Depilacja i epilacja bywają ze sobą często mylone. Nie jest to jednak to samo. Jeśli zastanawiasz się nad usunięciem owłosienia – trwale lub czasowo, powinnaś umieć je rozróżnić. Kusi cię epilacja brwi, wąsika, pach lub bikini? Zastanów się, jaka metoda depilacji będzie dla ciebie najlepsza. Epilacja ma swoje zalety, jak i wady.
Czym jest epilacja laserowa?
Najprościej rzecz ujmując, epilacja to po prostu trwałe usuwanie owłosienia z ciała. Najczęściej mówi się tak o depilacji laserem, ponieważ to właśnie najbardziej popularna metoda trwałej depilacji. Przeważnie decyzja o epilacji jest całkowicie świadoma – zabieg medycyny estetycznej przeprowadza się przeważnie w salonie kosmetycznym. Usunięcie włosów może być też jednak wynikiem działań niecelowych – na skutek kontaktu skóry z chemikaliami, stosowania niektórych leków lub po ekspozycji na promieniowanie.
Epilacja a depilacja laserowa
Depilacja a epilacja – pojęcia te są czasem mylone lub błędnie używane zamiennie. Podstawową różnicą depilacji i epilacji jest sposób usuwania włosów. Epilacja to zabieg, który usuwa zarówno włos, jak i jego korzenie. Wówczas owłosienie nie ma możliwości odrośnięcia. Depilacja to bardziej ogólny termin, który oznacza po prostu usuwanie owłosienia. Najczęściej jest mniej inwazyjna – polega na wyrywaniu samego włosa, a cebulka i mieszek włosowy zostaje wewnątrz struktury skóry.
Metody depilacji
Metody depilacji i epilacji są różne. Do depilacji zalicza się:
- depilację woskiem;
- krem do depilacji;
- pastę cukrową;
- nitkowanie;
- golenie maszynką;
- depilator elektryczny;
- żele, pianki i kremy.
Sposoby epilacji
Zabieg epilacji również może być przeprowadzony na różne sposoby. Należą do nich:
- depilacja laserowa – najpopularniejsza technika epilacji. Niechciane owłosienie niszczone jest wiązką światła lasera;
- elektrokoagulacja – epilacja elektryczna, która wykorzystuje do swojego działania prąd zmienny o dużej częstotliwości. Wyładowanie elektryczne ścina białko, niszcząc tym samym strukturę włosów;
- elektroliza, czyli epilacja igłowa – polega na wbiciu igły w cebulkę włosa. Przepływa przez nią prąd galwaniczny, który niszczy włos wraz z jego korzeniem;
- fotoepilacja – niszczy korzenie włosów impulsami świetlnymi, tzw. laser diodowy.
- termoliza – depilacja, która opiera się na użyciu prądu zmiennego wewnątrz skóry. Jest to także epilacja igłowa;
- ultradźwięki – wytwarzają drgania, które umożliwiają przedostanie się do cebulek włosowych specjalnej substancji aktywnej niszczącej włosy i ich korzenie.
Epilator a depilator
Możesz też kupić specjalne urządzenia elektryczne do przeprowadzenia depilacji i epilacji samodzielnie, we własnym domu. W takim przypadku pamiętaj o różnicy pomiędzy tymi dwoma technikami. Epilator a depilator to zdecydowanie nie to samo!
Depilatory służą wyrywaniu włosków ze skóry. Mogą ci służyć przez wiele lat. Sam zabieg nie jest szczególnie przyjemny. Usuwanie włosków tą techniką jest dość bolesne. Jednakże efekt gładkiej skóry utrzymuje się dość długo. Możesz stosować takie urządzenie do twarzy, pach i dużych obszarów ciała – rąk lub nóg.
Jak działa epilator?
Epilator wysyła w głąb twojej skóry wiązkę światła, która niszczy włos. Jest to nowoczesna technologia, która pozwala pozbyć się włosków na długo. Możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić na profesjonalnych zabiegach epilacji. Nie jest to jednak to samo, co depilacja laserowa. Wiązka IPL wykorzystywana w takich urządzeniach pozwala wydepilować duży obszar skóry na raz. Nie jest jednak tak samo skuteczna ani trwała jak laser. Ta technologia jedynie opóźnia proces odrastania kolejnych włosków. Fotoepilacja nie usuwa włosów trwale.
Zabieg epilacji laserowej – najważniejsze informacje o usuwaniu owłosienia
Epilacja laserem lub inną metodą wiąże się z trwałym usunięciem cebulki włosa. Aby osiągnąć pożądany i trwały efekt idealnie gładkiej, ogolonej skóry, należy przeważnie kilkukrotnie powtórzyć zabieg epilacji. Dzieje się tak, ponieważ usuwa ona tylko te włoski, które są aktualnie w fazie wzrostu. W przypadku lasera, w zależności od twoich włosów, wymagane jest do tego około 6–10 zabiegów.
Trwałe usuwanie włosków należy do dość bolesnych zabiegów. Na szczęście istnieją nowoczesne metody, które redukują ból. Epilacja może być wykonana całkowicie bezboleśnie. W klinikach stosuje się do tego nakładki lub żele chłodzące. Mają one miejscowe działanie znieczulające na skórę. Metody usuwania zbędnego owłosienia różnią się też od siebie cenowo. Epilacja jest zdecydowanie droższa niż czasowe sposoby usuwania owłosienia.
Czy laserowe usuwanie owłosienia jest bezpieczne?
Wiele osób obawia się przed pierwszym zabiegiem epilacji – niesłusznie. Depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna, a wykonana prawidłowo – prawie bezbolesna. Niweluje ryzyko wrastających włosków i pojawienia się nieprzyjemnych stanów zapalnych po goleniu. Trzeba tylko zapoznać się z przeciwwskazaniami. Niektóre osoby niestety nie będą mogły robić tego zabiegu, zależy to m.in. od stężenia melaniny w skórze.
Wiesz już, co to jest epilacja i czym różni się ona od czasowej depilacji. Jeśli rozważasz trwałe usuwanie niechcianych włosków z którejś części ciała, najlepsza dla ciebie będzie depilacja laserowa. Jest to epilacja najdokładniej przebadana i bezpieczna dla skóry oraz organów wewnętrznych.