Lista problemów, jakie sprawia skóra sucha, jest długa. Brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na urazy. Nieprzyjemne uczucie ściągania, więcej problemów ze zmarszczkami – oto najczęstsze problemy, z jakimi musisz się zmierzyć.
Sucha skóra twarzy – skąd biorą się takie problemy?
Nieprzyjemna, sucha skóra twarzy to problem bardzo częsty zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niewłaściwa pielęgnacja, uszkodzenie płaszcza lipidowego naskórka i związana z tym utrata wilgoci, drobne błędy pielęgnacyjne – wszystko to może negatywnie wpłynąć na twój wygląd oraz samopoczucie.
Woda – dlaczego jest tak ważna dla skóry?
Aż 20% wody zmagazynowanej w twoim ciele zatrzymuje się w skórze, dzięki czemu może ona prawidłowo funkcjonować. Dobrze nawilżona skóra jest elastyczna i miękka. W chwili, gdy zaczyna brakować wody, dochodzi m.in. do uszkodzenia struktur kolagenowych i elastynowych. Skóra traci zdrowy blask i kolor, staje się matowa, a utrzymanie jej w dobrym stanie się coraz trudniejsze, daje też uczucie ściągnięcia.
Sucha skóra – co ją charakteryzuje?
Sucha skóra na twarzy łuszczy się, a po umyciu twarzy staje się napięta. Dodatkowym problemem jest jej cienkość oraz większa skłonność do powstawania zmarszczek mimicznych. Sucha skóra szybciej się starzeje, często swędzi i piecze. Ma jednocześnie większą tendencję do podrażnień, a źle dobrane kosmetyki mogą stać się przyczyną jeszcze szybszej utraty wody i suchości.
Sucha skóra twarzy – przyczyny
Jest wiele czynników, które wpływają na stan twojej skóry i prowadzą do jej przesuszenia. Do tych najważniejszych zaliczają się:
- wiek i związana z nim utrata wody w organizmie,
- tryb życia (np. stres, praca przed komputerem, nadmiar kawy, brak snu lub palenie papierosów),
- promieniowanie UV,
- zbyt suche pomieszczenia,
- brak odpowiedniej ilości tłuszczów w diecie,
- niedobory witaminy A,
- choroby skóry (np. łuszczyca, AZS),
- choroby nerek lub tarczycy,
- niewłaściwa pielęgnacja (np. zbyt częste sięganie po kosmetyki zawierające alkohol).
Jak zadbać o suchą cerę?
Bardzo sucha twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz o nią zadbać, sięgnij po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery suchej.
Jak oczyszczać suchą cerę?
Oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń jest podstawą udanej pielęgnacji. Pamiętaj, by unikać toników z alkoholem. Możesz je z powodzeniem zastąpić delikatnym mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym. Dzięki temu nie podrażnisz warstwy hydrolipidowej skóry i nie narazisz jej na dalszą utratę wody.
A co z zabiegami złuszczającymi? Warto ograniczyć ich liczbę i stawiać na peelingi enzymatyczne. Są one bezpieczniejsze od peelingów mechanicznych, mogących prowadzić do podrażnienia skóry.
Sucha skóra twarzy – jaki krem będzie najlepszy?
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy? Korzystając z odpowiedniego kremu do cery suchej.
Jakie składniki powinny się znaleźć w kremie?
W kremach do cery suchej powinny pojawiać się takie składniki, jak:
- związki o działaniu okluzyjnym (np. wazelina, woski, oleje mineralne), tworzące na skórze barierę chroniącą przed odparowaniem wody,
- humektanty (np. kwas hialuronowy lub mocznik), które zatrzymują wodę w skórze,
- oleje o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. z migdałów lub wiesiołka), będące cennym wsparciem dla lipidów występujących w skórze,
- witamina D, która pomaga przy problemach z matową i osłabioną skórą,
- witamina E, chroniąca warstwę ochronną skóry,
- masła roślinne.
Krem na dzień i na noc
O cerę suchą musisz dbać przez całą dobę, dostosowując kosmetyki do pory dnia. Krem na dzień powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny, dzięki czemu zapewni twojej skórze jeszcze skuteczniejszą ochronę. Na noc możesz stosować kremy zawierające oleje roślinne oraz emolienty, które pomogą ci zadbać o nawilżenie skóry.
Co jeszcze możesz zrobić dla swej skóry?
W walce o utrzymanie cery suchej w dobrym stanie pomogą ci domowe zabiegi pielęgnacyjne oraz proste zmiany w jadłospisie. Co możesz zrobić?
Domowe sposoby na suchą skórę twarzy
Jak skutecznie nawilżyć suchą skórę twarzy tradycyjnymi sposobami? Najlepiej sprawdzą się proste maseczki, które przygotujesz z:
- kurzego żółtka, będącego dobrym źródłem witaminy A,
- startej marchewki i naturalnego twarogu,
- oleju kokosowego i masła shea,
- ugotowanego ziemniaka połączonego z oliwą z oliwek,
- oleju lnianego, wspierającego skórę solidną dawką kwasów tłuszczowych omega–6,
- mleka i migdałów,
W walce o nawilżenie suchej skóry twarzy możesz też wykorzystać owocowe maseczki. Przygotujesz je m.in. z:
- dojrzałego banana,
- startego jabłka,
- brzoskwini, papai i awokado,
- truskawek i malin,
- mandarynki połączonej z żółtkiem lub twarogiem.
Dieta kontra odwodniona skóra twarzy
Kosmetyki mogą wiele, pamiętaj jednak, że na stan twojej cery wpływa również styl życia i dieta. Jeśli szorstka skóra twarzy staje się przyczyną gorszego wyglądu i dyskomfortu, wzmocnij ją od środka. Jak? Pij więcej (przynajmniej 2 litry) wody dziennie i częściej sięgaj po:
- owoce i warzywa, szczególnie te, które pomagają nawadniać organizm (arbuzy, pomidory),
- oleje roślinne, będące rewelacyjnym źródłem kwasów tłuszczowych omega–3,
- soki owocowe i warzywne,
- ziołowe herbaty.
Ogranicz jednocześnie spożycie kawy, alkoholu i przetworzonej żywności. Im więcej naturalnych produktów pojawi się na twoim talerzu,tym lepiej dla twojej skóry.
Przesuszona skóra twarzy nie musi utrudniać ci życia. Jeśli w porę otoczysz ją odpowiednią opieką, możesz osiągnąć wspaniałe efekty i uchronić ją przed poważnymi uszkodzeniami. Nie bój się sięgać po domowe maseczki, zwracaj uwagę na składniki kremów i środki do oczyszczania twarzy. Jeśli dodatkowo zadbasz o swoją dietę, osiągniesz wspaniałe rezultaty.