Czym jest mikrodermabrazja? Jest to popularny zabieg, który bardzo poprawia wygląd skóry. Stanowi minimalnie inwazyjną, kosmetyczną procedurę stosowaną w celu poprawienia ogólnego kolorytu i elastyczności skóry. Z jej pomocą można nawet usunąć uszkodzenia słoneczne, zmarszczki, plamy starcze czy blizny potrądzikowe. Pomaga też w innych problemach związanych ze skórą. Szukając w Internecie informacji o tym zabiegu, możesz natknąć się także na nazwę „mikropeeling”.
Co to jest i na czym polega mikrodermabrazja?
Stosowana od lat 80. ubiegłego stulecia mikrodermabrazja, na początku była domeną lekarzy dermatologów. Obecnie możesz wykonać ją w każdym dobrym salonie kosmetycznym. Zabieg polega na ścieraniu starego naskórka za pomocą kontrolowanego strumienia mikrokryształków. W tym procesie ścierana jest warstwa rogowa skóry. To pierwszy etap zabiegu, po którym kosmetyczka oczyszcza twoją skórę z pozostałości złuszczonego uprzednio naskórka. Następnie za pomocą specjalnego narzędzia – głowicy próżniowej – dogłębnie oczyszcza skórę, wyłapując resztki warstwy rogowej i użytych podczas zabiegu substancji.
Mikrodermabrazja – zabieg na różne części ciała
Pamiętaj, że mikrodermabrazję możesz wykonać nie tylko na twarzy. Coraz popularniejsze są zabiegi przeznaczone na skórę dekoltu, pleców, a nawet ramion. Ta metoda sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują problemy dermatologiczne. Efekt jest oczywiście podobny, jak w przypadku twarzy. Skóra jest jędrniejsza, wizualnie młodsza i pozbawiona efektów starzenia.
Rodzaje mikrodermabrazji stosowane w salonach kosmetycznych
Wybierając odpowiedni zabieg dla siebie, pamiętaj, że na rynku masz do wyboru różne metody mikrodermabrazji. Warto przed zakupem skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką w celu wybrania najlepszej opcji dla ciebie. Poniżej zebraliśmy w punktach najważniejsze metody, tłumacząc ich działanie.
Mikrodermabrazja diamentowa dla skóry wrażliwej
Mikrodermabrazja diamentowa to proces, w którym warstwa rogowa naskórka zostaje usunięta za pomocą diamentowej głowicy. W trakcie działania maszyny naskórek jest zasysany do specjalnego filtra. Kosmetyczki polecają ten rodzaj zabiegu dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.Podczas tej czynności nie tworzy się bowiem pył, który może wykazywać właściwości alergizujące.
Mikrodermabrazja korundowa – na czym polega?
Jeśli chodzi o mikrodermabrazję korundową, jest to zabieg wykonywany przy użyciu kryształków tlenku glinu. Maszyna jest wyposażona w dwie głowice, z których jedna uzupełnia twoją skórę tlenkiem glinu, druga zaś zasysa pozostałości. Działa stymulująco na produkcję kolagenu. Usuwa najwięcej zrogowaciałego naskórka ze wszystkich rodzajów tego typu zabiegu. Polecana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy twoja skóra ma tendencje do zaskórników, rozszerzonych porów czy blizn.
Mikrodermabrazja tlenowa i jej zastosowania
Technika tlenowa polega na tym, że warstwę rogową naskórka usuwa się przy pomocy mieszanki tlenu i soli fizjologicznej. Skóra jest wtedy mocno dotleniona i z pewnością nie będzie podrażniona, gdyż technika tlenowa należy do najlżejszych zabiegów tego typu.
Hydrabrazja – usuwanie naskórka za pomocą wody
Mikrodermabrazja wodna zwana jest inaczej hydrabrazją. To zdecydowanie najdelikatniejszy proces pielęgnacyjny. W jego trakcie naskórek usuwany jest za pomocą wody. Kosmetyczki zalecają go do każdego rodzaju cery.
Mikrodermabrazja przeprowadzona w domowych warunkach
W Internecie można znaleźć również informacje o mikrodermabrazji do realizacji w warunkach domowych. Zakłada ona, że nie będzie potrzebna do tego specjalna maszyna do usuwania zrogowaciałego naskórka. Proces opiera się na wykorzystaniu sody. Dwie łyżeczki tej substancji miesza się z odpowiednią ilością wody i nakłada na wcześniej umytą i oczyszczoną twarz. Postaraj się wmasować ten ekstrakt kolistymi ruchami. Następnie umyj twarz ciepłą wodą i użyj kremów łagodzących.
Mikrodermabrazja – efekty i przeciwwskazania
Decydując się na mikrodermabrazję, powinnaś znać jej zalety, a także przeciwwskazania. Przeczytaj powody, dla których trzeba wyszukać odpowiedni salon kosmetyczny wykonujący tę usługę.
1. Szukając skutecznych metod walki ze skórką pomarańczową, możesz natrafić na tzw. „mikrodermabrazję na cellulit”. Pozornie zabieg złuszczania naskórka nie powinien mieć z tym nic wspólnego, a jednak. Pobudza on ukrwienie skóry, która dzięki temu może walczyć z nielubianym mankamentem urody wielu kobiet.
2. Zabieg mikrodermabrazji pozwala na odblokowanie ujścia gruczołów łojowych twarzy odpowiedzialnych za trądzik i zaskórniki. Doskonale oczyszcza pory, więc jeśli masz z tym problem, to rozwiązanie jest odpowiednie dla ciebie.
3. O mikropeelingu nie wolno zapominać, gdy walczysz z rozstępami czy bliznami. Pobudza bowiem produkcję kolagenu, a ten, jak powszechnie wiadomo, odpowiedzialny jest za budowanie nowej tkanki.
