Opuchlizna twarzy pojawia się wówczas, gdy w tkance skórnej lub pod nią gromadzi się nadmiar wody, limfy bądź krwi. Jest to zjawisko, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Podłoże zapalne wskazuje na jakąś chorobę. Czasem opuchnięta twarz może pojawić się też bez stanu zapalnego.
Nagły obrzęk twarzy obejmuje zwykle policzki, żuchwę, ale też powieki. Może przytrafić ci się opuchnięta twarz z jednej strony lub symetrycznie. Czy znasz możliwe przyczyny opuchniętej twarzy? Pomożemy ci je rozpoznać i zwalczyć.
Przyczyny opuchniętej twarzy
Spuchnięta twarz może być objawem wielu różnych dolegliwości. Rozpoznanie źródła objawów pozwoli ci szybciej pozbyć się problemu, jakim jest opuchlizna twarzy. Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzające się przyczyny.
- Zmiany hormonalne – mogą one zachodzić w organizmie na skutek wielu różnych sytuacji. Wśród kobiet najczęstszą jest menstruacja. Niewielka opuchlizna na twarzy przed lub w trakcie trwania okresu jest całkowicie normalna. W tym czasie zwiększa się retencja wody w twoim ciele. Może być to zauważalne także na kończynach i brzuchu. Opuchnięta twarz powinna samoczynnie powrócić do normy po paru dniach.
Jeżeli minęło już kilkanaście dni, a twoje rysy wciąż nie wróciły do normy, przyczyna opuchlizny twarzy może być poważniejsza.
Poznaj przyczyny obrzęku na twarzy
- Trwale zaburzony poziom hormonów wiąże się m.in. z niedoczynnością tarczycy. Wówczas zauważysz też obrzęk powieki i znacznie chłodniejszą niż zwykle skórę. Tę chorobę należy jak najszybciej zdiagnozować oraz natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie.
- Chore zatoki – zapalenie zatok to bardzo częsty powód opuchnięcia twarzy. Obrzęk pojawia się na kościach policzkowych, w obrębie żuchwy, a przede wszystkim – nosa. Objawom tym towarzyszy też złe samopoczucie, katar, uczucie rozbicia, gorączka, ból głowy i wrażenie rozpierania zatok od środka.
- Reakcje alergiczne – jeśli miałaś kontakt z alergenem, który cię uczula, skutkiem może być właśnie opuchnięta twarz. Tę przyczynę rozpoznasz też po swędzeniu i miejscowym zaczerwienieniu skóry. Do tego typu reakcji może dojść po spożyciu uczulających substancji lub przy kontakcie skórnym.
Jeżeli szybko odstawisz lub spłuczesz alergen, nagły obrzęk twarzy powinien zniknąć po kilku–kilkunastu godzinach. Natomiast jeśli opuchlizna policzka nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.
Opuchlizna szyi i utrudnione oddychanie
Sytuacja jest wyjątkowo poważna, gdy opuchlizna rozprzestrzenia się na szyję i utrudnia oddychanie. Przy takich objawach zalecana jest niezwłoczna wizyta w szpitalu.
Obrzęk Quinckego
Jest to następstwo silnej reakcji alergicznej. Dolegliwość ta znana jest też pod nazwą obrzęku naczynioruchowego. Opuchnięta twarz nie jest przy tym jedynym problemem. Dochodzi wówczas do opuchnięcia skóry i tkanki podskórnej na obszarze całego ciała. Obrzęk Quinckego ma zwykle podłoże genetyczne. Nasila się przy podwyższonej temperaturze otoczenia oraz przy bardzo silnym stresie.
Rak płuc
Jeżeli nowotwór zacznie uciskać na żyłę ciągnącą się od głowy do serca, może pojawić się puchnięcie twarzy. Rak w płucach, węzłach chłonnych, tarczycy, piersi i chłoniaki często powodują niedrożność żyły głównej górnej.
Choroby nerek
Puchnięcie twarzy występuje w tym przypadku wraz z opuchlizną stóp i łydek. Możesz zauważyć też zmiany w okolicy oczu – powszechne dolegliwości towarzyszące to nabrzmiałe powieki i cienie pod oczami. Problemy z układem moczowym mogą mieć też inne, poważniejsze objawy niż sam obrzęk twarzy i innych części ciała. W celu diagnozy skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Choroby nerek mogą długo rozwijać się bezobjawowo. Najczęściej powstają u ludzi, którzy piją niedostateczną ilość wody lub innych płynów. Czasem pojawiają się też jako konsekwencja powikłań różnych infekcji bakteryjnych.
