Pokrzywa na włosy – w pielęgnacji skóry i włosów zioła były wykorzystywane od wieków. Zastosowanie to nie jest oczywiście jedynym, ponieważ można choćby wspomnieć o wykorzystaniu ich w kuchni. Mowa nie tylko o obecnie stosowanych ziołach i roślinach W dawnych czasach bowiem gotowano m.in. zupę z pokrzywy! Obecnie może być częścią pokarmu dla zwierząt, a także niektórych dań. Nie bez powodu, ponieważ pozytywnie wpływa na organizm. Jej spektrum działania jest na tyle szerokie, że niektórzy stosują pokrzywę na włosy. Czy ta pospolita, zielona roślina rzeczywiście może stać się bazą skutecznych produktów do pielęgnacji? Na to pytanie wyczerpująco odpowiadamy w artykule. Mamy nadzieję, że wyczerpiemy jedynie temat, a nie twoją cierpliwość!
Zastosowanie pokrzywy i niezbędne informacje na temat tej rośliny
Pokrzywa zwyczajna porasta tereny naszego kraju i traktowana jest z reguły jako nieprzyjemny chwast. Po kontakcie z nią dochodzi do poparzenia i niekomfortowego świądu. Trudno ją przez to pomylić z inną rośliną.
Pokrzywa na włosy i nie tylko, czyli cenne składniki
Do celów kosmetycznych i leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim jej liście, ale także nasiona i korzenie. Jeśli chodzi o pielęgnację, wiele mówi się o dobroczynnym działaniu pokrzywy na wypadanie włosów. Nie bez powodu. W tej z pozoru pospolitej i mało cennej roślinie kryje się bowiem bogactwo składników. Znajdziesz w niej:
- kwas mrówkowy;
- witaminę C;
- witaminę K;
- chlorofil i ksantofil;
- flawonoidy;
- witaminy z grupy B;
- żelazo;
- krzem;
- potas;
- wapń;
- lipidy;
- sterole;
- karotenoidy.
Pokrzywa – wskazania lecznicze do stosowania
Pokrzywa na włosy to tylko jedno z jej zastosowań, ponieważ jest zielem o bardzo wszechstronnym działaniu. Oto tego potwierdzenie:
- działa moczopędnie, oczyszczając organizm z toksycznych produktów przemiany materii;
- działa przeciwzapalnie;
- działa przeciwbólowo;
- wspomaga apetyt;
- wspomaga walkę z alergiami objawiającymi się zmianami na skórze;
- pomaga walczyć z nadmiernym stresem;
- poprawia odporność organizmu;
- wpływa na poprawę cyrkulacji krwi, rozszerza naczynia krwionośne;
- obniża poziom złego cholesterolu;
- zmniejsza obrzęki wywołane m.in. zastojem płynów w organizmie;
- korzeń pokrzywy wspomaga leczenie przerostu prostaty;
- dobrze wpływa na pracę trzustki i wątroby.
Pokrzywa zwyczajna skutecznie wspomaga układ moczowy i jest stosowana przy chorobach kamicy nerkowej.
Pokrzywa na włosy w pielęgnacji
Przechodzimy do działania pokrzywy na włosy, które bez wątpienia warto docenić. Nie tylko lecznicze, lecz także pielęgnacyjne wartości płyną z właściwości pokrzywy, która:
- wzmacnia włosy;
- przyspiesza porost włosów;
- hamuje wypadanie włosów;
- korzystnie wpływa na stan skóry, zmniejszając stany zapalne, działa oczyszczająco i odżywczo;
- wspomaga walkę z cellulitem.
Pokrzywę dla urody można stosować jako płyn doustny lub także miejscowo – na włosy i skórę.
Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy
Naturalne produkty do pielęgnacji zwykle są bezpieczne. Niektóre osoby nie mogą jednak korzystać z ich dobroczynnego wpływu na organizm. Jeśli nie masz pewności, czy pokrzywa na włosy ci nie zaszkodzi, skonsultuj się z lekarzem. Warto jednak już teraz poznać listę najczęstszych przeciwwskazań, do których można zaliczyć:
- cukrzycę;
- schorzenia narządów rodnych u kobiet;
- nowotwory;
- stan po operacji;
- choroby nerek;
- zbyt wysoki poziom żelaza.
Pokrzywa na włosy a ciąża
W tym wyjątkowym okresie kobieta powinna o siebie szczególnie dbać. Często w jej organizmie pojawiają się niedobory, nie zawsze od niej zależne. Pokrzywa jest świetnym rozwiązaniem, aby uzupełnić niedobór żelaza i wspomóc leczenie anemii. Oczywiście, w tym przypadku należy zapytać o zgodę lekarza prowadzącego. A co w przypadku pielęgnacji? Pokrzywa może być bezpiecznie stosowana miejscowo podczas ciąży.
Pokrzywa na włosy – działanie
Pokrzywa na włosy działa w dwojaki sposób. Przyjmowana wewnętrznie (w formie tabletek lub naparu) wspomoże urodę od środka. Przyspieszy porost włosów, wzmocni je, zahamuje wypadanie. Powinna zmniejszyć też problem z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.
