Zdjęcia pękających naczynek na nogach najczęściej przedstawiają obszerne, czerwone lub fioletowe zmiany skórne w kształcie drobnej siateczki. Jednak pajączki na nogach nie zawsze są tak łatwo zauważalne. Mogą to być nawet pojedyncze, malutkie „błyskawice” na udach lub łydkach. Pękające naczynka to jednak problem, który nie jest wcale zarezerwowany dla samych nóg. Pojawia się też na twarzy i ramionach, szczególnie wśród osób z jasną karnacją. Jeśli w twojej rodzinie pękające naczynka to stały problem, a ty masz pracę typowo siedzącą, jesteś szczególnie narażona na tzw. pajączki.
Pękające naczynka na nogach – co to właściwie za zjawisko?
Widoczne naczynka na nogach zwane są potocznie pajączkami. Swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi – pękające naczynka są cienkie, niewielkie i rozgałęziają się niczym nogi pająka. Pajączki naczyniowe są związane z problemem wydolności krążenia żylnego. Najczęściej dotyka on kobiet, choć spotykany jest wśród obu płci. Lekarze szacują, że aż około 50% kobiet i 25% mężczyzn cierpi na tę dolegliwość.
Pajączki na nogach najczęściej przybierają formę rozszerzonych naczyń krwionośnych, znajdujących się płytko pod skórą. Czy wiesz, że mogą one różnić się od siebie kolorem? Pękające naczynka na nogach mają kolor czerwony, gdy związane są z unaczynieniem tętniczym oraz sinoniebieski, gdy dotyczą żył. Podobne zjawisko może też pojawić się na innych częściach twojego ciała – chociażby na twarzy. Najczęściej jednak pajączki są spotykane na nogach.
Popękane naczynka na nogach – przyczyny powstawania
Podstawową przyczyną pojawiania się pajączków na udach i łydkach są zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych. Dzieje się tak, gdy tracą swoją naturalną umiejętność kurczenia się i rozkurczania. Może okazać się też, że cierpisz na niewydolność zastawek żylnych lub zmniejszoną elastyczność i większą kruchość ścian naczyń. Często zdarza się, że pajączki na nogach powstają w połączeniu kilku lub wszystkich powyższych zjawisk. Krew nie może wówczas prawidłowo płynąć, jej ciśnienie wzrasta, a ostatecznie naczynka deformują się i pękają.
Dlaczego właściwie dochodzi do tego zjawiska? Dużą rolę odgrywają tu twoje geny. Jeśli ktoś w twojej rodzinie cierpiał na problemy z naczynkami, tobie również może się to przytrafić. Jesteś bardziej narażona na popękane naczynka na nogach, jeśli masz bardzo jasną cerę. Osoby z ciemniejszą skórą są naturalnie bardziej odporne na to zjawisko.
Na powstawanie pajączków na nogach mają też wpływ czynniki zewnętrzne:
- mała aktywność fizyczna – większość dnia spędzona na stojąco lub siedząco,
- długie przebywanie na słońcu lub opalanie się w solarium,
- wysokie temperatury (sauna, kąpiele, opalanie, itp.),
- otyłość, nadwaga i ciąża (dodatkowe obciążenie nóg),
- niewłaściwa dieta – w szczególności alkohol, papierosy, ostre przyprawy i niedostateczna ilość witamin,
- niektóre kosmetyki i nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
- przebyte urazy i operacje,
- częste noszenie uciskającej odzieży i butów na obcasie,
- stres, przepracowanie i silne emocje,
- wiek – pajączki na nogach są najczęściej spotykane wśród osób pomiędzy 40, a 60 rokiem życia,
- wyjątkowo duży wysiłek fizyczny, szczególnie angażujący nogi,
- przyjmowanie niektórych leków, szczególnie środków hormonalnych.
Jeśli w twoim przypadku jest to połączenie kilku powyższych czynników – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się pajączków.
Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Możesz podejść do tego na dwa sposoby. Powiemy ci, jak pozbyć się pajączków na nogach metodami domowymi i specjalistycznymi. Obojętnie, jakie leczenie wybierzesz, podstawą sukcesu jest jak najszybsza reakcja. Wprowadź w swoje życie korzystne nawyki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się i pogłębianiu tego problemu.
Pękające naczynka na nogach – domowe sposoby
Możesz powstrzymać pojawianie się nowych pajączków na nogach prostymi czynnościami. Aby zmniejszyć ryzyko tego problemu, postaraj się unikać długich, gorących kąpieli oraz opalania się. Skrajnie niskie temperatury też nie będą ci służyć. Warto także wprowadzić nieco więcej ruchu w swój plan dnia. Nawet zwykłe spacery posłużą twoim nogom i znacznie usprawnią krążenie krwi.