Niektóre lekarstwa
Leki często powodujące obrzęk twarzy to m.in. sterydy, antykoncepcja i tabletki na nadciśnienie. Upewnij się, czy substancje, które zażywasz regularnie, mogą powodować takie skutki uboczne.
Dieta i styl życia
Opuchnięta twarz bywa też wynikiem regularnego spożywania zbyt dużej ilości soli, alkoholu i ciężkostrawnych posiłków. Postaraj się przestawić swój organizm na mniejsze, a częstsze porcje. Jeśli zadbasz o swój układ trawienny poprzez zdrowe odżywianie, opuchlizna twarzy powinna wkrótce zejść sama. Ogranicz ilość spożywanej soli, a zwiększ dzienną dawkę białka. Opuchnięta twarz stanie się rzadszym zjawiskiem, jeżeli wprowadzisz do swoich dni więcej aktywności fizycznej.
Czasem przyczyny opuchniętej twarzy są bardzo błahe – wynikające z uszkodzeń mechanicznych. Zalicza się do nich, chociażby, urazy głowy spowodowane pobiciem, upadkiem lub innym nieszczęśliwym wypadkiem.
Opuchlizna na twarzy od zęba
Niektóre zmiany w obrębie zębów powodują spuchnięte policzki, dziąsła, wargi lub węzły chłonne. Opuchlizna twarzy od zęba może pojawić się po leczeniu kanałowym bądź wyrwaniu zęba. Niekiedy pojawia się wraz z ropniem – ostrym zapaleniem tkanek. Opuchlizna policzka po jednej lub obu stronach twarzy przytrafia się też ludziom, którzy nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej.
Niewłaściwa higiena
Jeśli źle dbasz o swoje zęby, opuchnięta twarz może być naturalnym następstwem. Zdarza się na skutek niewłaściwego lub zbyt rzadkiego mycia zębów oraz braku podjęcia wskazanego przez lekarza leczenia. Wówczas wytwarza się stan zapalny w obszarze tkanki przyzębnej.
Spuchnięte policzki, krwawienie dziąseł, ból zęba – to jasne sygnały, że coś jest nie tak. Jeśli zauważysz u siebie powyższe dolegliwości, jak najszybciej udaj się do dentysty.
Opuchnięta twarz rano
Jeśli po przebudzeniu zauważyłeś u siebie opuchniętą twarz, jest to prawdopodobnie objaw przejedzenia lub nieprzespanej nocy. Opuchnięta twarz po nocy jest powiązana z wieczornym przejadaniem się. Jest to naturalna konsekwencja zakłóconej pracy twojego układu trawiennego.
Pojawia się też czasem, kiedy dobrze zjadłeś, lecz źle spałeś. Opuchlizna na twarzy następuje, gdy twoja twarz przez większość nocy była przyciśnięta do poduszki.
Podłoże chorobowe
Czasem opuchnięta twarz rano może mieć też podłoże chorobowe. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, jeżeli często się powtarzają. Zacznij od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Postaw na dietę zdrową i lekkostrawną. Wieczorem postaraj się powstrzymać od podjadania i spożywania alkoholu.
Jeśli po paru dniach nie zauważysz poprawy, opuchnięta twarz może być konsekwencją jakiejś choroby lub poważniejszej dolegliwości. Najlepiej udaj się do lekarza, aby przeprowadzić diagnostykę.
Domowe sposoby na opuchliznę
Zastanawiasz się, jak pozbyć się opuchlizny szybko i skutecznie? Niektórych źródeł opuchniętej twarzy nie da się prędko usunąć. Poważnymi przyczynami powinien zająć się lekarz specjalista. Jeśli nagły obrzęk twarzy wygląda dla ciebie niepokojąco, udaj się do najbliższej przychodni. Doktor pomoże ci ustalić, dlaczego pojawiła się opuchlizna twarzy oraz jak jej zaradzić.
W przypadku chorobowych przyczyn opuchlizny twarzy prawidłowe leczenie jest jedynym sposobem na redukcję dolegliwości. Próby zmniejszenia opuchlizny na własną rękę prawdopodobnie nie będą skuteczne.
