawne ilości.
Efekt zauważysz po kilku tygodniach od zabiegu. Skóra potrzebuje bowiem nieco czasu, aby przyswoić sobie kwas hialuronowy i zareagować na jego obecność. Rezultaty utrzymują się dość długo, bo około 1-1,5 roku. Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym zwiększa też ilość kolagenu produkowanego przez twoją skórę. Dlatego też ostateczne efekty są tak dobrze widoczne.
- Wypełnienie doliny łez kwasem polimlekowym – tu także wstrzykuje się go do skóry. Nie zauważysz przy tym zbyt szybkich efektów, jednak utrzymują się one dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Substancja ta odpowiada za syntezę kolagenu przez twoje tkanki. Co to oznacza dla ciebie? Dolina łez wypełniana jest naturalnie. Tkanki skórne samoczynnie zaczynają się odbudowywać, a dolina łez się spłyca. Możesz co jakiś czas powtarzać ten zabieg, aby utrzymać efekt na dłużej.
Wypełnienie doliny łez można wykonać na różne sposoby. Czasem stosuje się też tzw. przeszczep tłuszczu, czyli uzupełnienie doliny łez twoim własnym tłuszczem pobranym z innego miejsca na ciele.
Wypełnienie doliny łez – cena
Poznałaś już różne skuteczne techniki cofnięcia oznak starzenia się twarzy. Pozostaje jeszcze pytanie – jaka jest cena wypełnienia doliny łez? Jak możesz się domyślić, wszystko zależy od konkretnej metody, jaką wybierzesz. Przykładowo, za mezoterapię możesz zapłacić około 300-900 złotych. Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym może kosztować nawet ponad 1000 zł. Wszystko zależy od konkretnej kliniki oraz sposobu.
Dolina łez to naturalne zjawisko, które pojawia się wraz z upływem lat. Nieestetyczne wgłębienia można jednak wypełnić różnymi metodami. Wypróbuj domowe sposoby na dolinę łez – systematyczna pielęgnacja i ćwiczenia pomogą ci cofnąć oznaki starzenia. Jeśli natomiast szukasz czegoś o silniejszym działaniu, być może warto umówić się na specjalistyczny zabieg. Istnieje kilka różnych metod wypełniania doliny łez – są one bezpieczne, a ich efekty utrzymują się przez długi czas.