Kwas mlekowy – charakterystyka
Kwas mlekowy in. kwas 2-hydroksypropanowy jest naturalnym związkiem pochodzenia organicznego. Powstaje w procesie rozpadu glikogenu i glukozy w organizmie. W środowisku naturalnym kwas mlekowy jest wytwarzany przez bakterie mlekowe zawarte m.in. w różnego rodzaju kiszonkach oraz produktach mlecznych, podlegających procesowi fermentacji. Kwas mlekowy wytwarzany jest także w tkance mięśniowej człowieka podczas wytężonego wysiłku fizycznego (tzw. popularne zakwasy). Jest kwasem bezwonnym i bezbarwnym. Ma natomiast stosunkowo dobrze wyczuwalny, przyjemny smak (charakterystyczny smak kiszonej kapusty, jogurtów i niektórych serów).
Wyróżnia się dwa rodzaje kwasu mlekowego, będące swoimi lustrzanymi odbiciami o różnych zastosowaniach:
- kwas L (+)-mlekowy;
- kwas D (-)-mlekowy.
Dzięki swoim właściwościom kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Jednym z podstawowych zastosowań kwasu mlekowego jest kosmetyka. Jego dobroczynne właściwości w zakresie pielęgnacji skóry znane były już w czasach starożytnych. Zastosowany w odpowiednim stężeniu kwas mlekowy doskonale sprawdza się w zakresie odnowy komórek skóry. Wykorzystany w formie peelingu niezwykle skutecznie złuszcza martwe komórki naskórka, przyspieszając proces odnowy komórek skóry.
Ponadto kwas mlekowy wykorzystywany do pielęgnacji skóry pobudza syntezę kolagenu i elastyny, czyli dwóch naturalnie występujących w organizmie substancji odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego napięcia i poziomu elastyczności skóry. To z kolei pozwala zahamować i wyraźnie opóźnić procesy starzenia się skóry, zapobiegając pojawianiu się na jej powierzchni zarówno drobnych zmarszczek, jak i głębokich bruzd. Minimalizowanie oznak starzenia pozwala zachować młody wygląd na dłużej.
Ponadto, jak potwierdzają przeprowadzone badania, odgrywa znaczącą rolę w zahamowaniu procesu tworzenia się przebarwień, wpływając na właściwe rozmieszczenie się pigmentu (melaniny) odpowiedzialnego za stopień zabarwienia skóry. Zastosowany we właściwy sposób dobrze sprawdza się w zakresie zwalczania plam pigmentacyjnych i różnego rodzaju przebarwień, a także zapobiegania ich ponownemu występowaniu.
Dzięki właściwościom złuszczającym w łagodny sposób wzmacnia barierę ochronną naskórka. Stosowanie kwasu mlekowego poprawia tempo odnowy i regeneracji komórek skóry, dodatkowo walcząc w ten sposób z przebarwieniami. Pełni więc rolę regulatora odnowy komórkowej. Kwas mlekowy działa więc na skórę wielotorowo, skutecznie ją pielęgnując na różnych płaszczyznach.
Nawilżające działanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy jest dość powszechnie stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry, głównie ze względu na swoje właściwości nawilżające. W porównaniu do innych kwasów, na przykład kwasów owocowych, wykazuje silne działanie nawilżające. Jego skuteczność jak łatwo się domyślić pozostaje w zależności od stężenia. Zawartość kwasu mlekowego w kosmetykach przeznaczonych do użytku domowego jest zdecydowanie niższa niż w produktach gabinetowych, w których występuje on w zdecydowanie wyższych stężeniach. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja kwasem w domowych warunkach jest zupełnie nieskuteczna.
Wręcz przeciwnie. systematycznie stosowana, nawet z niższym stężeniem działa na skórę doskonale, pielęgnując ją na wielu płaszczyznach, także poprzez nawilżanie. Kwas mlekowy wykazuje szereg właściwości również w zakresie wyrównywania poziomu pH skóry, przez co jest popularnym składnikiem toników. W tego typu produktach najczęściej występuje w połączeniu z kwasem glikolowym oraz migdałowym.
Kwas mlekowy pomaga utrzymać wodę w naskórku, a także wspomaga produkcję niezwykle ważnego dla zachowania prawidłowego poziomu nawilżenie skóry i jej elastyczności kolagenu. Dzięki temu skóra zachowuje swoją dobrą kondycję na dłużej, pozwalając cieszyć się młodym wyglądem skóry wolnej od zmarszczek i innych oznak starzenia przez długi czas. Kwas mlekowy w pielęgnacji do świetna propozycja dla osób, które chcą utrzymać dobrą kondycję skóry twarzy, troszcząc się o nią w sposób kompleksowy. Co istotne dzięki stosunkowo łagodnemu działaniu kosmetyki z kwasem mlekowym są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Mogą z nich korzystać również osoby posiadające cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień.
