Peeling kawitacyjny opiera się na zjawisku kawitacji. Co to znaczy? To gwałtowna zmiana cieczy w gaz wywołana zmianą ciśnienia na mniejsze. Kawitacja występuje tylko w cieczach, pojawia się np. na śrubie napędowej statków. Rejon kawitacji jest miejscem burzliwego przepływania cieczy, która powoduje mikrouszkodzenia. W przypadku peelingu kawitacyjnego źródłem tego procesu są wibracje ultradźwiękowe, które zwiększają metabolizm komórek.
Peeling kawitacyjny – co to takiego? Jak wygląda zabieg?
Kawitacja twarzy jest alternatywą dla oczyszczania za pomocą tradycyjnych peelingów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego urządzenia, które wywołuje fale ultradźwiękowe. Te fale, po kontakcie z wilgotną skórą, powodują zjawisko kawitacji. Na czym polega peeling kawitacyjny? Wskutek kawitacji z wody znajdującej się na skórze twarzy powstają małe pęcherzyki, w których znajduje się rozrzedzony gaz.
W jaki sposób działa peeling kawitacyjny?
Fale ultradźwiękowe sprawiają, że te pęcherzyki pękają. Dzięki temu rozbijane są martwe komórki i odsłania się młodsza warstwa skóry – czystej, bez zanieczyszczeń czy zaskórników. Podczas zabiegu kawitacyjnego zazwyczaj używa się specjalnego płynu lub specjalnego toniku. Warto też zainteresować się wzmożonym wchłanianiem aktywnych składników zawartych w aplikowanych na skórę kosmetykach.
Peeling kawitacyjny a tradycyjny peeling
Uważa się, że peeling kawitacyjny działa na skórę głębiej i dokładniej niż peelingi manualne, które dają efekty jedynie na powierzchni skóry. Zabieg kawitacji stanowi doskonałe uzupełnienie domowej pielęgnacji twarzy. To on jest w stanie wprowadzić natychmiastową poprawę kondycji skóry, jednak nie należy go nadużywać. Należy pamiętać, że ten zabieg pielęgnacyjny uwrażliwia skórę na działania czynników zewnętrznych i promieni słonecznych.
Peeling kawitacyjny – efekty, jakich można się spodziewać
Efekty po peelingu kawitacyjnym dotyczą ogólnego poprawienia skóry w obrębie twarzy. Staje się ona gładka i zadbana. Ponadto zabieg kawitacji wykonywany w profesjonalnych salonach kosmetycznych jest po prostu relaksujący i przyjemny. Ogólne efekty takiej pielęgnacji to:
- dogłębne oczyszczenie skóry;
- dotlenienie jej, odświeżenie wyglądu;
- nadanie blasku;
- hamowanie namnażania bakterii;
- wzmocnienie ukrwienia i krążenia chłonki.
Dzięki niej skóra jest lepiej dotleniona, martwe komórki zrogowaciałego naskórka zlikwidowane, a zniszczone – szybciej się odbudowują.
Peeling kawitacyjny – ogrom efektów wartych uwagi!
Peeling kawitacyjny odblokowuje pory, usuwa niewielkie przebarwienia oraz wpływa na spłycenie mniejszych zmarszczek. Ten zabieg bardzo dobrze ujędrnia i nawilża skórę, ale co ważne – zmniejsza również różne niedoskonałości, np. wągry oraz jest skutecznym narzędziem w walce z trądzikiem. W związku z tym łatwo zauważyć, że jego pozytywne efekty są obiektem zainteresowania osób w każdym wieku z różnymi problemami.
Peeling kawitacyjny – komu jest polecany? Wskazania do zabiegu
O ile w grę nie wchodzą żadne przeciwwskazania, peeling kawitacyjny jest polecany właściwie każdemu. Zabieg kawitacyjny szczególnie dedykuje się osobom mającym problemy z dobrą kondycja skóry. Dotyczy to przede wszystkim kłopotów z przetłuszczaniem się skóry, rozszerzonymi porami i zaskórnikami, przebarwieniami i różnymi niedoskonałościami, a także trądzikiem pospolitym oraz skórą odwodnioną i zmęczoną. Co ważne, peeling kawitacyjny nie ogranicza się jedynie do twarzy!
