Masaż gua sha jest sposobem na naturalną poprawę ogólnego wyglądu twarzy. Chociaż zagościł on w Polsce stosunkowo niedawno, korzysta z niego coraz więcej osób. Dzięki prawidłowemu, systematycznemu używaniu kamienia gua sha znikają pierwsze objawy starzenia, skóra ujędrnia się, a ponadto mięśnie stają się mniej napięte. O tych i wielu innych korzyściach takiego masażu możesz przeczytać w poniższym tekście!
Czym jest kamień gua sha?
Kamień gua sha jest płaskim masażerem w kształcie serca. Wykonuje się go z naturalnych surowców; mogą to być różowy kwarc, jadeit, ametyst albo awenturyn. Najczęściej spotyka się masażery kwarcowe, które doskonale wpływają na elastyczność i detoksykację skóry. Gua sha jadeitowy jest natomiast odpowiednim wyborem w przypadku regeneracji i łagodzeniu bólu.
Przy wyborze płytki do masażu gua sha warto dokładnie zapoznać się z wyglądem danego masażera oraz materiałem, z którego został wykonany. Niektóre z nich posiadają bowiem ostre krawędzie, które mogą poważnie poranić skórę. Ponadto pewne masażery produkuje się ze sztucznych materiałów; korzystanie z nich nie niesie za sobą tak korzystnych, widocznych efektów, jak ma to miejsce w przypadku gua sha wykonywanych z naturalnych surówców.
Skąd wywodzi się technika masażu gua sha?
Zastosowanie gua sha wywodzi się z Chin, z XIV wieku. Naturalnym kamieniem wykonywano wówczas masaż zarówno twarzy, jak i całego ciała, celem usunięcia dolegliwości bólowych. Zgodnie z tradycją chińską choroba i ból wynikają z zastoju w przepływie energii życiowej yin i yang; poprzez wykonywanie posuwistych ruchów, udrażniano przepływ energii życiowej, tzw. chi i próbowano pozbyć się dolegliwości. Po pewnym czasie odkryto, że chiński masaż leczniczy może mieć pozytywny wpływ także na wygląd skóry i poprawę kształtu twarzy.
Określenie gua oznacza dosłownie „skrobanie”, natomiast sha „zaczerwienienie” lub „czerwona wysypka”. Jak wynika z nazwy, masaż polega na pocieraniu (czy też skrobaniu) skóry, aż do nastąpienia jej zaróżowienia.
Jak wykonać masaż twarzy gua sha?
Masaż twarzy wykonywany kamieniem gua sha ma na celu przede wszystkim pobudzenie przepływu krwi i limfy. Pozwala to zlikwidować opuchnięcie i obrzęki; jest także świetnym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni. Masaż przy pomocy płytek gua sha może być przeprowadzany zarówno w profesjonalnym gabinecie, jak i domowym zaciszu. Prócz systematyczności, ważna jest technika masażu twarzy. Poniżej przedstawimy jak go wykonać, krok po kroku.
Przygotowanie do masażu gua sha
Przed przystąpieniem do masażu należy usunąć makijaż i dokładnie oczyścić twarz. Na obszar, który będzie poddawany masowaniu, warto nałożyć serum lub delikatny olej (z czarnuszki, pestek winogron, konopi itp.) – płytka będzie wówczas lepiej ślizgała się po skórze i jednocześnie pozwoli uniknąć nieprzyjemnego tarcia.
Masaż twarzy płytką gua sha – krok po kroku
Prawidłowe wykonanie masażu gua sha jest konieczne dla uzyskania oczekiwanych efektów. Sprawdź, jak on wygląda, krok po kroku:
- Masowanie należy rozpocząć od okolic szyi. Stosując posuwiste ruchy, powtarzane kilka razy, przesuwaj kamień od obszaru obojczyków aż do żuchwy.
- W następnej kolejności przechodzisz do twarzy. Płytkę przesuwasz od brody, kierując się do żuchwy.
- Następnie przechodzisz w stronę skrzydełek nosa i szczytu kości jarzmowych.
- W kolejnym kroku należy delikatnie masować okolice oczu, skupiając się na cieniach oraz zmarszczkach.
- Każdy ruch należy wykonywać delikatnie, po ok. 10 razy. Cały masaż powinien trwać co najmniej 5-15 minut.
Jak dbać o płytkę gua sha?
Kamień gua sha najlepiej jest na co dzień trzymać w lodówce. W ten sposób masaż będzie przyjemniejszy i lepiej poradzimy sobie z opuchnięciem. Warto także pamiętać, aby po każdym zabiegu dokładnie umyć płytkę; unikniemy w ten sposób zmian skórnych.
Efekty masażu gua sha
Masaż gua sha niesie za sobą wiele korzyści. Pomaga zarówno w ogólnym rozluźnieniu, jak i poprawie wyglądu skóry. Do najczęściej wymienianych efektów zalicza się m.in.:
- rozgrzanie skóry;
- poprawę napięcia skóry;
- redukowanie drobnych zmarszczek;
- poprawa kolorytu skóry;
- zmniejszenie opuchlizny, szczególnie wokół oczu;
- wysmuklenie owalu twarzy;
- zmniejszenie cieni pod oczami;
- usprawnienie przepływu krwi i limfy;
- dotlenienie skóry;
- zmniejszenie napięcia mięśni twarzy, szyi i dekoltu;
- zniwelowanie stresu.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu gua sha
Niestety, podobnie jak w przypadku większości zabiegów masażu, także przy technice gua sha, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. W przypadku doświadczania poniższych dolegliwości lub posiadania pewnych cech, warto zachować ostrożność lub całkowicie zrezygnować z wykonywania masażu twarzy przy pomocy kamienia gua sha:
- poparzenia skóry;
- stany zapalne skóry;
- zranienia naskórka;
- cera wrażliwa i naczynkowa.
Masaż gua sha – podsumowanie
Masaż gua sha jest coraz popularniejszym sposobem na naturalny lifting, redukcję drobnych zmarszczek oraz zmniejszenie napięcia mięśni twarzy i szyi. Płytkę można zakupić w większości drogerii, razem ze specjalnym rollerem, zazwyczaj wykonanym z tego samego surowca. Dlaczego warto korzystać z mocy kamienia? Jeżeli chcesz zapewnić swojej skórze relaks i ukojenie jak z profesjonalnego salonu, koniecznie zaopatrz się we własny egzemplarz już dziś!