Rozstępy w ciąży dotyczą nawet 50–60% młodych mam, a niektóre badania mówią, że ten problem jest znacznie większy – nawet na poziomie 90%! Są to nieestetyczne zmiany skórne, które wyglądają jak czerwone, pionowe i wąskie blizny. Zwykle ciężarne dostrzegają je w II trymestrze ciąży. Przeczytaj, czym dokładnie są rozstępy w ciąży!
Czym są rozstępy w ciąży?
Jesteś przyszłą mamą i zastanawiasz się, czym są rozstępy w ciąży? Musisz zatem wiedzieć, że są to zmiany skórne, które tworzą się w skórze właściwej. Możesz je dostrzec między 5. a 6. miesiącem ciąży. Najpierw są one różowe bądź czerwone, a z czasem stają się jaśniejsze (praktycznie białe) i dużo mniejsze.
Gdzie pojawiają się rozstępy w ciąży?
Najczęstszym miejscem, w którym powstają rozstępy u kobiet w ciąży, jest brzuch. Takie zmiany mogą wystąpić także w innych miejscach takich jak np.:
- piersi;
- uda;
- pośladki.
W tych obszarach dochodzi do najsilniejszego rozciągania skóry, co prowadzi do zerwania włókien kolagenu i elastyny w jej głębszej warstwie. Efektem tego są rozstępy, czyli czerwone prążki, widoczne pod powierzchnią naskórka.
Jakie są przyczyny pojawiania się rozstępów w ciąży?
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że rozstępy w ciąży nie występują zawsze. Nierzadko zdarza się, że takie zmiany skórne pomimo powiększania się brzucha i przybierania na wadze nie pojawiają się u ciężarnej. Dlatego powinnaś wiedzieć, że za ich tworzenie się odpowiadają głównie predyspozycje genetyczne. Inne przyczyny powstawania rozstępów to:
- czynniki hormonalne;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry;
- nieodpowiedni sposób odżywiania;
- nadmierny przyrost masy ciała;
- zła kondycja skóry przed ciążą.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Najważniejsza w zapobieganiu rozstępom jest odpowiednia pielęgnacja skóry – powinnaś o tym pamiętać już na początku ciąży. Dbaj o regularne nawilżanie i dostarczaj jej wszystkie niezbędne substancje odżywcze. W drogeriach znajdziesz szeroki wybór produktów (kremów, balsamów i olejków) stworzonych dla kobiet w ciąży przeciw rozstępom, zawierające składniki pochodzenia naturalne.
Staraj się również przytyć w ciąży tylko tyle, ile trzeba (od 11,5 do 16 kg, jeśli twoje BMI przed ciążą było w normie). Nie objadaj się w nocy słodyczami, wyeliminuj fast foody. Po konsultacji z lekarzem powinnaś wykonywać delikatny masaż ciała, z pominięciem okolic brzucha. Oprócz tego nie zapominaj o nawadnianiu organizmu – każdego dnia spożywaj przynajmniej 2 litry wody oraz postaraj się, by w diecie znalazły się wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy.
Domowe sposoby na rozstępy w ciąży
Występują u ciebie rozstępy w ciąży? Wypróbuj nasze domowe sposoby na ich eliminację!
Nawilżanie i peelingi
Regularne nawilżanie skóry może być też sposobem na rozstępy na skórze w ciąży, które już się pojawiły. Najlepiej, abyś sięgała po specjalistyczne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży (np. kremy na rozstępy), które znajdziesz w drogeriach. Aby jednak zauważyć efekty, koniecznie musisz pamiętać o systematyczności i nakładać preparaty na rozstępy zarówno rano, jak i wieczorem. Pomocne mogą okazać się także delikatne peelingi całego ciała, dzięki czemu twoja skóra będzie lepiej wchłaniała substancje odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Aktywność fizyczna
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydowała się na regularną gimnastykę i tym samym poprawiła krążenie krwi oraz wzmocniła elastyczność skóry, sprawiając przy tym, że stanie się ona bardziej odporna na rozciąganie. Przyszłym mamom poleca się zwłaszcza pływanie, pilates czy jogę.
Masaże
Oprócz powyższych sposobów powinnaś wdrożyć w życie także regularne masaże (np. pod prysznicem). Jest to jeden z najprostszych domowych sposobów na rozstępy w ciąży. Masaże możesz wykonywać dwa razy dziennie – już od 3. miesiąca ciąży. Pamiętaj jednak, aby przerwać je około 2 tygodnie przed terminem porodu. Zadbaj o to, aby robić je delikatnie, najlepiej kolistymi ruchami i omijaj górną część brzucha. Jeśli chcesz, możesz masować skórę na sucho lub użyć kosmetyku (np. naturalnego kremu, żelu lub olejku z jojoby).
Jak usunąć rozstępy po ciąży?
Gdy jednak nie uda ci się im zapobiec, pojawią się rozstępy na piersiach, brzuchu, czy innej części ciała w ciąży, to wiedz, że to nie koniec świata, nawet jeśli domowe sposoby także okazały się nieskuteczne. Po porodzie możesz pozbyć się rozstępów, decydując się na zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej. Wśród tych polecanych znajdują się:
- mezoterapia;
- laseroterapia;
- radiofrekwencja mikroigłowa;
- karboksyterapia;
- mikrodermabrazja;
- peelingi chemiczne z użyciem kwasów.
Wiesz już, jak wyglądają rozstępy w ciąży, jak możesz zapobiegać ich powstawaniu i jak z nimi skutecznie walczyć. Pamiętaj, że tego typu zmiany mogą, lecz nie muszą się pojawić u ciebie, jeśli jesteś w ciąży. Gdy jednak je dostrzeżesz, to nie panikuj. Im wcześniej wdrożysz odpowiednie działania, tym większa szansa na to, że znacząco zmniejszysz ich widoczność!