Branża kosmetyczna jest obecnie wysoko rozwinięta. Substancje w kosmetykach opierają się o coraz to nowsze technologie, co wymaga kontroli. Z pomocą przychodzi SCCS – organizacja Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów.
Ciężko sobie wyobrazić jak ten rynek funkcjonowałby bez odgórnie narzuconych wytycznych. Zapewne panowałby ogromny chaos, a o bezpieczeństwie nie byłoby mowy. Zwłaszcza w czasach, gdy wiele kosmetyków powstaje głównie po to, aby spełnić oczekiwania kolejnych konsumentów.
Co to jest SCCS?
Scientific Committee on Consumer Safety – stąd pochodzi popularnie używany skrót SCCS. To niezależna organizacja zajmująca się badaniem produktów nienadających się do spożycia. Należą do nich przede wszystkim kosmetyki, ale także składniki zawarte w zabawkach dla dzieci czy innych przedmiotach codziennego użytku. Pieczę nad SCCS trzyma Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej.
Czym zajmuje się SCCS?
Komitet Naukowy ds. Konsumentów wydaje przede wszystkim opinie na temat toksyczności, zagrożeń, potencjalnych alergii w kontekście danych składników w preparatach kosmetycznych. Określa ewentualne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia konsumentów.
Wszelkie przeprowadzone badania, protokoły są publikowane i muszą być stale uaktualniane wraz z nowymi doniesieniami. Istnieje możliwość wydania drugiej opinii na polecenie wnioskodawcy. SCCS współpracuje z kilkoma grupami ekspertów zajmujących się m.in. nanomateriałami, metodologią, a także składnikami produktów kosmetycznych. Wszystkie opinie pochodzące od SCCS ukazują się w formie pisemnej, ewentualnie są też przedstawiane na specjalnym posiedzeniu. Organizacja zajmuje się przede wszystkim:
- badaniem substancji kosmetycznych za pomocą metod alternatywnych dla testowania na zwierzętach;
- badaniem toksyczności surowców;
- wpływem substancji kosmetycznych na organizm człowieka (czy są mutagenne, rakotwórcze, wywołują problemy z płodnością);
- kontrolowaniem stopnia bezpieczeństwa kosmetyków i surowców skierowanych dla najmłodszych konsumentów – niemowląt i dzieci;
- oceną bezpieczeństwa produktów do koloryzacji włosów;
- wpływem kosmetyków na zdrowie konsumentów;
- rozpoznawaniem substancji zwiększających ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej;
- określaniem stopnia ryzyka i zagrożeń.
SCCS – rodzaje badań i analiz kosmetyków
W przypadku przemysłu kosmetycznego SCCS przekazuje odpowiednie procedury, modele i wytyczne, które powinny być zastosowane podczas powstawania m.in. surowców kosmetycznych. Ocena bezpieczeństwa substancji nie może się opierać na doświadczeniach przeprowadzonych na zwierzętach. Istnieją dwie główne gałęzie badań:
- w przypadku nowych składników należy opierać się na alternatywnych metodach doświadczalnych, innych niż testowanie na zwierzętach;
- w przypadku surowców będących już w obrocie, których właściwości oparte są na badaniach przeprowadzonych na organizmach żywych, pozostają one uznane za ważne.
W jakich obszarach przeprowadzają badania i analizy SCCS? Są to:
- kosmetyki i ich składniki;
- tatuaże (usługi);
- solaria;
- branża fryzjerska;
- zabawki;
- różnego rodzaju tekstylia;
- branża odzieżowa;
- chemia gospodarcza.
Kto może należeć do SCCS?
Organizacja ta może się składać z maksymalnie 17 członków. Ich kadencja trwa 3 lata i może być przedłużona do 3 razy. Istnieje specjalna lista rezerwowych kandydatów. Wybierani są na podstawie określonych umiejętności, niezbędnych do przeprowadzania analiz m.in. substancji kosmetycznych. Istotne jest również miejsce ich zamieszkania.
W razie niepewności wynikających z braku odpowiedniej wiedzy, członkowie SCCS mają możliwość zasięgnięcia porady u ekspertów niewchodzących w skład organizacji. Podczas swej pracy przestrzegają określonych zasad poufności oraz braku konfliktu interesów.
SCCS – odpowiedzialna rola
Jak widać, nie tak łatwo wprowadzić na rynek nową substancję kosmetyczną. Zanim dany składnik zostanie dopuszczony do użytku w kosmetykach i znajdzie się w naszym ulubionym produkcie, musi przejść szereg badań. Ich wynik i wydane na jego temat opinie decydują, czy w ogóle może być on stosowany.
https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety_pl
https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/latest_opinions_en