Wiele produktów, które cieszą się dużą popularnością w branży kosmetycznej, ma naturalne pochodzenie. Można tu wymienić na przykład kwas hialuronowy, który występuje w organizmie, a także różnego rodzaju witaminy znajdujące się w warzywach i owocach. Substancją, która także występuje w naturze, jest kwas azelainowy. Można go znaleźć na przykład w zbożach, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień, gdzie jest wytwarzany przez drożdże z gatunku Malassezia furfur. Kosmetyki z tym kwasem to świetne rozwiązanie nie tylko na trądzik! Sprawdź, jak działa ta substancja, którą tak często można znaleźć w produktach do pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!
Jakie działanie ma kwas azelainowy?
Jak już wspominaliśmy, kwas azelainowy ma wiele cech, które sprawiają, że jest często używany w kosmetyce. Należy wymienić w szczególności właściwości:
- przeciwbakteryjne – neutralizuje bakterie beztlenowe i tlenowe, dzięki czemu jest wyjątkowo dobrym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem;
- rozjaśniające – sprawdza się także u osób z przebarwieniami, ponieważ blokuje nadmierną produkcję melaniny;
- przeciwzapalne – minimalizuje ryzyko powstawania blizn i neutralizuje prawdopodobieństwo infekcji w ranie;
- antyoksydacyjne – zamyka działalność wolnych rodników i pomaga w walce ze starzeniem się skóry;
- regulujące gruczoły łojowe – hamuje zwiększoną produkcję sebum, a efektem jest naturalnie sucha cera bez zbędnego łoju;
- złuszczające – sprawdza się jako środek pobudzający naskórek do tworzenia nowej warstwy i neutralizowania starej;
- niwelujące keratynizację – oczyszczając pory, zmniejsza widoczność zaskórników i powstawanie nowych.
Kto może stosować maści z kwasem azelainowym?
Jak widzisz, ta substancja działa wielozadaniowo, dlatego maści z kwasem azelainowym będą odpowiednie do różnych typów cery. Doceniają go osoby z trądzikiem – różowawym, młodzieńczym oraz tym wieku dorosłego. Opisujemy to w dalszej części artykułu. Kwas sprawdza się także u osób ze zwyczajną cerą tłustą i świetnie ją oczyszcza. Oprócz tego preparaty z tym kwasem sprawdzają się w przypadku osób zmagających się z przebarwieniami, zwłaszcza tymi nieregularnymi i trudnymi do usunięcia. Kwas działa dość łagodnie i może być stosowany nawet przez osoby z cerą stosunkowo wrażliwą.
Na czym polega chemiczny peeling azelainowy?
Chemiczny peeling azelainowy jest zabiegiem, podczas którego używa się specjalnie dobranych kosmetyków. Służą one do złuszczenia martwego naskórka, a ten takie działanie dogłębnie odżywia tkanki. Trzeba tu zaznaczyć, że taki peeling powinien być wykonywany wyłącznie w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Wymaga bowiem dużego wyczucia i doświadczenia. Odpowiednio użyty kwas azelainowy świetnie poprawia koloryt skóry, a także redukuje trądzik. Ta naturalna substancja ma także udział w odnowie komórek, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie blasku skórze, a nawet wygładzenie zmarszczek.
Kwas azelainowy – kosmetyki na trądzik
Trądzik młodzieńczy dotyka wielu nastolatków i często staje się poważnym problemem podkopującym pewność siebie młodych ludzi. Czasami choroba przyjmuje poważniejszą formę trądziku różowatego, który charakteryzuje się rumieniem i grudkami na środkowej części twarzy. Mogą się z nią zmagać także osoby dorosłe. Kwas azelainowy to doskonały środek na wszystkie odmiany trądziku, ponieważ działa łagodnie i nie pogłębia podrażnień. Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości sprawiają, że nowe krosty nie powstają, a cała powierzchnia twarzy zyskuje warstwę ochronną.
Tonik azelainowy – idealny na przebarwienia
Przebarwienia mogą mieć różne źródła. Czasem są skutkiem zbyt intensywnego słońca, a w innych przypadkach to efekt zmian hormonalnych. Nieraz mają też związek z trądzikiem, który potrafi pozostawić na skórze blizny. Na wszystkie te niedoskonałości pomaga tonik azelainowy. Dlaczego? Zahamuje on produkcję melanocytów, dzięki czemu nie powstaną kolejne zmiany na skórze. Kwas reguluje również keratynizację naskórka. Pozwala to na szybką odbudowę skóry w obszarze zmian.
