Stresująca praca, nerwy związane z codziennymi obowiązkami, zmartwienia rodzinne… W takiej sytuacji każdy doceniłby chwilę odpoczynku. Relaksująca kąpiel z olejkami zapachowymi z pewnością pomoże ci się odprężyć i nabrać sił do stawienia czoła kolejnym wyzwaniom. Olejki do kąpieli, w przeciwieństwie do soli i płynów, będą mogły wprowadzić do pielęgnacji osoby ze skórą suchą i wrażliwą. Jakie korzyści płyną z ich stosowania? Sprawdź, co możesz wybrać spośród naturalnych olejków nawilżających do kąpieli. Przeczytaj nasz tekst!
Olejki do wanny – co możesz dzięki nim zyskać?
Kąpiel w wannie to dla wielu osób najlepszy sposób na relaks. Można wówczas całkowicie odciąć od nieprzyjemnych bodźców i rozluźnić mięśnie, co świetnie wpływa na ogólne samopoczucie. Aby kąpiel była jeszcze przyjemniejsza, warto pomyśleć o dodaniu naturalnych olejków. Jakie korzyści to za sobą niesie?
Zalety olejków do kąpieli – równomierna pielęgnacja skóry
Olejek do kąpieli w połączeniu z wodą równomiernie pokrywa skórę, czyniąc ją gładką i jedwabistą. Co oczywiste, sama woda nie przyniosłaby aż tak pozytywnych efektów.
Zalety olejków do kąpieli – troska o skórę w okresie zimowym
Takie olejki możesz wypróbować niezależnie od pory roku, ale polecamy je szczególnie w okresie zimowym. Ciągłe ogrzewanie kaloryferami, a także wiele warstw nieoddychających, drapiących ubrań to główne przyczyny podrażnień i suchości skóry. Olejek zapewnia jej potrzebne nawilżenie i ochronę.
Zalety olejków do kąpieli – ulga dla skóry podrażnionej
Olejki dodawane do kąpieli to prawdziwa ulga dla osób zmagających się ze skórą suchą, wrażliwą i dotkniętą niektórymi schorzeniami (np. AZS). Olej do kąpieli sprawi, że uczucie świądu, ściągnięcie i podrażnienie skóry nie będzie ci już doskwierać.
Zalety olejków do kąpieli – aromaterapia
Dostępne na rynku olejki eteryczne mają różne zapachy, ale to nie wszystko. Dzięki nim masz bowiem okazję zaplanować sobie sesję aromaterapii – i to bez wychodzenia z domu! Ciepła woda w wannie sprawi, że zapach będzie bardziej intensywny. Jego miarowe wdychanie pozwoli oczyścić zatoki i rozrzedzić wydzielinę (np. w przypadku przeziębienia). Chcesz się rozbudzić albo przeciwnie – wprowadzić w senny nastrój? Dobierz odpowiednią nutę zapachową i uzyskaj oczekiwany rezultat!
Dlaczego olejek do kąpieli, a nie płyn lub sól?
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które mają za zadanie uprzyjemnić kąpiel. Można znaleźć także płyny i sole do kąpieli np. w formie kul. Dlaczego mimo to lepiej zdecydować się na olejki?
Przewaga olejków do kąpieli nad solami i płynami
Mimo że zarówno płyn, jak i sól często wyróżniają się pięknymi nutami zapachowymi, nie niosą za sobą tyle korzyści, co olejki. Nie nadają się zupełnie dla osób o skórze suchej, wrażliwej lub podrażnionej. Dla nich liczy się przede wszystkim dodatkowe nawilżenie, które mogą zapewnić tylko oleje i olejki do kąpieli. Sól może wręcz dodatkowo podrażnić i wysuszyć skórę. Zbyt duża ilość soli w kąpieli może oprócz tego wzmagać pocenie się.
Większość dostępnych w drogeriach soli i płynów zawiera sporo nienaturalnych składników. Jeśli stawiasz na naturalną pielęgnację, któryś z olejków będzie lepszym wyborem.
Naturalne olejki do kąpieli – co wybrać?
Spośród wielu dostępnych na rynku olejów i olejków do kąpieli czasami trudno zdecydować się na ten odpowiedni. W drogeriach możesz znaleźć gotowe mieszanki, ale czasem warto wybrać samodzielnie oleje bazowe. Są to np.:
- olej kokosowy;
- olej ze słodkich migdałów;
- olejek arganowy;
- olej z awokado.
Olejki zapachowe do kąpieli
Jaki olejek zapachowy do kąpieli wybrać? Wybierz zależności od tego, w jaki nastrój chcesz się wprowadzić:
- dla relaksu – olejek lawendowy, ylang-ylang, z drzewa sandałowego;
- dla ukojenia nerwów – olejek rumiankowy, lawendowy, rozmarynowy;
- dla energii – olejek pomarańczowy, z trawy cytrynowej, bergamotkowy.
Koniecznie wypróbuj kąpiel z dodatkiem olejków, jeśli chcesz zaznać relaksu i zadbać o skórę. Odprężysz się, ukoisz nerwy, a do tego możesz skorzystać z aromaterapii.