4. Jeśli zauważysz pierwszy siwy włos na swojej skroni, nie powinnaś liczyć, że zabieg ci pomoże, jednak z powodzeniem możesz go stosować na pierwsze zmarszczki.
Oprócz powyższych przykładów kosmetyczki zalecają wykonanie tego peelingu jako etap wstępnego przygotowania do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie lasera, kwasów czy środków dogłębnie penetrujących skórę.
Zabieg mikrodermabrazji – główne przeciwwskazania
Przejdźmy do przeciwwskazań dotyczących zabiegu mikropeelingu. Pierwszym z nich jest stan zapalny skóry, który wyklucza możliwość korzystania z tego rodzaju zabiegu. Chodzi przede wszystkim o łuszczycę, trądzik różowaty oraz różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne.
Jeśli masz jakiekolwiek znamiona, brodawki albo w ostatnim czasie przechodziłaś zabieg chirurgiczny w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg mikrodermabrazji, również nie jest ona dla ciebie wskazana. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych także wyklucza mikrodermabrazję.
Mikropeeling dla kobiet w ciąży tylko po konsultacji z lekarzem
Z uwagi na fakt, że mikrodermabrazja jest zabiegiem nieinwazyjnym, kobiety będące w ciąży i pragnące o siebie zadbać w tym szczególnym czasie nie muszą rezygnować z tego zabiegu. Warto jednak pamiętać, żeby za każdym razem skonsultować się ze swoim lekarzem, by mieć pewność co do podjętej decyzji. Od razu jednak rodzi się pytanie – czy istnieją i jakie są skutki uboczne takiego zabiegu? Należą one do rzadkości. Po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort w postaci swędzenia i zaczerwienienia. Czasem może pojawić się rumień, który jednak zniknie w niedługim czasie.
Jak wybrać najlepszy salon kosmetyczny?
Ważne, by kosmetyczka, do której się udasz, miała doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Pamiętaj, że nieumiejętne wykonywana mikrodermabrazja skutkować może powstaniem blizn i innych uszkodzeń skóry. Jeśli myślisz o takim zabiegu, weź pod uwagę, że najlepsza pora na jego realizację to jesień i zima. Jeśli zdecydujesz się na zabieg w okresie letnim, pamiętaj, aby przez około 2 tygodnie po nim unikać promieni słońca. Skóra jest w tym czasie zdecydowanie mniej odporna na działanie promieniowania UV.
Mikrodermabrazja – cena zabiegu u profesjonalnej kosmetyczki
W zależności od tego, który rodzaj zabiegu wybierzesz, zapłacisz inną cenę. Mikrodermabrazja tlenowa to koszt od 200 do nawet 400 złotych. Wszystko zależy od tego, którą część ciała zamierzasz poddać zabiegowi. Mikropeeling diamentowy to typ pielęgnacji, którego cena również oscyluje w granicach około 300 złotych. Z kolei mikrodermabrazja korundowa to koszt od 80 do 200 złotych. Wspominaliśmy o tym, że zabieg jest coraz popularniejszy jeśli idzie o inne partie ciała – np. plecy czy dekolt. W tym wypadku stawka może być wyższa nawet o połowę. Możesz oczywiście przy okazji skorzystać z innych zabiegów, podnoszących cenę usługi. Lasery, botoks czy inne opcje liczone są osobno i podwyższają ostateczny koszt mikrodermabrazji.
Gwarantowane i błyskawicznie widoczne efekty mikrodermabrazji
W tym przypadku możesz spodziewać się gwarantowanych efektów, z których będziesz się cieszyć od razu po jednej wizycie w salonie kosmetycznym. Z pewnością zauważysz, że używane przez ciebie kosmetyki wchłaniają się w skórę szybciej i lepiej niż przedtem. To bardzo ważne, jeśli chcesz zadbać o swoją skórę przed bardziej inwazyjnymi zabiegami, jak kwasy czy laser. Dogłębny peeling pomaga bardziej wnikać substancjom działającym na jej korzyść.
Co się dzieje z twoją cerą, gdy stosujesz mikrodermabrazję?
Mikrodermabrazja daje ci możliwość zmniejszenia uciążliwych objawów łojotoku, skłonności do zatykania porów czy trądziku. Efektem jest również wyraźna poprawa wyglądu skóry i likwidacja zmarszczek. Dotyczy to także zmniejszenia widoczności rozstępów i cellulitu. Zabieg ten dotlenia skórę, nadając jej młodzieńczy wygląd. Efekt uzyskiwany jest dzięki temu, że mikrodermabrazja pobudza organizm do produkcji kolagenu, który jest głównym budulcem powłok skórnych.
Jak długo utrzymują się efekty mikrodermabrazji?
Zapewne zastanawiasz się, jak długo zmiana będzie widoczna po zabiegu. Z reguły przyjmuje się, że jest to okres jednego miesiąca, jednak jak możesz się domyślić, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Oczywiście możesz korzystać z zabiegów mikrodermabrazji więcej niż jeden raz. Poza tym należy umiejętnie dobrać rodzaj zabiegu do typu skóry. W przypadku głębszych zmarszczek najlepszym rozwiązaniem jest technika korundowa. Na szorstką skórę z uszkodzeniami słonecznymi sprawdzi się mikrodermabrazja diamentowa.
Wybierz odpowiednią dla siebie technikę mikropeelingu i ciesz się natychmiastowym efektem gładkiej, odświeżonej skóry twarzy, dekoltu czy pleców. Jeśli twoja cera boryka się z takimi popularnymi mankamentami, jak pryszcze czy zmarszczki, nie wahaj się dłużej i umów wizytę w salonie kosmetycznym.