Podejście do alternatywnych terapii leczniczych budzi różne odczucia i opinie. Nie inaczej jest w przypadku refleksologii – holistycznej techniki, która wywodzi się z tradycyjnej chińskiej medycyny i zdobywa niemałą rzeszę wielbicieli. Zapoznaj się z poniższym artykułem i przekonaj się, na czym polega refleksologia, jakie są wskazania do poddania się zabiegowi oraz co sądzą o tym wszystkim ludzie nauki?
Czym jest refleksologia?
Refleksologia to odmiana masażu leczniczego. Osoba przeprowadzająca zabieg skupia się na uciskaniu i masowaniu punktów na stopach, dłoniach, twarzy i uszach, które zgodnie z założeniami refleksologii odpowiadają poszczególnym miejscom na ciele, tkankom oraz organom wewnętrznym. Uważa się, że poprzez odpowiednie zastosowanie masażu można wspomóc autoregeneracyjne mechanizmy w ciele. Dzięki nim ustępują bóle różnego pochodzenia i wszelakie schorzenia; ponadto masowana osoba odzyskuje prawidłowy przepływ energii w ciele.
Różnorodne techniki wykorzystywane w refleksologii mają swoje korzenie w tradycjach starożytnego Egiptu oraz chińskiej medycyny alternatywnej. Współczesna refleksologia to jednak przede wszystkim teoria i praktyki zaczerpnięte od Williama Fitzgeralda, twórcy pojęcia refleksów. Za matkę tej techniki relaksacyjno-leczniczej uważa się natomiast amerykańską fizjoterapeutkę Eunice Ingham.
Refleksolog, czyli kto?
Refleksologia może być wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowaną osobę. Większość osób, które decydują się na tę ścieżkę kariery, ma ukończony kierunek fizjoterapii, a następnie pogłębia swoją wiedzę o refleksologii na specjalistycznych kursach.
Warto dodać, że w Polsce wymaga się dokumentu, który potwierdza posiadaną wiedzę i umiejętności. Można go otrzymać w Polskim Instytucie Refleksologii.
Zabieg refleksologii
Według założeń technik refleksologicznych, które wywodzą się z Chin, całe ciało człowieka składa się z tzw. meridian. Są to kanały energetyczne, którymi przepływać ma energia życiowa (tzw. Chi). Kiedy dochodzi do zaburzeń w jej przepływie, odczuwamy ból, napięcie, a zdarzają się także zachorowania. Cierpi na tym jednak nie tylko nasze ciało, ale i władze umysłowe i siła duchowa. Dopiero zlokalizowanie i stymulacja odpowiednich punktów może pomóc w doświadczanym problemom. Niemal każdy specjalista zajmujący się refleksologią ma w swoim gabinecie mapę punktów na ciele, dzięki której może łatwiej rozeznać się, w jakim miejscu uciskać.
Zabiegi refleksologii mają na celu przede wszystkim:
- uzyskanie informacji o stanie zdrowia pacjenta, na podstawie zbadania sygnałów wysyłanych przez ciało;
- przywrócenie równowagi organizmu;
- wdrożenie mechanizmów samonaprawczych organizmu.
Specjaliści przekonują, że oni i ich umiejętności terapeutyczne odgrywają drugorzędną rolę w leczeniu; to ciało pacjenta i jego umiejętności samoleczenia sprawiają, że organizm odzyskuje zdrowie i równowagę.
Refleksoterapia stóp
Refleksologia najpowszechniej jest kojarzona ze stymulowaniem punktów (refleksów) na stopach. Wyróżnia się kilka obszarów, które odpowiadają konkretnym organom w naszym ciele. Są to:
- oczy, uszy i zatoki;
- mózg;
- przepona, serce, płuca, oskrzela;
- nerki, pęcherz, moczowód;
- tarczyca, śledziona, przysadka mózgowa, nadnercza;
- trzustka, jelito cienkie i grube, żołądek, pęcherzyk żółciowy, wyrostek.
Zabieg rozpoczyna się od lekkiej „rozgrzewki” rozciągającej i rozluźniającej stopy. Następnie refleksolog rozpoczyna masowanie odpowiednich obszarów. Wskazana jest delikatność, szczególnie wśród osób, które pojawiły się na zabiegu po raz pierwszy.
Wskazania do refleksologii stóp, to m.in.:
- wzmocnienie mięśni i ścięgien;
- poprawa perystaltyki jelit;
- wzmocnienie układu immunologicznego;
- regulacja rytmu snu;
- poprawa krążenia krwi;
- poprawa koncentracji.
