Fluorek wapnia, czyli sól kwasu fluorowodorowego i wapnia, to najpopularniejszy składnik past do zębów. Nie posiada charakterystycznego zapachu. Sam pierwiastek – fluor – jest gazem o zielono-żółtym kolorze. Z uwagi na rodzaj związku fluorek wapnia to ciało stałe o białej barwie. Jest silnie aktywnym związkiem chemicznym.
Fluorek wapnia – działanie i właściwości
Wśród działań tej substancji wyróżnia się:
- ochrona przed powstawaniem próchnicy;
- dbanie o szkliwo zębów, wzmacnianie ich;
- zapobieganie gromadzeniu osadu na zębach.
Fluorek wapnia – zastosowanie w kosmetykach
Substancja aktywna występuje przede wszystkim w produktach do pielęgnacji jamy ustnej, które mają zapobiegać próchnicy i zwalczać ją. Fluorek wapnia znajduje zastosowanie w:
- pastach do zębów dla dorosłych oraz dzieci;
- płynach do płukania jamy ustnej;
- innych specjalistycznych środkach do higieny zębów.
Fluorek wapnia – bezpieczeństwo stosowania środków z tym składnikiem
Fluorek wapnia w kosmetykach, w tym pastach do zębów, został uznany za bezpieczny. Można go stosować z kilkoma zasadami, których w procesie produkcji muszą przestrzegać wytwórcy:
- produkt do mycia i pielęgnacji jamy ustnej mający w składzie Calcium Fluoride nie może zawierać go więcej niż 0,15% w przeliczeniu na czysty fluor;
- fluorek wapnia wraz z innymi składnikami aktywnymi w produkcie może być obecny w stężeniu maksymalnym 0,15%;
- producent zobowiązany jest zamieścić na etykiecie odpowiednią informację o użytku produktów z fluorem przez dzieci do 6. roku życia.
Calcium Fluoride w określonym stężeniu jest substancją bezpieczną do stosowania dla kobiet w ciąży i dzieci. Sam pierwiastek stosowany w nadmiarze wpływa niekorzystnie na stan zdrowia organizmu i może powodować wiele chorób. U osób ze skórą problematyczną, skłonną do powstawania stanów zapalnych może spowodować pogorszenie stanu cery.
W przypadku past dla dzieci zawierających fluorek wapnia warto zwrócić szczególną uwagę na jego obecność. Może bowiem łatwo dojść do połknięcia produktu, co da niekorzystny skutek m.in. ze strony układu pokarmowego.
Fluorek wapnia – naturalny czy syntetyczny
Naturalnie fluorek wapnia występuje w naturze jako fluoryt, który ma zdolność obniżania temperatury. Do celów komercyjnych dla branży kosmetycznej pozyskuje się go podczas syntezy wodorotlenku wapnia i kwasu fluorowodorowego.
Fluorek wapnia – wpływ na środowisko
Nie odnotowano szkodliwego wpływu fluorku wapnia na środowisko naturalne.
Czy fluorek wapnia jest wegański?
Fluorek wapnia jest substancją w 100% wegańską – mineralną lub wytworzoną syntetycznie. Nie posiada żadnych odzwierzęcych składników. Weganie to grupa ludzi ze szczególną troską dobierających stosowane produkty. Zwracają oni uwagę na skład, pochodzenie, cały proces powstawania.
Fluorek wapnia – ciekawostki
Czy wiesz, że fluor, oprócz korzystnego działania na organizm, w nadmiarze może przynieść wiele szkód? Dawka czyni truciznę – jak mówi stare przysłowie. Pierwiastek ten jest jednym ze składników leków psychotropowych. Fluor stosuje się do zwalczania różnego rodzaju insektów. Wiele przeprowadzonych badań wspomina, że może działać kancerogennie.
Stosowany w nadmiarze może kumulować się w kościach, co zwiększa ich łamliwość oraz podnosi ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym wieku. Warto zwrócić uwagę, że fluor znajduje się również w pożywieniu, które spożywamy, m.in. w marchewce.
Najczęściej zadawane pytania
Czy fluorek wapnia można stosować w ciąży?
Fluorek wapnia w określonym stężeniu jest substancją bezpieczną do stosowania dla kobiet w ciąży i dla dzieci.
Jakie jest zastosowanie fluorku wapnia?
Związek ten jest wykorzystywany szczególnie w produktach do higieny jamy ustnej. Można go spotkać w specjalistycznych środkach takich jak pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej.
Jak pachnie i wygląda fluorek wapnia?
Fluorek wapnia ma kolor biały. Substancja ta jest bezwonna.
https://incibeauty.com/en/ingredients/13860-calcium-fluoride