Rana to naruszenie fizjologicznej ciągłości tkanek, do którego może dojść na kilka sposobów. Jest to skutek czynników zewnętrznych (fizycznych, chemicznych, cieplnych, mechanicznych) albo wynik zabiegu chirurgicznego. Niezależnie od przyczyny każdy chce szybko zagoić rany i przywrócić u siebie pełną funkcjonalność uszkodzonych wcześniej tkanek. Jeśli chcesz, aby skóra wyglądała tak, jak wcześniej, możesz nakleić plaster hydrokoloidowy. W jaki sposób działa hydrokoloid, od którego pochodzi nazwa opatrunku? Czy taki plaster przydaje się także przy mniej poważnych problemach? Sprawdź, kiedy będzie szczególnie pomocny. Przeczytaj nasz artykuł!
Plaster hydrokoloidowy – czym jest i do czego służy?
W latach 60. XX wieku w medycynie pojawiła się pewna nowoczesna metoda, którą zaczęli doceniać zarówno lekarze, jak i pacjenci. Chodzi o koncepcję wilgotnego leczenia ran za pomocą odpowiedniego materiału opatrunkowego. Jednym z nich jest hydrokoloid, który znajduje się wewnątrz plastrów. Jak działa i komu może pomóc? Odpowiadamy.
Opatrunek hydrokoloidowy – innowacyjny sposób leczenia ran
Opatrunek hydrokoloidowy wygląda jak klasyczny plaster, kupiony w aptece. Wyróżnia go jednak:
- wilgotne środowisko;
- prawidłowe pH w miejscu rany;
- właściwa temperatura, która wpływa także na przyspieszenie procesu gojenia się skóry.
Właściwości plastrów hydrokoloidowych
Dzięki temu plaster hydrokoloidowy szybciej leczy rany (nawet te trudne do zagojenia). Takie opatrunki nie przepuszczają wody, ale jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Szczelnie przylegają do zadrapania czy skaleczenia (nawet, gdy przykleisz je do nierównej powierzchni), a do tego zabezpieczają przed zanieczyszczeniami środowiskowymi i zakażeniem.
Plaster hydrokoloidowy – efekty
Plaster hydrokoloidowy to innowacyjny sposób na leczenie ran. Jakie rezultaty można osiągnąć po jego zastosowaniu?
- Plaster odnawia naskórek. W porównaniu z tradycyjnym opatrunkiem rana zanika dwa razy szybciej.
- Opatrunek jest wilgotny i zapobiega wysuszaniu się ran oraz tworzeniu się na nich nieestetycznych strupów czy blizn.
Pamiętaj jednak, że w przypadku opatrunku hydrokoloidowego w postaci żelu bądź pasty, musisz użyć także opatrunku wtórnego. Najlepiej, aby był wodoodporny. Dzięki czemu preparat nie będzie wyciekał głębokiej rany i szybciej się ona zagoi.
Opatrunki hydrokoloidowe – wygląd
Plastry hydrokoloidowe mogą mieć różną postać. Przyjmują formę:
- pasty;
- plastrów;
- żelu.
Możesz więc dostosować ją do kształtu i wielkości rany. Właśnie dlatego opatrunki hydrokoloidowe wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia głębokich, poszarpanych i trudnych do zagojenia ran. Takie plastry składają się z dwóch warstw. Wewnętrzna jest pokryta substancją samoprzylepną. Zawiera karboksymetylocelulozę, żelatynę i pektynę. Jest zawieszona w tzw. macierzy polimerowej. Zewnętrzna to z kolei przepuszczająca powietrze pianka poliuretanowa.
Opatrunek hydrokoloidowy – jak działa hydrokoloid?
Wewnętrzną warstwę tego opatrunku pokrywa hydrokoloid, który w zetknięciu z sączącą się z rany wydzieliną pęcznieje i zamienia się w miękki żel. W ten sposób wchłania wilgoć z rany, a do tego wiąże ze sobą wysięk i obumarłą skórę. Brzmi to może dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości nie jest to trudny proces. Taka forma sprzyja oczyszczeniu rany i pozwala dopasować plaster do jej wielkości i kształtu. W ten sposób zyskujesz ochronę przed patogenami i zanieczyszczeniami ze środowiska. Żel natomiast zwiększa ciśnienie pod plastrem, hamując produkcję wysięku.
