Czy odstające uszy to duży kłopot? Sporo zależy od części świata i lokalnej kultury. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu twierdzą, iż osoby z odstającymi uszami to szczęściarze, z kolei w Europie odstające uszy są już traktowane jako defekt urody. Efekt? Często stają się przyczyną kompleksów, szczególnie w przypadku dzieci. Co możesz zrobić, by twoja pociecha nie czuła się gorsze z powodu wyglądu uszu?
Odstające uszy – czym się wyróżniają?
Kiedy stwierdza się odstające uszy u dziecka? Wtedy, gdy odległość między koniuszkiem małżowiny a kością czaszki wynosi więcej niż 2 cm. Ta wada anatomiczna może przybierać różne rozmiary. Prawidłowy kąt małżowinowo-czaszkowy wynosi 45 stopni, jednak w przypadku osób z odstającymi uszami jest on większy. Często odstępstwo od tej normy jest niewielkie, a odstające uszy nie rzucają się w oczy. Zdarzają się jednak skrajne sytuacje, w których kąt odchylenia ucha od czaszki wynosi prawie 90 stopni. W takim przypadku przyda się pomoc. Z jakiego wsparcia można skorzystać i stąd bierze się problem z takim ułożeniem małżowiny?
Odstające uszy – przyczyny problemu
Najczęstszą przyczyną odstających uszu u dziecka jest nieprawidłowe wykształcenie się grobelka – wypukłego elementu chrząstki. Tuż za nim małżowina odgina się w stronę czaszki, zatem nieprawidłowości związane z jego budową mają istotny wpływ na wygląd uszu malucha. Często zdarza się też, że to chrzęstny układ ucha zbudowany jest w nieprawidłowy sposób, czego skutkiem są odstające uszy.
Jakie czynniki sprzyjają problemom z odstającymi uszami?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wygląd uszu twojego dziecka. Odstawanie małżowiny usznej może być spowodowane m.in.:
- czynnikami genetycznymi (np. całkowitym brakiem małżowiny lub jej niedorozwojem);
- urazami małżowiny usznej;
- alkoholowym zespołem płodowym.
Wady anatomiczne a odstające uszy
Problemy z odstającymi uszami mogą wiązać się również z wadami anatomicznymi. Do tych najczęstych zaliczają się:
- ucho filiżankowe (zwinięte);
- ucho zwisające;
- ucho satyra;
- ucho Machiavellego.
Odstające uszy a dystrofia miotoniczna
Kolejną, na szczęście bardzo rzadką przyczyną problemów z odstającymi uszami jest dystrofia miotoniczna – zanikowa choroba mięśni, która ma podłoże genetyczne. Schorzenie to jest stosunkowo rzadkie i zazwyczaj ujawnia się po 30. roku życia. Zdarza się jednak, że i maluchy mają z nim problem. Warto zwrócić zatem uwagę na to, czy dziecko nie ma dodatkowo problemów z przełykaniem i mówieniem.
Czy odstające uszy u niemowlaka są problemem?
Na dobrą sprawę odstające uszy u niemowlaka nie są powodem do niepokoju. Dlaczego? Bo często problem taki ma związek z nieprawidłowym ułożeniem dziecka w łonie matki i z czasem znika samoistnie. Warto oczywiście obserwować rozwój uszu. Oto kilka słów na jego temat, a także porad dotyczących tego, jak zadbać o prawidłowy kształt małżowiny u małego dziecka.
Kiedy kształtują się nasze uszy?
Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy kształtują się uszy niemowlaka. Zwróć uwagę na to, że tak naprawdę proces ten zaczyna się już w trzecim, czwartym miesiącu ciąży. Na tym etapie można ustalić, czy dziecko będzie miało odstające uszy, czy nie. Pamiętaj jednak, że w przypadku małych dzieci brakuje skutecznych metod poprawiania ich wyglądu, gdyż małżowina kształtuje się do 6. roku życia. Co to oznacza? Że w przypadku dzieci mających mniej niż 6 lat nie wykonuje się jej operacyjnej korekty.
Jak zadbać o uszy niemowlaka?
