Rozstępy na brzuchu, podobnie jak i te, które zlokalizowane są na innych partiach ciała, takich, jak uda, pośladki, piersi oraz ramiona są rodzajem blizn, które tworzą się na skórze w wyniku nadmiernego jej rozciągnięcia i tym samym zaburzenia struktury. Ich pojawieniu się zazwyczaj towarzyszy przyrost masy ciała, dlatego też są problemem powszechnie występującym u kobiet w ciąży. Utrata elastyczności skóry jest głównym powodem powstawania rozstępów, dlatego kluczową rolę w przeciwdziałaniu ich występowaniu odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Aby pozbyć się rozstępów, zwłaszcza jeśli mają one formę zaawansowaną o czym świadczy ich biały kolor, niestety sama pielęgnacja nie wystarczy. Potrzebne są specjalistyczne zabiegi, wśród których najlepsze rezultaty przynoszą te z zastosowaniem lasera.
Rozstępy na brzuchu – jak powstają?
Rozstępy na brzuchu podobnie jak rozstępy na piersiach oraz rozstępy na udach mają postać symetrycznych pręgów o charakterze wrzecionowatych blizn, na których widoczny jest spłaszczony naskórek. Do ich powstawania dochodzi na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Włókna zlokalizowane w skórze właściwej są elementem tkanki łącznej. Jeżeli są one intensywnie naciągane, na przykład u kobiet w ciąży w wyniku rozwoju płodu, wówczas z czasem dochodzi do ich pękania.
Kondycja skóry w obszarze owego pęknięcia ulega pogorszeniu. Traci swoją elastyczność i jędrność. Staje się wiotka. Ponadto pasmo skóry, w którym włókna kolagenowe uległy pęknięciu zostaje pozbawione mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych, a zawartość pigmentu w jego obszarze zostaje mocno obniżona w porównaniu do pozostałych fragmentów zdrowej skóry.
Rozstępy formują się w kilku etapach. Pierwszą oznaką ich tworzenia się na skórze są delikatne smugi, początkowo słabo widoczne, które występują prostopadle do kierunku napięcia skóry.
W pierwszej fazie, której towarzyszy stan zapalny pręgi na skórze, przebiegające wzdłuż podbrzusza mają czerwono – fioletowy kolor (tzw. czerwone rozstępy). Faza ta może trwać od 12 do 24 miesięcy. Może towarzyszyć jej lekki świąd skóry.
W drugiej fazie rozstępy dojrzewają. Stan zapalny skóry ustępuje, a czerwony kolor stopniowo blaknie. Rozstępy na brzuchu stają się białe, na skutek degradacji komórek pigmentacyjnych – melanocytów. Stają się także wyraźnie spłaszczone i mocno wyczuwalne w dotyku. Tkanka łączna w miejscu rozstępów ulega degeneracji i staje się cieńsza. Ilość włókien kolagenowych i elastynowych jest niedostateczna, przez co skóra jest wiotka i pozbawiona jędrności.
Przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu
Rozstępy na brzuchu są zmianami skórnymi trudnymi do usunięcia. Dlatego warto poznać czynniki odpowiedzialne za ich powstawanie, aby odpowiednio wcześnie móc zastosować działania profilaktyczne, zmniejszające ryzyko wystąpienia charakterystycznych wrzecionowatych pasm. Do nadmiernego rozciągania skóry, będącego główną przyczyną pojawiania się na jej powierzchni rozstępów przyczyniają się:
- ciąża;
- gwałtowny wzrost w okresie dojrzewania;
- czynniki genetyczne – skłonność do rozstępów może być dziedziczna;
- nagły spadek lub wzrost masy ciała – rozrost tkanki tłuszczowej i mięśniowej wiąże się ze zwiększonym poziomem kortyzolu, który przyczynia się do zaburzeń w obrębie funkcjonowania komórek tkanki łącznej (fibroblastów);
- niewystarczające nawilżenie skóry – niski poziom nawilżenia skóry, skutkuje obniżeniem jej jędrności, a przez to zmniejszeniem jej rozciągliwości;
- zaburzenia hormonalne;
- uboga w składniki odżywcze dieta – niska zawartość cynku w diecie, zaburza produkcję kolagenu, substancji odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowego napięcia i ogólnej kondycji skóry;
- zażywanie leków, które w swoim składzie zawierają glikokortykosteroidy – substancje te hamują produkcję kolagenu i przyczyniają się do degeneracji włókien kolagenowych.