Jeśli problem pojawił się na skutek przyjmowania leków, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza. Być może opuchnięta twarz jest reakcją twojego organizmu na jakiś alergen lub drażniącą substancję. Lekarz może zalecić ci zmianę tabletek na inne bądź zmodyfikować dawkowanie.
Co na opuchliznę?
Jeśli chcesz zwalczyć sam obrzęk twarzy, możesz wypróbować nasze domowe sposoby na opuchliznę. Czasem wystarczy łagodny kompres z materiału nasączonego rumiankiem lub herbatą (czarną lub zieloną). Napar musi się dobrze zaparzyć i wystudzić, zanim nałożysz go na twarz.
Rumianek zmniejszy zaczerwienienie i zredukuje obrzęk twarzy. Herbata też wykazuje miejscowe działanie kojące. Możesz zastąpić ją też zwykłą szałwią. To zioło ma działanie ściągające i przeciwobrzękowe. Dobrze sprawdzi się także jako płukanka jamy ustnej przy opuchliźnie twarzy od zęba.
Okłady
Mogą pomóc ci też okłady z kostek lodu, chłodnego mleka lub kefiru. Niska temperatura jest bardzo skuteczna w kwestii redukcji opuchlizny twarzy. Wypróbuj też kojąco-chłodzące maseczki:
- ze świeżego ogórka,
- ze startych ziemniaków,
- z białka jajka.
Pomogą ci też delikatne masaże twarzy opuszkami palców. Przy swędzeniu, dla większej ulgi postaraj się o jak najniższą temperaturę przykładanych do twarzy produktów. Jeśli walczysz z opuchlizną na twarzy od zęba, prawdopodobnie towarzyszy jej też silny ból i dyskomfort wewnątrz jamy ustnej.
Do ich redukcji pomogą zwykłe tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece – paracetamol, ibuprofen lub metamizol.
Co robić, aby nie mieć opuchniętej twarzy?
Pamiętaj o ogólnych zasadach przeciwdziałających spuchniętym policzkom:
- dbaj o higienę swojej jamy ustnej, twarzy i całego ciała,
- wprowadź bardziej lekkostrawną dietę – pamiętaj o ograniczeniu posiłków przed snem,
- wysypiaj się – jeśli codziennie budzisz się niewyspany, zwiększasz ryzyko często opuchniętej twarzy.
- postaraj się skończyć z nałogami (alkohol, papierosy itp.),
- codziennie pij dużą ilość zwykłej, niegazowanej wody, najlepiej mineralnej,
- regularnie wykonuj masaż twarzy, który poprawi ukrwienie i funkcjonowanie tkanek w tym obszarze.
Opuchnięta twarz przeważnie nie jest powodem do obaw. Zwykle wystarczą chłodne kompresy, aby zredukować obrzęk i złagodzić ewentualne swędzenie. Jeżeli opuchlizna twarzy długo nie schodzi lub pojawia się dość często, może być to objaw chorobowy. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza.
Najczęściej zadawane pytania
O czym świadczy opuchniętą twarz?
Opuchnięta twarz może świadczyć o wielu dolegliwościach i schorzeniach. Może być spowodowana, między innymi: zmianami lub zaburzeniami hormonalnymi, bólem zęba, reakcjami alergicznymi, chorymi zatokami lub niezdrowym trybem życia (np. wysoką zawartością soli w diecie, stresem, brakiem snu). Winowajcą może być też niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Co zrobić żeby zeszła opuchlizna z twarzy?
Istnieje wiele sposobów na zmiejszenie lub całkowite zlikwidowanie opuchlizny. Czasem wystarczą domowe sposoby takie jak kompresy z rumianku lub herbaty, maseczki ze świeżego ogórka lub z białka jajka, delikatne masaże czy okłady z chłodnych produktów.
Od czego puchnie twarz po nocy?
Opuchnięta twarz po nocy jest powiązana z brakiem regenerującego snu lub wieczornym przejedzeniem. Może to być też skutek przyciskania twarzy do poduszki podczas snu. Jeśli stan opuchlizny po nocy powtarza się, udaj się na konsultację do lekarza. Może to bowiem świadczyć o rozwoju różnego rodzaju schorzeń.
Po jakim czasie schodzi opuchlizna z twarzy?
Opuchlizna twarzy po nieprzespanej nocy powinna zejść po około 30 minutach po obudzeniu. Aby przyspieszyć ten proces, możesz schłodzić skórę zimną wodą.