Pokrzywa aplikowana bezpośrednio na włosy ureguluje wydzielanie łoju. Będzie działała silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Szampony pokrzywowe warto polecić osobom z włosami tłustymi u nasady.
Ekstrakt z pokrzywy można znaleźć w:
- szamponach;
- maskach;
- odżywkach;
- peelingach do skory głowy;
- kuracjach w formie ampułki lub lotionu.
Jak przygotować domowe produkty do pielęgnacji włosów? Płukanki z pokrzywy, napary z pokrzywy i wcierki
Domowe kosmetyki triumfują! Ich przygotowanie nie zawsze jest jednak takie proste. Wymaga odpowiednich narzędzi i czasu. Postaramy się jednak podpowiedzieć!
Płukanka do włosów z pokrzywy (znana także jako napar z pokrzywy na włosy) to często stosowany kosmetyk i każdy jest w stanie przygotować go samodzielnie. Ten specyfik służy do tzw. ostatniego płukania. Tuż po umyciu kosmyków, nałożeniu pielęgnacji i jej dokładnym spłukaniu, polej je intensywnie wywarem z pokrzywy.
Pokrzywa na włosy w różnych formach
Świeżej pokrzywy na włosy możesz użyć jako składnika domowego środka pielęgnacyjnego. Jeśli jej nie masz, jako zamiennika użyj suszonej pokrzywy, kupionej w aptece lub sklepie zielarskim. Teraz jednak czas na wskazówki, jak przygotować płukankę.
Płukanka z pokrzywy
Tutaj możesz użyć naparu lub wywaru. Różnica polega na tym, że ten drugi wymaga gotowania na wolnym ogniu kilkanaście minut. Napar natomiast to zalanie surowca wrzątkiem i odstawienie na odpowiedni czas. Możesz przygotować więcej płukanki i trzymać ją kilka dni w lodówce. Po aplikacji na włosy nie musisz jej ponownie spłukiwać, ponieważ nie pozostawia nieprzyjemnego efektu tłustości. Płukanie włosów miksturą z pokrzywy 2 razy w tygodniu powinno wystarczyć dla dobrego efektu.
Uważaj jednak. Płukanka z pokrzywy sprawia, że włosy stają się ciemniejsze. Będzie to zauważalne szczególnie u blondynek.
Pokrzywa na włosy – wcierka
Aplikacja naparu z liści pokrzywy bezpośrednio na skórę głowy jest świetnym rozwiązaniem dla skóry problematycznej. Po zaparzeniu i ostudzeniu przelej niewielką ilość naparu do strzykawki lub butelki z atomizerem. Nanoś na skalp przed każdym myciem (np. na noc). Wcierki z pokrzywy do włosów stosuj przez minimum 2 tygodnie.
Picie soku z pokrzywy – to naprawdę działa!
Pokrzywa na porost włosów to jeden z efektów, dla których warto ją pić. Napar z tej rośliny ma dość specyficzny smak, dla niektórych podobny do mięty. Może się nieco różnić, w zależności, jaki preparat dostaniesz w aptece. Napar z pokrzywy pij codziennie minimum przez miesiąc. Później zrób przerwę.
Pijąc herbatkę z pokrzywy, możesz zauważyć zwiększone wydalanie moczu i jest to zupełnie naturalny objaw. Co ciekawe, nie działa ona pobudzająco, jak inne zioła. Filiżankę naparu możesz zatem stosować przed snem. Warto więc pić pokrzywę na włosy. Efekty mogą cię zaskoczyć!
Picie pokrzywy na włosy – efekty przy zapuszczaniu włosów
Rezultaty będą szczególnie zadowalające, jeśli planujesz zapuszczanie, ponieważ pokrzywa do picia na włosy korzystnie wpływa na gęstość fryzury i kondycję włosów. Pobudza cebulki– na czubku pojawiają się nowe włosy, nazywane „baby hair”. Może być ich jednak tak dużo, że staną się problematyczne w codziennym funkcjonowaniu. Kolejną rzeczą, jakiej możesz się spodziewać, jest złagodzenie skalpu, jeśli borykasz się z problemami skóry głowy.
Pokrzywa – co jeszcze można z niej zrobić? Czy rzeczywiście warto ją stosować?
Sok z pokrzywy na włosy to kolejny produkt, który możesz wykorzystać do wewnętrznej pielęgnacji. Dostaniesz go bez problemu w aptece lub sklepie ekologicznym. Jak stosować sok z pokrzywy na włosy? Kupiony produkt jest już gotowy do spożycia. Pamiętaj, by kierować się sugestiami i informacjami na etykiecie.
Liście pokrzywy stosowane są także w kuchni. Nie musisz obawiać się poparzenia! Kwas mrówkowy, który za nie odpowiada, ginie w wysokiej temperaturze (ok. 60 stopni Celsjusza). Pokrzywa na włosy znana jest od pokoleń i ma wiele składników odżywczych. Znajdziesz ją obecnie w wielu kosmetykach, ale możesz samodzielnie przygotowywać napar lub wywar. Jeśli będziesz stosować tę roślinę przez odpowiedni czas, możesz widocznie poprawić wygląd włosów – zwiększyć ich porost i zahamować wypadanie. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując ją wewnętrznie, także w formie soku.