Chcesz zadbać o uszy małego dziecka? Przede wszystkim unikaj korzystania z takich metod, jak zakładanie dziecku czapeczki na cały dzień czy przyklejanie uszu do główki dziecka za pomocą plastrów. Na pewno staną się one dla maluszka przyczyną dyskomfortu, a jednocześnie w żaden sposób nie poprawią wyglądu małżowiny.
A opaska na odstające uszy dla niemowlaka? Jest ona nieszkodliwym środkiem, często stosowanym na zaginające się uszy u niemowlaka, zwłaszcza podczas snu. Jeśli jednak dziecko już ma problem z odstającymi uszami, nie możesz liczyć na trwałe efekty. Co pozostaje? Do szóstego roku życia – tylko cierpliwość.
Odstające uszy – sposoby, na które warto postawić
Wiele metod walki z odstającymi uszami u niemowlaka i przedszkolaka nie przynosi trwałych efektów. A co możesz zrobić, gdy twoja pociecha ma już więcej niż 6 lat?
Korekta uszu dziecka
Korekta operacyjna to najskuteczniejszy sposób na odstające uszy. Zabieg taki może być wykonany w chwili, gdy dziecko ukończy 6 lat. Najlepszy wiek do jego przeprowadzenia to 7-8 lat. Pamiętaj, że do 14. roku życia dziecko może z niego skorzystać bezpłatnie, w ramach NFZ. Na czym polega ta procedura?
Korekta odstających uszu jest dość prostym zabiegiem, trwającym zwykle około 90 minut. Jej głównym celem jest przywrócenie odpowiedniego kąta odstawania małżowiny od czaszki – powinien on wynosić 45 stopni. Ważne są tu dwie kwestie:
- wycięcie zza małżowiny usznej odpowiedniej ilości skóry;
- umocowanie chrząstki w nowej pozycji oraz jej odpowiednie wymodelowanie.
Choć sam zabieg jest prosty, warto zadbać o kilka kwestii bardzo ważnych dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka. Ogromne znaczenie mają tu badania profilaktyczne, które warto wykonać przed korektą uszu. Są to m.in.:
- morfologia;
- badanie krzepliwości krwi.
Taka diagnostyka jest bardzo ważna, gdyż podczas korekty odstających uszu mały pacjent korzysta ze znieczulenia ogólnego. Warto też zaplanować taki zabieg na odpowiednią porę roku. Najlepszy czas to wiosna i jesień. Zimą przeszkodą mogą być mrozy i konieczność noszenia czapki, z kolei latem – upały i pocenie się, co utrudnia odpowiednie zadbanie o higienę tuż po zabiegu.
Czy odstające uszy u dziecka muszą być problemem?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Na złośliwe uwagi rówieśników swojego dziecka nie masz wpływu, możesz jednak zrobić sporo, by twoja pociecha nie popadała zbyt szybko w kompleksy. Pomóż jej budować poczucie własnej wartości i akceptować swoje ciało.
Czy odstające uszy mogą kojarzyć się dziecku z czymś pozytywnym? Oczywiście! Pamiętaj, że wiele gwiazd taki problem przemieniło w swój wielki atut. Na liście znanych osób z odstającymi uszami znajdziesz m.in. Emmę Watson i Kate Hudson.
Dobra fryzura to podstawa!
Pamiętaj również, że odstające uszy u chłopaka i dziewczynki można zamaskować fryzurą. Dłuższe włosy oraz fryzury z grzywką to świetne rozwiązanie dla dziewczyn. Dobrze sprawdzą się też uczesania z opaskami, dzięki którym można zapanować nad krnąbrnymi lokami, a jednocześnie ukryć nieidealne uszy.
Dla chłopca idealnym kamuflażem będą nieco dłuższe włosy, które zakryją uszy i sprawią, że ich odstawanie będzie mniej zauważalne. To najprostszy sposób na odstające uszy, z którego warto korzystać w celu uchronienia malucha przed żartami ze strony rówieśników.
Odstające uszy nie muszą być przyczyną kompleksów, zdarza się jednak, że dzieci źle znoszą ich obecność. Zadbaj w porę o to, by skorygować uszy, poprawić ich wygląd, a przede wszystkim budować u dziecka poczucie własnej wartości.