Dla jakiego rodzaju cery peeling kawitacyjny?
Uważa się, że pozytywne efekty zabiegu odczuje posiadaczka każdego typu cery. Kawitacyjny peeling szczególnie dobrze się sprawdzi w przypadku cery tłustej i mieszanej – reguluje bowiem wytwarzanie sebum. Właścicielki cer wrażliwych, suchych czy naczynkowych również powinny być zadowolone z takiej pielęgnacji. Jest ona dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy inne rodzaje peelingów okazują się zbyt inwazyjne. Jedynie w przypadku skóry podrażnionej, naczynkowej czy wrażliwej, zabieg powinien zostać skonsultowany z kosmetologiem lub dermatologiem.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania do wykonania
Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego nie są obszerne, jednak tak jak w każdym zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków, są istotne i nie należy ich lekceważyć! Tego zabiegu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Ponadto na peeling kawitacyjny nie mogą sobie pozwolić kobiety, u których stwierdzono jakiekolwiek choroby tarczycy, nowotworowe, niewydolność krążenia, padaczkę czy zakrzepowe zapalenie żył. Nie mogą z niej skorzystać osoby z osteoporozą, stanami zapalnymi skóry oraz mające wszczepione metalowe implanty, aparat na zęby lub rozrusznik serca.
Peeling kawitacyjny – opinie klientek na jego temat
Opinie na temat peelingu kawitacyjnego są pozytywne – zabieg nie jest bolesny! W zetknięciu z wilgotną skórą fale dają najczęściej lekkie uczucie szczypania, drapania, łaskotania lub swędzenia. Jest to porównywanie do szczoteczki sonicznej do twarzy. Wiele pań uważa, że żaden z obecnie dostępnych na rynku kosmetyków nie jest w stanie dorównać efektywnością peelingowi kawitacyjnemu. Twierdzą, że to właśnie dzięki niemu ich cera jest piękna i zadbana. Jako ogromną zaletę zabiegu wymienia się również jego nieinwazyjność.
Peeling kawitacyjnyw salonie kosmetycznym – jakiej ceny się spodziewać?
Cena zależy od czasu trwania zabiegu, renomy salony kosmetycznego i wielkości miejscowości, w której się go wykonuje. Najczęściej jego koszt waha się między 50–150 złotych. Zazwyczaj istnieje również możliwość wykupienia droższej, bardziej rozbudowanej i kompleksowej usługi. Można śmiało stwierdzić, że zabieg peelingu kawitacyjnego jest stosunkowo tani, zwłaszcza w stosunku do efektów, jakie przynosi.
Peeling kawitacyjny w domu – czy mogę go wykonywać samodzielnie?
Pomysłem na perspektywicznie tańsze rozwiązanie jest wykonywanie peelingu kawitacyjnego w domu. Wymaga to zakupu specjalnej szpatułki, której koszt to około 100–600 złotych oraz odpowiednich kosmetyków. Zabieg wykonywany w domu nie może trwać dłużej niż 45 minut i powinien być obwarowany takimi samymi zasadami, co wykonywany profesjonalnie w salonie. Przede wszystkim musisz pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy oraz nawilżeniu jej tonikiem bezalkoholowym, wodą różaną lub wodą źródlaną.
Jak przebiega zabieg peelingu kawitacyjnego?
Najpierw kosmetyczka dogłębnie oczyści twarz specjalnym myjącym żelem. W niektórych gabinetach możesz się spodziewać, o ile nie ma przeciwwskazań, peelingu ziarnistego. Następnie na twarz nakłada się tonik oraz specjalny preparat na bazie wody (dopasowany do rodzaju skóry). Część właściwa zabiegu to mikromasaż specjalnym urządzeniem wytwarzającym ultradźwięki. Kosmetyczka przesuwa po mokrej skórze metalową szpatułką, dokładnie oczyszczając każdy fragment twarzy. Zazwyczaj szczególnie skupia się na miejscach problematycznych”, czyli nosie i brodzie.
