Ciąża to stan absolutnie niezwykły. Powiększający się brzuszek, gratulacje od znajomych i bliskich oraz oczywiście oczekiwanie na nowego członka rodziny… Jednak często podczas tego niesamowitego dla rodziców czasu pojawia się również stres związany z nadchodzącymi zmianami w życiu. Przyszłe mamy mogą wówczas cierpieć na charakterystyczne dla ciąży dolegliwości. Jak się okazuje, masaż prenatalny może być skutecznym remedium na większość z nich. Czy każda kobieta oczekująca dziecka może się zdecydować na jego wykonanie? Przekonaj się już teraz!
Jak wygląda masaż prenatalny?
Masaż prenatalny wiele czerpie z masażu klasycznego, który ma za zadanie relaksować ciało i umysł, poprawiać krążenie i odprężać mięśnie. Jednak ze względu na wyjątkową sytuację masaż dla kobiet w ciąży musi być dopasowany do zmieniającego się ciała przyszłych mam. Musi też być w pełni bezpieczny dla dziecka, dlatego z pewnością nie może być tak intensywny jak inne zabiegi, z których można skorzystać w gabinetach masażu.
Masaż prenatalny – opis
Podczas masażu prenatalnego klientka leży na boku lub na plecach. Ze zrozumiałych przyczyn charakterystyczna dla masażu klasycznego pozycja na brzuchu jest niedozwolona. Masażysta wykonuje delikatne ruchy obejmujące obszar pleców, rąk, nóg, karku, a jeśli klientka na to zezwala – również brzucha. Masaż dla kobiet w ciąży trwa około godziny.
Przeciwwskazania do masażu w ciąży
Masaż prenatalny jest bezpieczny dla matki i dziecka. Jednak zanim masażysta rozpocznie zabieg, powinien przeprowadzić wywiad z klientką na temat ewentualnych chorób lub zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju masażu są:
- zakrzepy;
- cukrzyca;
- złamania;
- urazy;
- rany lub stany zapalne skóry;
- nieprawidłowy przebieg ciąży;
- alergie na olejki stosowane w trakcie wykonywania masażu.
Co daje masaż prenatalny?
Specjalistyczny masaż ciążowy niesie za sobą wiele korzyści dla mamy i dziecka. Bardzo często jest on rekomendowany przez lekarzy prowadzących ciążę jako naturalna metoda walki z dolegliwościami charakterystycznymi dla tego stanu.
Redukcja dolegliwości bólowych
W czasie ciąży bardzo szybko zmienia się ciało kobiety. Powiększający się brzuszek, wzrost wagi i zmiany hormonalne często bywają powodem wielu dolegliwości, takich jak obrzęki nóg, bóle kręgosłupa, bóle pleców i mięśni. Masaż prenatalny może je w dużym stopniu zniwelować i wprowadzić ciało w stan odprężenia.
Masaż poprawia krążenie krwi i limfy
Masaż ciążowy usprawnia pracę układu krwionośnego i limfatycznego, a tym samym pomaga w dotlenieniu organizmu kobiety i poprawia pracę narządów wewnętrznych. Masaż wzmacnia układ odpornościowy, dzięki czemu minimalizuje ryzyko infekcji, które dla kobiet w ciąży mogą być potencjalnie niebezpieczne.
Zapobieganie powstawaniu rozstępów
Nierówna walka z rozstępami to częsty problem kobiet w ciąży oraz tych, które poród mają już za sobą. Skóra bardzo szybko się rozciąga, jednak przywrócenie jej do stanu sprzed ciąży nie jest już takie proste. Lepiej więc zapobiegać rozstępom, niż radzić sobie z nimi, kiedy już powstaną. Tutaj z pomocą przychodzi masaż prenatalny, który poprawia elastyczność skóry i świetnie ją nawilża.
Dobre samopoczucie ciężarnych kobiet jest najważniejsze
Jak wspomnieliśmy wcześniej, mimo że ciąża jest wyjątkowym stanem, dla niektórych kobiet może być źródłem stresu. Jak się okazuje, masaż wykonywany u kobiet w ciąży i w tej kwestii jest bardzo pomocny. Pomaga przyszłym mamom radzić sobie ze stresem, a także podnosi poziom hormonów szczęścia. Dzięki temu obniża ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet cierpiących na depresję ciążową.
Kto może wykonywać masaż dla kobiet w ciąży?
Prenatalny masaż powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych i doświadczonych w tej dziedzinie masażystów. Warto poradzić się lekarza prowadzącego ciążę, czy nie występują przeciwskazania do masażu ciążowego.
Kiedy można skorzystać z masażu prenatalnego? Ile kosztuje?
Najlepiej masaż prenatalny wykonywać po pierwszym trymestrze ciąży. Jest to czas, kiedy można bezpiecznie przeprowadzić zabieg, o ile oczywiście nie występują przeciwwskazania. Powyżej 36. tygodnia ciąży najlepiej zrezygnować z masażu ciążowego.
Cena masażu prenatalnego to od 100 do 300 zł, która waha się w zależności od czasu trwania sesji i lokalizacji gabinetu.
Poprawnie wykonany masaż prenatalny wyraźnie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki kończyn i reguluje poziom hormonów. Celem masażu w dużej mierze jest wprowadzenie ciężarnej w stan relaksacji, co pozytywnie wpływa nie tylko na przyszłą mamę, lecz także na dziecko. Należy pamiętać, że masaż ciążowy nie może być wykonywany, jeśli występują jakiekolwiek przeciwwskazania.