Kwas mlekowy i jego zastosowanie w pielęgnacji ciała
Poza tym, że kwas mlekowy nawilża skórę, wykazuje również właściwości złuszczające, dlatego bardzo często jest wykorzystywany w peelingach przeznaczonych nie tylko twarzy, ale i pielęgnacji całego ciała. Jego zastosowanie wspomaga proces złuszczania martwych komórek naskórka i przygotowuje skórę w odpowiedni sposób do dalszych etapów pielęgnacji, ułatwiając składnikom aktywnym zawartym w stosowanych produktach wnikanie w głąb skóry. Technika ta pozwala również spłycać przebarwienia oraz blizny potrądzikowe, a także drobne zmarszczki, aktywując komórki skóry do szybszej odnowy, dzięki czemu stają się one mniej widoczne.
Kwas mlekowy bardzo często występuje również w balsamach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. W tych produktach odpowiada przede wszystkim za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenie skóry, a także dzięki wsparciu procesów produkcji kolagenu i elastyny zachowanie optymalnego poziomu jej elastyczności, sprężystości i jędrności. Kwas mlekowy, podobnie jak inne kwasy wchodzące w skład grupy kwasów AHA, wykazuje skuteczne działanie przy dłuższym stosowaniu. Można to szczególnie łatwo zauważyć podczas pielęgnacji w warunkach domowych, kiedy to wykorzystuje się produkty zawierające kwas w niższym stężeniu. Dzięki temu, że stężenie substancji jest obniżone, jej stosowanie jest bezpieczne i nie sprzyja występowaniu podrażnień, jednocześnie pozwalając wypracować satysfakcjonujące efekty przy systematycznym i długotrwałym stosowaniu.
Zależność ta odnosi się również do zabiegów gabinetowych przy użyciu kwasu mlekowego. Pomimo tego, że w profesjonalnych produktach gabinetowych występuje on w wysokich stężeniach, aby wypracować zadowalające rezultaty w zakresie zmniejszenia widoczności przebarwień, redukcji zmarszczek oraz ogólnej poprawy kondycji skóry potrzeba kilku zabiegów powtórzonych w odpowiednim odstępie czasu.
Kwas mlekowy – skutki uboczne stosowania
Pomimo tego, że kwas mlekowy wykazuje stosunkowo łagodne działanie, w porównaniu do kwasów owocowych i innych kwasów wchodzących w skład grupy kwasów AHA, jego stosowanie w niektórych sytuacjach może za sobą pociągać skutki uboczne. Dzieje się tak szczególnie w przypadku jego niewłaściwego stosowania, ale nie tylko. Kwas mlekowy może bowiem działać drażniąco również w przypadku jego prawidłowego zastosowania.
Najczęściej ma to miejsce w przypadku użycia kwasu na skórę uszkodzoną oraz skłonną do reakcji alergicznych. Problemem, bez względu na wysokość zastosowanego stężenia kwasu mlekowego, może być też zwiększona wrażliwość skóry na słońce oraz wynikające z niej uszkodzenia i przebarwienia pojawiające się na skórze.
Dlatego też w trakcie stosowania kuracji z kwasem mlekowym należy ograniczyć ekspozycje na słońce do absolutnego minimum. Dodatkowo należy na co dzień chronić wrażliwą skórę przed słońcem stosując wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Używanie każdego dnia kremu z wysokim filtrem (SPF 30, SPF 50) jest konieczne do tego, by uniknąć podrażnień i nie narazić skóry na wystąpienie trudnych do usunięcia przebarwień.
Krem należy aplikować przed każdorazowym kontaktem z czynnikami zewnętrznymi, ponieważ promienie ultrafioletowe mają zdolność przenikania przez chmury, co oznacza, że skóra narażona jest na ich szkodliwe działanie promieni słonecznych, także w pozornie pochmurny, pozbawiony światła słonecznego dzień. Warto jednak pamiętać o tym, by pomimo stosowania preparatów ochronnych zachować dużą ostrożność i w miarę możliwości unikać przebywania na słońcu na czas stosowania kwasu mlekowego oraz tuż po zakończeniu kuracji.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień i innych skutków ubocznych stosowania kwasu mlekowego, przed rozpoczęciem zabiegów, czy też wprowadzeniem substancji do domowej pielęgnacji warto przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry. Pomoże to wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną i zwiększy bezpieczeństwo stosowania kwasu mlekowego. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów pielęgnację domową warto rozszerzyć o profesjonalne zabiegi przy użyciu kwasu mlekowego. Pomoże to przywrócić skórze równowagę i zachować jej młody wygląd na dłużej.
Kwas mlekowy w kosmetyce ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się go zarówno w produktach przeznaczonych do pielęgnacji domowej, w której występuje w niższym stężeniu, jak i tych przeznaczonych do pielęgnacji gabinetowej, w których jego stężenie jest zdecydowanie wyższe. Kwas mlekowy nawilża skórę, wspomaga procesy odnowy komórek skóry, a także syntezę kolagenu i elastyny. Działa w sposób kompleksowy na skórę, zapewniając jej dobrą kondycję i młody wygląd.