Rozstępy na brzuchu kontra profilaktyka
Walka z rozstępami jest bardzo trudna i długotrwała. Dlatego w myśl złotej zasady lepiej „zapobiegać niż leczyć”, warto w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów. Nie zawsze podjęcie odpowiednich działań wystarczy do tego, by zapobiec wystąpieniu rozstępów, jednak ich zastosowanie może przyczynić się do zmniejszenia ich zasięgu oraz sprawić, że staną się one mniej widoczne. Kluczem do sukcesu w ramach profilaktyki przeciw rozstępom jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała i unikanie jej nadmiernego przyrostu lub spadku. Równie ważne jest utrzymanie równowagi hormonalnej organizmu.
Dobrą kondycję skóry, niezbędną do tego, by zachować jej prawidłową jędrność i elastyczność pomaga utrzymać zdrowa zbilansowana, odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze oraz aktywność fizyczna. Spożywanie produktów zawierających duże ilości cynku oraz witaminy E, wspomaga produkcję kolagenu. Zaś regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, pomaga wzmocnić mięśnie i usprawnić krążenie krwi, ułatwiając regenerację skóry. Istotną rolę odgrywa również właściwe nawadnianie organizmu. Pomocne jest także stosowanie profesjonalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry, zawierających składniki aktywne, wspomagające tworzenie nowych włókien kolagenowych, które dodatkowo poprawią jędrność i elastyczność skóry.
Jak pozbyć się rozstępów?
Usuwanie rozstępów nie jest łatwe. Najlepsze efekty pozwalają osiągnąć zabiegi na rozstępy, które zmniejszają ich widoczność, a niekiedy całkowicie je niwelują. Warunkiem ich skuteczności jest czas ich wykonania. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty należy je wykonywać jak najwcześniej. Niedojrzałe rozstępy o czerwonawym zabarwieniu można łatwiej usunąć, niż które przeszły przez proces dojrzewania i zostały już utrwalone. W ich przypadku wykonanie specjalistycznych zabiegów pozwala jedynie zmniejszyć widoczność rozstępów na brzuchu.
Aby pozbyć się rozstępów na brzuchu najlepiej zdecydować się na laser frakcyjny, który redukuje niedojrzałe pręgi. Pomocne w ich zwalczaniu są także peelingi mechaniczne praz peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasu glikolowego, laktobionowego, mlekowego oraz pirogronowego, które wspomagają regenerację skóry i stymulują produkcję elastyny i kolagenu. Inne zabiegi medycyny estetycznej wykorzystywane do walki z rozstępami to m.in. mezoterapia oraz karboksyterapia.
W celu zwiększenia skuteczności profesjonalnych zabiegów, warto zadbać o codzienną pielęgnację skóry polegającą przede wszystkim na regularnym stosowaniu produktów zawierających substancje nawilżające i ujędrniające. Pomocne w utrzymaniu prawidłowego napięcia skóry na brzuchu i innych częściach ciała są masaże, które poprawiają krążenie. Masować ciało można zarówno rękami, jak i specjalną rękawicą do masażu. Techniką masażu bardzo dobrze sprawdzającą się w zakresie poprawy jędrności skóry jest szczotkowanie ciała na sucho. Aby te metody przyniosły jednak zadowalające rezultaty muszą być stosowane systematycznie i stanowić uzupełnienie profesjonalnych zabiegów.
Rozstępy na brzuchu są częstym problemem, z którym zmagają się nie tylko kobiety w okresie ciąży. Pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągania skóry, w wyniku którego dochodzi do pękania włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej. Sytuacja ta ma miejsce na przykład w wyniku nadmiernego przyrostu lub utraty masy ciała oraz zaburzeń gospodarki hormonalnej. Walka z rozstępami, zwłaszcza dojrzałymi jest trudna i zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do zmniejszenia ich widoczności. W zwalczaniu rozstępów niedojrzałych najlepiej sprawdza się laser frakcyjny. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania tym większa szansa na redukcję rozstępów.