Refleksologia dłoni
Punkty refleksyjne dłoni i techniki ich stymulowania są nie mniej ważne od tych, znajdujących się na stopach. Zabiegowi mogą poddać się osoby, które doświadczają takich problemów, jak:
- bóle karku;
- ból kręgosłupa;
- ból głowy;
- bóle stawów;
- bóle dłoni (spowodowane pracą fizyczną lub pracą przy komputerze);
- problemy trawienne;
- nieregularne miesiączki.
Refleksologia uszu
Najmniej obecnie znaną techniką refleksologii jest ta, podczas której skupia się na masażu i uciskaniu uszu. Znana jest także pod nazwą aurikuloterapii, powstała jednak bardzo dawno, jeszcze w IV wieku w Chinach. Swój renesans przeżyła natomiast w latach 50. XX wieku.
Unerwienie małżowiny usznej łączy się m.in. z układem limbicznym oraz mózgowo-siateczkowym. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu refleksologii tego obszaru, są np.:
- egzema, pokrzywka, wypryski alergiczne;
- półpasiec;
- choroba wrzodowa;
- nieżyt żołądka;
- refluks;
- nadciśnienie;
- moczenie nocne;
- choroby nerek;
- katar sienny.
Refleksologia twarzy
Refleksologia twarzy jest zabiegiem, w którym łączą się zarówno lecznicze, jak i estetyczne aspekty. Ucisk na poszczególne refleksy powoduje nie tylko poprawienie się stanu zdrowia i relaks – to także okazja do ujędrnienia skóry na twarzy oraz pozbycia się pierwszych oznak starzenia. Wskazaniami do refleksologii twarzy są:
- bóle głowy;
- bezsenność;
- problemy z koncentracją;
- stany lękowe i depresyjne;
- zmęczenie;
- problemy z właściwą cyrkulacją krwi;
- nierówny koloryt skóry.
Przeciwwskazania do refleksologii
Chociaż wiele osób chwali sobie zabiegi u dyplomowanych refleksologów, nie wszyscy powinni się im poddawać. Poszczególne przeciwwskazania do refleksoterapii zależą od obszaru, który nas interesuje. Najczęściej wymieniane są:
- żylaki;
- ciąża;
- grzybica stóp;
- choroby zakaźne;
- gorączka;
- ostre zapalenie wątroby;
- rany otwarte na stopach;
- obrzęk serca i rozedma płuc;
- stan zapalny dłoni;
- drożdżyca;
- uszkodzenie naskórka;
- miażdżyca naczyń krwionośnych;
- choroba nowotworowa;
- hemofilia;
- niektóre choroby psychiczne;
- nietrzeźwość;
- wysokie ciśnienie;
- silne zmęczenie fizyczne.
Kontrowersje związane z refleksologią
Refleksologia oraz osoby, które zajmują się nią zawodowo, nie cieszą się uznaniem świata nauki. Skuteczność proponowanych metod leczenia nie została bowiem w żaden sposób potwierdzona. Większość naukowców, którzy przeprowadzali szczegółowe badania w tym zakresie, uważa, że skutki stosowania refleksologii to zaledwie efekt placebo. Ponadto spora część osób zajmujących się medycyną uważa, że propagowanie pseudonauki (jak nazywa się refleksologię) jest dawaniem fałszywego poczucia bezpieczeństwa ciężko chorym osobom, które powinny szukać pomocy u lekarzy.
Bez wątpienia dziedzina refleksologii może budzić wątpliwości, a na dodatek przyciągać osoby skłonne oszukiwać bezbronnych i ciężko chorych dla celów majątkowych. Jednocześnie coraz częściej mówi się o łączeniu zabiegów u refleksologa z regularnymi wizytami u lekarzy. Refleksologię można traktować jako okazję do relaksu i pozbycia konkretnych rodzajów bólu, a nie jako cudowną terapię na każde schorzenie – wówczas nie ma w niej nic nagannego.
Refleksoterapia – podsumowanie
Chociaż refleksologia ma korzenie sięgające setek lat wstecz i bez wątpienia ma swoje zalety, nie należy traktować jej jako remedium na poważne dolegliwości. Jednocześnie poddanie się zabiegowi na stopy, dłonie, uszy czy całą twarz może być wyjątkowo przyjemne i relaksujące – już samo to jest natomiast w stanie sprawić, że nasze samopoczucie poprawi się, a stres i niepokoje opuszczą nas na pewien czas.