Sodium Lauroyl Sarcosinate – działanie
Wiesz, co to jest Sodium Lauroyl Sarcosinate. Jakie są właściwości tej substancji? Oto część z nich:
- wykazuje właściwości oczyszczające jako anionowy środek powierzchniowo czynny, przez co jest stosowany jako detergent w środkach myjących;
- powoduje powstawanie piany;
- pełni rolę konserwującą w produktach pielęgnacyjnych;
- zapobiega elektryzowaniu się włosów – działa antystatycznie;
- wpływa na dobrą kondycję skóry oraz włosów;
- niweluje silnie drażniące działanie innych substancji na skórę;
- zmiękcza naskórek, nie wysusza jak większość detergentów.
Sarkozynian laurylosiarczanu sodowego – zastosowanie w kosmetykach
Sodium Lauroyl Sarcosinate w kosmetykach najczęściej stosuje się w:
- szamponach różnego rodzaju;
- żelach do mycia ciała;
- płynach do kąpieli;
- płynach do higieny intymnej;
- preparatach do pielęgnacji włosów;
- kosmetykach przeznaczonych do golenia (pianki, kremy);
- produktach do demakijażu;
- żelach i piankach do mycia twarzy;
- pastach do zębów;
- mydłach w płynie;
- kosmetykach dla dzieci.
Sodium Lauroyl Sarcosinate – bezpieczeństwo stosowania produktów kosmetycznych z tym składnikiem
Sarkozynian laurylosiarczanu sodu jest substancją silnie aktywną, a przy tym łagodną. Badania przeprowadzone pod kątem bezpieczeństwa składników sugerują, że SLS w ogólnym rozumieniu jest bezpieczny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że może być zanieczyszczony groźniejszymi związkami. Mowa o nitrozoaminach. Producenci ze szczególną uwagą muszą dobierać związki aktywne w preparatach zawierających Sodium Lauroyl Sarcosinate, tak aby nie mogły wytworzyć się toksyczne cząsteczki N-nitrozowe.
Substancja ta nie została zaklasyfikowana do potencjalnych alergenów. Nie do końca wiadomo, czy sarkozynian laurylosiarczanu sodowego jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Został jednak dozwolony do użytku w kosmetykach dla najmłodszych.
Pochodzenie Sodium Lauroyl Sarcosinate – naturalny czy syntetyczny?
Sarkozynian laurylosiarczanu sodowego powstaje sztucznie. Jest pochodną aminokwasu – sarkozyny – oraz kwasów tłuszczowych.
Substancje SLS – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu Sodium Lauroyl Sarcosinate na środowisko naturalne. Badania dowodzą, że należy on z reguły do substancji łatwo biodegradowalnych. Inne z kolei mówią, że może niekorzystnie działać na skażone nim środowisko wodne. Zaleca się ostrożność podczas stosowania preparatu.
Sodium Lauroyl Sarcosinate – czy jest wegański?
Sarkozyna, z której pochodzi Sodium Lauroyl Sarcosinate, może być pozyskiwana z roślin (olej kokosowy), ale także z żywych organizmów, w których naturalnie występuje. Wszelkich szczegółowych informacji należy zawsze zaczerpnąć bezpośrednio u producenta danego preparatu. Obecność odzwierzęcych związków w kosmetyku powoduje, że nie jest on produktem wegańskim.
Sodium Lauroyl Sarcosinate – ciekawostki
Preparaty o charakterze myjącym są konieczne w pielęgnacji. Na skórze, włosach gromadzą się zanieczyszczenia, martwy naskórek, pot, sebum, których regularnie należy się pozbywać. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego detergentu. Sodium Lauroyl Sarcosinate jest ogólnie substancją bezpieczną, a co ważne, nie narusza ochronnej warstwy lipidowej skóry jak inne detergenty.