Zakończenie peelingu kawitacyjnego i czas trwania
Cały zabieg kawitacji twarzy zazwyczaj trwa mniej niż godzinę. Po działaniach urządzeniem najczęściej zabieg wykańcza się delikatnym masażem twarzy albo nałożeniem takich specyfików nawilżających, jak krem lub maska. Często już po pierwszym peelingu kawitacyjnym zauważalne są efekty, np. zmniejszenie zaskórników i wągrów czy poprawienie gospodarki wodnej skóry. Jednak by były jak najlepsze i trwałe, zabieg wykonuje się w seriach. O ich ilości i częstotliwości decyduje kosmetolog.
Peeling kawitacyjny – jak często i kiedy go wykonywać?
Najczęściej pojedyncze zabiegi kosmetyczne wykonuje się co 3–4 tygodnie, bez względu na porę roku. Inne źródła zalecają z kolei wykonywanie go głównie w miesiącach mniej słonecznych, tj. od września lub października do kwietnia. Co do serii wykonywanych u pacjentów z problemami skórnymi, trwają one zazwyczaj 5–6 tygodni i składają się z 3–6 zabiegów, których nie wykonuje się częściej niż raz w tygodniu. Co istotne, peelingu kawitacyjnego nie powinno się wykonywać przesadnie często. Przerwa pomiędzy seriami powinna trwać co najmniej dwa tygodnie.
Czy do zabiegu kawitacji trzeba się specjalnie przygotować? O czym należy pamiętać?
Peeling kawitacyjny nie wymaga specjalnego przygotowania z twojej strony! Wystarczy, że zrezygnujesz z makijażu, który i tak zostanie zmyty w salonie kosmetycznym. Pamiętaj również, że zabieg będzie trwał około godziny, a po nim twoja skóra może być zaczerwieniona z podrażnieniami, więc postaraj się zaplanować dzień w taki sposób, aby nie stanowiło to dla ciebie żadnego problemu czy nie wprawiało w zakłopotanie.
Po peelingu kawitacyjnym pamiętaj, że…
Choć peeling kawitacyjny uważa się za zabieg delikatny, może on doprowadzić do drobnych podrażnień. Nawet do dwóch dni po jego przeprowadzeniu skóra może być zaczerwieniona (dlatego nie powinno się go robić tuż przed ważnymi uroczystościami). W okresie trzech tygodni po kawitacji należy stosować kremy z dużym filtrem – SPF 50. W ciągu doby po zabiegu powinnaś się wstrzymać od wizyty w solarium, saunie czy na basenie, a do kilku dni nie wykonuj ostrych peelingów.
Kilka słów podsumowania na temat kawitacji twarzy
Jest to zabieg bezpieczny i wykonany w sprawdzonym gabinecie nie powinien cię zawieść. W odniesieniu do ceny efekty wydają się naprawdę zadowalające, a skutki uboczne niewielkie. Nie bez powodu zabieg ten ostatnimi czasy jest naprawdę popularny i odkrywane jest jego coraz szersze zastosowanie. Niektórzy jego działanie porównują do zabiegu mikrodermabrazji czy peelingu kwasami z zaznaczeniem, że choć peeling kawitacyjny jest niemal tak samo dokładny, to dużo bardziej delikatny.
Peeling kawitacyjny dla alergików?
Jest to rozwiązanie również dość ciekawe dla alergików. Jego działanie nie wynika z efektów pracy substancji zawartych w różnorodnych produktach, a jedynie z właściwości fizycznych wody. Nie ma więc żadnego środka, który mógłby wywołać reakcję alergiczną. Zabieg jest bezbolesny – zazwyczaj salony kosmetyczne łączą wynikające z niego oczyszczenie z wtłoczeniem pożądanych substancji aktywnych.