Przerzuć się na płaskie obuwie. Obcasy to bardzo częsta przyczyna pękających naczynek na nogach. Zrezygnuj też z siedzenia z nogami założonymi na siebie. W ten sposób blokujesz naturalny przepływ krwi. Warto wypróbować też proste ćwiczenie, które dodatkowo cię zrelaksuje. Wieczorem, po dniu pracy, połóż się z nogami podniesionymi wysoko ponad głowę. Najwygodniej będzie ci, jeśli oprzesz je o ścianę. Możesz tak leżeć 10 minut, a nawet godzinę – jak ci wygodnie. W ten sposób pozwalasz swoim nogom się odciążyć i intensywnie zregenerować.
Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach to także odpowiednia dieta. Istnieje kilka substancji, które działają wzmacniająco na twoje naczynia krwionośne. Postaraj się włączyć ich jak najwięcej do swojego jadłospisu:
- witamina C – działa stymulująco na regenerację naczyń krwionośnych i zmniejsza ich podatność na kruszenie się. Dodatkowo pomaga zwiększyć ich szczelność i elastyczność;
- witamina E – rozrzedza krew i znacznie polepsza jej przepływ. Pomaga uśmierzyć stany zapalne i zmniejszyć ewentualne obrzęki;
- witamina PP – redukuje przepuszczalność naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko ich pękania;
- krzem – posiada naturalne działanie obniżające ciśnienie krwi i regulujące przepuszczalność naczyń krwionośnych;
- bioflawonoidy i błonnik również usprawniają działanie twojego układu krwionośnego.
Zanim zdecydujesz się na suplementację, postaraj się zapewnić swojemu organizmowi powyższe składniki poprzez odpowiednie odżywianie. Dieta na pajączki na nogach powinna być bogata w oleje roślinne, owoce (szczególnie dzikiej róży, czarnej porzeczki, truskawek, cytrusów), nasiona strączkowe, zboża pełnoziarniste, chude mięso i sery, orzechy, nasiona i ryby. Warto udać się na badanie krwi, które pomoże ci ocenić, czy w twoim przypadku suplementacja jest potrzebna.
Maść na pajączki na nogach
Możesz też wspomóc powyższe metody kupnymi preparatami na pajączki. W sklepach kosmetycznych i aptekach dostaniesz niejeden krem na pajączki na nogach. Tego typu preparaty przeciwdziałają ich powstawaniu. Mogą wykazywać także działanie redukujące widoczność już istniejących pęknięć. Maść na pajączki na nogach powinna zawierać substancje ochronne takie jak hesperydynę, diosminę, rutozyd, escynę, trokserutynę oraz naturalny wyciąg z nasion kasztanowca.
Usuwanie pajączków na nogach
Jeśli mimo zastosowania się do powyższych porad nadal pojawiają się u ciebie nowe naczynka na nogach, pora sięgnąć po silniejsze metody leczenia. Na szczęście istnieje na to kilka różnych sposobów.
- Usuwanie pajączków na nogach laserem polega na zamknięciu światła naczynia właśnie za pomocą lasera. Specjalna głowica emituje energię, która jest pochłaniana przez skórę. W ten sposób promieniowanie laserowe skutecznie zamyka naczynka. Efekty takiego zabiegu widać dopiero po kilku tygodniach, jednak utrzymują się one dość długo. Niekiedy konieczne jest powtórzenie wizyty.
- Pajączki naczyniowe można też usunąć skleroterapią. Jest to tzw. obliteracja farmakologiczna, czyli popularna, choć bardziej inwazyjna metoda leczenia pękniętych naczyń. Podczas zabiegu naczynie krwionośne zostaje przekłute, a do jego wnętrza wprowadza się specjalną substancję chemiczną. Inicjuje ona szereg reakcji, który skutkuje całkowitym zamknięciem opróżnionego naczynia krwionośnego.
- Niektórzy lekarze zalecają też elektrokoagulację. Pajączki na udach likwidowane są przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Energia elektryczna wprowadzona do twojego ciała powoduje koagulację tkanek.
- Jeśli w twoim przypadku pajączki towarzyszą żylakom, lekarz może zalecić tzw. stripping. Wówczas należy usunąć całe uszkodzone naczynie krwionośne. Ewentualnie można też wykonać ablację, czyli termiczną izolację danej żyły od krwiobiegu.
Wybór metody leczenia należy do twojego lekarza. Najpierw powinien on dokonać dokładnej analizy twojego stanu zdrowia. Trzeba też ocenić, czy na twoim ciele znajdują się pojedyncze popękane naczynka, czy raczej rozległe siateczki tworzące jeden rumień. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian może być konieczna jedna lub kilka wizyt.
Pajączki na nogach to uciążliwy problem natury estetycznej, ale nie tylko. Może to być pierwszy zwiastun nadchodzących żylaków, które są znacznie trudniejsze do wyleczenia. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie pękające naczynka na nogach, reaguj jak najszybciej. Warto w tym celu udać się do dermatologa lub lekarza rodzinnego. Specjalista dokładnie obejrzy twoją skórę i zlokalizuje przyczynę problemu. Następnie będziesz mogła rozpocząć odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że w przypadku pajączków naczyniowych bardzo ważna jest profilaktyka. Zmiany w twoim stylu życia mogą całkowicie zlikwidować to schorzenie.