Skuteczność fenolu w dermatologii badana jest już od początków XIX w. Silne oczyszczenie twarzy w jej głębszych warstwach (a nie tylko powierzchniowo jak w zabiegach mechanicznego złuszczania) wydawało się konieczne, żeby pozbyć się naprawdę głębokich zmian skórnych. Stosowanie fenolu i kwasu acetylosalicylowego na delikatną skórę twarzy wymaga wiedzy i dostosowania odpowiedniego stężenia preparatu do potrzeb pacjenta. Dlatego peeling fenolowy wykonywany jest przez lekarzy w klinikach medycyny estetycznej.
Jak odmładza się skórę głębokim peelingiem fenolowym
Roztwór specjalnie dobranych składników chemicznych i roślinnych wnika w głębokie warstwy skóry właściwej. Następuje ich penetracja i głębokie oczyszczenie. Pobudza to warstwy do regeneracji poprzez syntezę kolagenu i elastyny i pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów. Czasem dodatkowo łączony jest z liftingiem.
Fenol (kwas karbolowy) to związek chemiczny o silnym zapachu właściwościach bakteriobójczych, antyseptycznych i żrących. Wykorzystuje się go do produkcji środków dezynfekcyjnych, grzybobójczych i leków (np.: przeciwbólowych). W dużych stężeniach i dawkach jest silnie toksyczny.
Złuszczanie peelingiem medycznym tylko w klinice medycyny estetycznej. Zaplanuj czas na rekonwalescencję
Czas trwania zabiegu (od 40 min do 1,5 h) zależy od powierzchni (cała twarz, okolice oczu i ust) i jak głębokie zmarszczki chcemy usunąć.
Bezpośrednio po zabiegu należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. W czasie gojenia się wygląd skóry jest mało estetyczny (peeling powoduje opuchliznę) i jest ona mocno podrażniona. W celu uniknięcia komplikacji pozapalnych konieczne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. W czasie okresu rekonwalescencji przez około 6 do 10 dni konieczne jest wyłączenie z codziennych aktywności i stosowanie odpowiednich kremów regeneracyjnych.
Jak wygląda głęboki peeling fenolowy krok po kroku?
- Twarz oczyszcza się etanolem lub acetonem.
- Oczy zabezpiecza się przed drażniącym działaniem fenolu.
- Patyczkiem kosmetycznym lub wacikiem nakłada się warstwę peelingu. W tym momencie czuć bardzo wyraźne pieczenie, które po chwili znika.
- Nakładane są w zależności od konieczności kolejne warstwy roztworu (do 4).
- Twarz staje się opuchnięta.
- Nakładany jest krem pozabiegowy i taśmy na okluzję.
- Twarz posypywana jest środkiem antyseptycznym – bizmutem.
- Następnego dnia po zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna.
Skutki peelingu chemicznego cię zaskoczą
Działania peelingu widać dopiero po kilku dniach, po zejściu opuchlizny i wygojeniu się podrażnień. Efekty fotostarzenia skóry takie jak przebarwienia po opalaniu zostają zlikwidowane. Twarz jest odmłodzona i wygładzona. To zasługa działania pobudzonych do wytwarzania się kolagenu i włókien elastycznych. Ponadto peeling fenolowy usuwa blizny potrądzikowe, wyrównuje koloryt, a to poprawia wygląd skóry. Jego wynikami zachwycają się zwłaszcza osoby, którym nie pomogły inne sposoby na wygładzenie zamrszczek i zlikwidowanie niedoskonałości różnego typu. Ponadto jednorazowe wykonanie daje doskonały rezultat na wiele lat bez konieczności powtórzeń.
Rodzaje peelingu głębokiego
Jako pierwsze stosowane peelingi tego typu zawierały fenol i olej krotonowy w różnych stężeniach i proporcjach. Obecnie do mieszanek dodawany jest także kwas askorbinowy, cytrynowy, mlekowy, fitowy, migdałowy. Najczęściej stosowany jest peeling Easy Phen Very Light i Lip & Eyelied. Czym się wyróżnia każdy z nich?
Peeling Easy Phen Very Light
Żeby jak najgłębiej oczyszczać skórę, przy jednoczesnym jak najmniejszym podrażnieniu jej, obecnie stosuje się wieloskładnikowe Easy Phen Very Light. Ten średnio głęboki peeling fenolowy sięga do warstwy brodawkowej. Składa się z fenolu o mniejszym stężeniu uzupełnionym o kwas TCA (pochodna kwasu octowego) i olej krotonowy. Ten zestaw jest znacznie łagodniejszy, ale równie skuteczny. Pacjenci nie muszą rezygnować ze zwykłego życia po zabiegu, skóra znacznie szybciej wraca do zdrowia.
Lip & Eyelid do okolic oczu i ust
Ten peeling sięga aż warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Jest wyrobem medycznym, a do jej zastosowania wymagane są odpowiednie kwalifikacje lekarskie (chirurgiczne z zakresu rekonstrukcji i plastyki twarzy, dermatologii, medycyny estetycznej). To połączenie fenolu 60% i oleju krotonowego. Stosowany w celu usunięcia zmarszczek głębokich i odwrócenia procesu fotostarzenia się skóry w newralgicznych miejscach, w których najszybciej powstają głębokie zmarszczki mimiczne.
Przeciwwskazania do stosowania
Przygotowanie do zabiegu nie wymaga specjalnych procedur. Konieczny jest wywiad lekarski w celu ustalenia najtrafniejszej dawki peelingu do występujących problemów skórnych. Zaleca się zrezygnowanie z opalania na słońcu i w solarium na kilka tygodni wcześniej i niewykonywanie innych zabiegów na skórze (medycznych czy kosmetycznych).
Tego typu terapii nie stosuje się u osób z infekcjami skóry, świeżymi ranami, opryszczką. Peelingi fenolowe powodują zaburzenia rytmu serca (a dokładniej zbyt duże stężenie fenolu u osób wrażliwych), dlatego osoby z chorobami serca są wykluczane z zabiegu. Nie stosuje się go także u cukrzyków, kobiet w ciąży i karmiących oraz osób z chorobami autoimmunologicznymi.
Peelingi chemiczne to najsilniej działające metody oczyszczania skóry. Wnikają głęboko, powodują mikrouszkodzenia, które natychmiast pobudzają organizm do wzmożonej regeneracji. Tego typu peelingi można wykonywać w domu, ale produktami o znacznie słabszym działaniu. Prawdziwy i skuteczny peeling fenolowy powinien być wykonany pod okiem specjalisty. Mamy wtedy pewność że wyniki zabiegu będą adekwatne do jej ceny a ryzyko powikłań będzie znikome.