Wilgotne plastry koloidalne i ich zalety
Plaster koloidalny zapewnia wilgoć w ranie, skutecznie zmniejsza ból i efektywnie chroni odsłonięte wskutek zranienia zakończenia nerwowe. Wciąż nie jesteś przekonany co do tego, że plaster hydrokoloidowy jest lepszy od tych, tradycyjnych? Taki opatrunek dodatkowo:
- obniża pH rany;
- zwiększa napływ granulocytów wielojądrzastych;
- hamuje niebezpieczne dla zdrowia namnażanie się bakterii.
Wilgotne plastry przyspieszają proces angiogenezy, który odpowiada za tworzenie naczyń krwionośnych. Szybsze jest także ziarninowanie, istotne dla zagojenia się rany.
Kiedy sięgnąć po plastry hydrokoloidowe? Czy pomogą przy odleżynach?
Plastry koloidowe nakleja się na rany bez infekcji, z niewielkim lub umiarkowanym wysiękiem. Właśnie dlatego najczęściej stosuje się je w przypadku:
- owrzodzenia podudzi;
- płytkich ran ostrych;
- odleżyn;
- ran powstałych w miejscach, gdzie pobrano przeszczep;
- otarć skóry;
- ran chirurgicznych (zwłaszcza tych zostawionych do wygojenia się metodą otwartą);
- oparzeń pierwszego i drugiego stopnia.
Plaster hydrokoloidowy na opryszczkę wargową
Plastry koloidowe sprawdzają się w leczeniu opryszczki wargowej, co na pewno zainteresuje osoby, którym doskwiera ten problem. Dzieje się tak,ponieważ:
- zapobiegają zakażeniu rany i rozprzestrzenianiu się wirusa;
- działają łagodząco na nieprzyjemne uczucie swędzenia.
- hamują wytwarzanie się strupa, tym samym uniemożliwiając powstanie blizny.
To innowacyjna i obecnie jedna z lepszych metod na opryszczkę. Opatrunek hydrokoloidowy pozwoli także pozbyć się odcisków i pęcherzy. Zmniejsza ucisk i przynosi ulgę osobom, które się z nimi borykają.
Jak nakładać i zdejmować plaster hydrokoloidowy?
Plaster hydrokoloidowy możesz trzymać na ranie przez maksymalnie siedem dni.Oto kilka porad.
- To, jak długo będzie potrzebny, zależy od intensywności wysięku i wielkości bąbla, który powstanie po jego pochłonięciu.
- Widzisz, że twój plaster jest wilgotny, brudny albo wysięk przekroczył linię indykatora nadrukowanego na plastrze? Musisz go natychmiast zmienić na czysty opatrunek.
Jak prawidłowo zakładać i zdejmować plaster hydrokoloidowy, aby rana goiła się tak, jak powinna? Przeczytaj o tym poniżej.
Plastry hydrokoloidowe – zakładanie
- Zanim założysz plaster hydrokoloidowy, koniecznie oczyść ranę. Aby zrobić to dokładnie i właściwie, użyj roztworu soli fizjologicznej (czyli 0,9% NaCl) lub antyseptyków.
- Następnie osusz skórę znajdującą się wokół rany i nałóż plaster koloidowy.
- Pamiętaj, aby jego wielkość była właściwie dobrana – powinien być większy od obszaru rany i zakrywać po 3 cm zdrowej skóry z każdej strony.
- Na trudne rany (czyli np. poszarpane czy nierówne) naklej tzw. przylepiec, który jeszcze skuteczniej je zabezpieczy.
Plastry ze srebrem na trudne rany – zdejmowanie
Plaster hydrokoloidowy musisz zdjąć tak, jak ten tradycyjny. Wystarczy unieść jego brzeg i powoli odkleić. Co ważne, opatrunki hydrokoloidowe przyklejają się do rany, dzięki czemu ich usuwanie jest mniej bolesne i łatwiejsze. To ma duże znaczenie szczególnie w poważniejszych przypadkach.
Plastry hydrokoloidowe to innowacyjny sposób na szybkie i bardzo skuteczne leczenie trudnych i nierównych ran. Sprawdza się także w przypadku lżejszych otarć skóry, dlatego można dzięki niemu dbać i o zdrowie, i o estetykę. Co szczególnie istotne, po takich opatrunkach nie pozostają nieestetyczne blizny. Nałożenie i zdejmowanie tego typu plastrów nie jest zbyt skomplikowane. Pamiętaj jednak, aby zmieniać plastry hydrokoloidowe we właściwym momencie. Musisz to zrobić, kiedy zobaczysz, że twój opatrunek jest mokry lub brudny. Nawet jeżeli doskwierają ci nie tak poważne, ale nieestetyczne zmiany na skórze, możesz wypróbować hydrokoloid w formie plastra, żelu lub pasty.