Schorzenia i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa stanowią dość częsty problem. Wraz z ich wystąpieniem pojawia się także dotkliwy ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. Z tego powodu coraz więcej pacjentów decyduje się na poddanie się masażowi kręgosłupa. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie są do niego wskazania, kto powinien unikać zabiegu oraz jak może wyglądać jego przebieg.
Masaż kręgosłupa – czym jest?
Lecznicze zastosowanie masażu liczy sobie przeszło 3 tysiące lat, jednak prawdziwy rozkwit metody datuje się dopiero na XVI wiek. Za przedstawienie masażu Europejczykom odpowiadał francuski lekarz Ambroży Pare, który uznał go za oficjalną metodę terapii różnorodnych schorzeń, także tych w obrębie pleców. W dzisiejszych czasach prócz wskazań do wykonywania zabiegu dostępnych jest sporo urządzeń, które wspomagają leczenie. Mimo to warto pamiętać, że żadne akcesorium nie zastępuje w pełni wizyty u profesjonalnego fizjoterapeuty.
Masaże kręgosłupa i pleców należą do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów leczniczych. Wiąże się to z faktem, że ból wywołany dolegliwościami w tym obszarze nie stanowi rzadkości, a wręcz zdarza się coraz częściej. Może to wynikać ze stresu, siedzącego trybu życia, nadwyrężenia mięśni lub zmian chorobowych. Co więcej, ból pleców zaburza normalne, codzienne funkcjonowanie i może przyczynić się do obniżenia ogólnego samopoczucia. Masaż obolałych rejonów polega na uciskaniu tkanek; dzięki odpowiednio przeprowadzonemu zabiegowi dochodzi do:
- rozszerzenia naczyń krwionośnych i uczucia ciepła;
- zaopatrzenia mięśni w tlen i substancje odżywcze;
- szybszej regeneracji mięśni i zmniejszenia ich napięcia;
- zmniejszenia odruchowych skurczów mięśni;
- zniwelowania dolegliwości bólowych.
Osiągnięcie wymiernych efektów następuje zazwyczaj po ok. 10 sesjach masażu.
Przebieg masażu kręgosłupa
Masaż kręgosłupa to zabieg, który powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistów, np. fizjoterapeutów. Jest to konieczne dla oceny stanu zdrowia pacjenta oraz dobrania właściwej techniki. Podczas masażu kręgosłupa nie jest konieczne rozebranie się do naga – wystarczy odsłonić obszar, który będzie poddawany masowaniu. Nierzadko fizjoterapeuta polewa plecy pacjenta podgrzaną oliwą z oliwek; ponadto konieczne może okazać się podłożenie specjalnego wałka pod stawy skokowe – pozwoli to bowiem na rozluźnienie kończyn dolnych.
Każdy masaż kręgosłupa i pleców będzie prezentował się nieco inaczej; jego przebieg zależy od dolegliwości, jakich doświadcza pacjent oraz metody, na jaką zdecyduje się masażysta. Zazwyczaj wykorzystuje się takie techniki jak:
- głaskanie – pojawia się na samym początku i końcu masażu;
- rozcieranie – wykonywane kciukami, nasadą dłoni, ruchami spiralnymi i okrężnymi;
- śrubowanie i rolowanie;
- ugniatanie – chwytanie i przesuwanie do góry mięśni;
- oklepywanie – mocne uderzanie dłonią (jej krawędzią lub dłonią ułożoną w tzw. łódkę) w mięśnie;
- wibrowanie – wprowadzenie mięśni w drżenie.
Podczas masażu kręgosłupa wykorzystuje się palce, całe dłonie, a niekiedy i przedramiona. Zabieg należy rozpoczynać od dołu, kierując się ku górze.
Warto pamiętać, że w trakcie zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu, jednak nie powinien on być na tyle dotkliwy, aby nie dało się go znieść. Jeżeli dyskomfort nasili się i stanie się zbyt dotkliwy, może wpłynąć na jeszcze większe napięcie mięśni, a sam masaż może nieść więcej szkody niż pożytku. Należy wówczas koniecznie powiadomić fizjoterapeutę o bólu, tak, aby mógł zmniejszyć nacisk i lepiej dostosować technikę do swojego pacjenta.
Skutki uboczne masażu kręgosłupa
Niekiedy tuż po zabiegu pacjent może odczuwać pewne efekty, które są niezbyt przyjemne. Wymienia się np.:
- mrowienie;
- uczucie gorąca;
- senność;
- rozdrażnienie;
- pieczenie skóry;
- delikatny ból mięśni.
Wszystkie powyższe objawy powinny jednak dość szybko ustąpić.
Wskazania do masażu kręgosłupa
To, jaki będzie miał przebieg i jak długo ma trwać masaż kręgosłupa, jest w dużej mierze uzależnione od dolegliwości. Zabiegi wykonywane w ramach fizjoterapii są dostępne w Polsce za darmo, w ramach NFZ, jednak w innych przypadkach konieczne może być udanie się na masaż prywatnie, za opłatą. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są m.in.:
- reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa;
- nerwobóle;
- dyskopatia kręgosłupa;
- dolegliwości bólowe wywołane brakiem ruchu, wadami postawy lub rwą kulszową;
- spięte mięśnie.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu
Masaż kręgosłupa, chociaż bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści, nie służy każdemu. Przed jego wykonaniem należy skonsultować się ze specjalistą, aby upewnić się, czy nie istnieją przeciwwskazania, które mogłyby zaszkodzić pacjentowi. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osób, u których występuje:
- choroba wrzodowa żołądka;
- kamica nerkowa;
- niektóre choroby krwi;
- epilepsja;
- naczyniaki;
- żylaki;
- tętniaki;
- stan podgorączkowy i gorączka;
- trwające infekcje;
- ciąża;
- trwająca miesiączka;
- alergie skórne;
- stany zapalne na skórze;
- choroby nowotworowe;
- tendencja do łamliwości kości;
- nadciśnienie tętnicze krwi (nieleczone);
- miażdżyca w stanie zaawansowanym;
- zaawansowana osteoporoza;
- niewyrównana cukrzyca.
Masaż kręgosłupa – podsumowanie
Masaż leczniczy kręgosłupa stanowi doskonały sposób na pozbycie się różnorodnych dolegliwości bólowych, wywołanych zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie pleców. Wiele osób, które doświadczają problemów z mięśniami, chętnie korzystają z możliwości poddania się serii nieinwazyjnych zabiegów, mających na celu pozbycie się dyskomfortu. Warto jednocześnie pamiętać, aby w przypadku dolegliwości w obszarze kręgosłupa, udać się do specjalisty, który rzeczywiście pomoże w pozbyciu się ich, a nie przysporzy kolejnych problemów.