Kwas azelainowy – zabieg w czasie ciąży lub karmienia?
Opisywana substancja działa skutecznie, ale jest jednocześnie łagodna. Słabo przenika do organizmu, utrzymując się głównie w warstwie skóry. Okazuje się więc wyjątkowo bezpieczna i dobra dla wielu osób. Niektórzy twierdzą nawet, że zabiegi kwasem azelainowym są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Badania na zwierzętach potwierdziły bowiem, że kwas nie przenika do organizmu. Brakuje jednak podobnych badań, które udowodniłyby jej zupełną nieszkodliwość dla ludzi, więc stosowanie preparatów z kwasem warto skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jak stosować kwas azelainowy?
Stosowanie kwasu będzie zróżnicowane w zależności od typu kosmetyku. Innego stosowania wymaga serum, innego krem, a jeszcze innego – maska. Zazwyczaj jednak preparat nakłada się 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Pierwsze efekty powinny być zauważalne po kilku tygodniach, choć zdarza się, że do widocznych pozytywnych zmian wystarczy kilka aplikacji. Jeśli kwas azelainowy jest w większym stężeniu, lepiej zmniejszyć częstotliwość i stosować go co drugi dzień, najlepiej na zmianę z kremem nawilżającym. Po 6 miesiącach warto przerwać kurację, aby dać nieco skórze odpocząć. Rozsądne będzie stosowanie kosmetyku w porozumieniu z dermatologiem i pod jego stałą kontrolą.
Z czym można łączyć kwas azelainowy?
Kwas azelainowy świetnie łączy się z innymi leczniczymi substancjami. Oczywiście, nie należy mieszać różnych kosmetyków i eksperymentować samodzielnie. Jednak dermatolodzy często przepisują razem kilka różnych typów preparatów. Kwas dobrze łączy się z:
- nadtlenkiem benzoilu – substancja ta zdecydowanie wzmacnia działanie antybakteryjne kwasu;
- kwasami AHA i BHA – nie ma tutaj jednego dobrego preparatu, choć najczęściej spotyka się połączenie z kwasem salicylowym, glikolowym i mlekowym;
- treinoiną – w tym połączeniu zostaje wzmocnione keratoliczne działanie kwasu, dzięki czemu odbudowa naskórka jest jeszcze szybsza;
- antybiotykami – połączenie substancji pozwala na skrócenie całej kuracji i minimalizuje wpływ bakterii;
- hormonami – takie połączenie bywa często wykorzystywane do walki z trądzikiem, ale wymaga ścisłej kontroli lekarza.
Kto powinien unikać kwasu azelainowego?
Jak wiadomo, nawet uniwersalne substancje i łagodne substancje mogą działać negatywnie na niektóre organizmy. Okoliczności, które wykluczają używanie kwasu azelainowego, to:
- krioterapia – leczenie zimnem wyklucza stosowanie kwasu aż na 6 miesięcy;
- uszkodzona skóra – w miejscu, gdzie występują podrażnienia, skaleczenia, oparzenia, infekcje lub wszelkie inne naruszenie tkanki, nie powinno się używać kwasu;
- nadwrażliwość na kwas – niestety, bardzo często osoby stosujące kwas azelainowy dowiadują się o alergii lub nadwrażliwości już po fakcie, jednak w takim przypadku należy od razu przerwać kurację;
- zabieg chirurgiczny – 3 miesiące po operacji nie można nakładać preparatów z kwasem na operowane miejsce;
- kuracja witaminą A – preparaty zawierające pochodne tej witaminy w dowolnej formie wykluczają jednoczesne stosowanie kwasu.
Jakie mogą być skutki uboczne stosowania kwasu azelainowego?
Skutki uboczne stosowania kwasu azelainowego nie występują zbyt często, jednak gdy już się pojawią, nie można ich lekceważyć. Najczęstsze symptomy to:
- rumień;
- pieczenie lub swędzenie w miejscu aplikacji.
Inne niepożądane efekty to łuszczenie lub przesuszenie skóry. Czasem skutki stosowania są odwrotne do zamierzonych i następuje nasilenie leczonych objawów, czyli zwiększony trądzik lub większe przebarwienia.
Kwas azelainowy jest substancją o szerokim działaniu, którą w przemyśle kosmetycznym stosuje się w formie maści, kremów czy peelingów. Zazwyczaj działa delikatnie, a jednocześnie skutecznie. Użycie warto jednak skonsultować ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepszy rodzaj kuracji.