Wiele osób utożsamia siwe włosy z czymś nieatrakcyjnym. Być może kojarzy ci się to ze starością, upływem lat i ogólnym pogorszeniem stanu organizmu. Jednak wcale nie musi tak być. Pojawianie się siwych włosów na twojej głowie wcale nie musi oznaczać konieczności sięgania po farbę. Wiele kobiet i mężczyzn zrobiło ze swoich siwych włosów atut. Być może dołączysz do ich stale rosnącego grona?
Włosy siwe – charakterystyka
Barwa włosów to cecha charakterystyczna i indywidualna dla każdego. Na jej odcień i intensywność wpływają liczne czynniki – genetyczne i środowiskowe. Wynika barwy, rodzaju i ilości melanin – eumelaniny i feomelaniny oraz z reakcji pomiędzy nimi. Jeśli masz ciemne włosy (brązowe lub czarne), masz więcej eumelaniny. Z kolei jeżeli twoje włosy są raczej blond lub rude, masz więcej feomelaniny. Siwe włosy pojawiają się, gdy w twoich komórkach włosowych nie ma żadnej melaniny.
Znalazłaś już u siebie pierwszego siwego włosa? Bez obaw – może się to przytrafić osobom w każdym wieku. Zależy to od wielu różnych czynników – od pierwotnego koloru włosa, uwarunkowania genetycznego i środowiska. Siwych włosów zawsze przybywa wraz z wiekiem, ale pierwsze szare pasma mogą pojawić się kiedykolwiek.
Zauważyłaś, że konkretny odcień siwych włosów może być inny u różnych osób? Zależy to od pierwotnego koloru włosów i genów. Czasem przybierają barwę typowo srebrną, innym razem – śnieżnobiałą. U niektórych zauważysz żółtawy odcień, u innych kolor – wpadający w błękit lub fiolet.
Mówiąc najprościej, siwienie to po prostu wyczerpanie możliwości wybarwiających włosów. Długość życia i tempo wzrostu włosów różni się u każdego. Przeważnie jest to około 7–15 cykli wybarwiających, każdy działający na około 1,5 metra długości włosów. Siwe włosy różnią się od tych wybarwionych nie tylko kolorem, ale też fakturą. Często wydają się bardziej szorstkie i sztywne. Skąd biorą się te często niechciane, białe kosmyki?
Włosy siwe – przyczyny
Czy wiesz, że siwe włosy nie powstają jedynie na skutek starości? Istnieją dwie podstawowe przyczyny siwienia włosów:
- fizjologiczne, potocznie zwane starczym – szare włosy damskie i męskie mogą pojawiać się już około 30.–40. roku życia. Są one naturalnym objawem starzenia się organizmu. Najpierw najczęściej siwieją włosy na skroniach, skąd rozprzestrzeniają się na całą głowę. Prędkość zachodzenia tego zjawiska zależy od wielu czynników – genów, pracy, płci i stylu życia;
- przedwczesne – około 20. roku życia lub nawet wcześniej. Powodem tego są najczęściej geny, ale też dieta, stres, zanieczyszczenie środowiska, tempo życia itd. Wiele czynników wpływa na tempo starzenia się organizmu. Siwe włosy mogą być też objawem różnych chorób. W takich przypadkach diagnoza i leczenie mogą odwrócić ten proces i przywrócić dawny kolor włosów.
Badania naukowe potwierdziły, że szare włosy powstają na skutek większej produkcji nadtlenku wodoru. Substancja ta ma działanie wybielające. We wczesnych latach życia związek ten szybko i łatwo rozkłada się na tlen i wodór. Wraz z wiekiem proces ten staje się trudniejszy i wolniejszy. Spowodowane jest to mniejszą ilością katalazy w organizmie. Siwe włosy pojawiają się, gdy poziom katalazy się obniża.
Innym powodem utraty barwy włosów jest zmniejszona produktywność komórek macierzystych – melanocytów. Znajdują się one wewnątrz włosów i mogą powodować redukcję ilości barwników. Tendencje do tego są genetyczne, ale też rasowe. Naukowcy zaobserwowali, że ludność europejska statystycznie zaczyna siwieć znacznie szybciej niż Azjaci.
Na siwe włosy wpływa też nawet samo twoje otoczenie. Środowisko naturalne może znacznie osłabić melanocyty. Silne, długotrwałe działanie promieni słonecznych sprawia, że ilość melaniny w mieszkach maleje. Więcej siwych włosów może się więc pojawić w miesiącach letnich.
Możesz zauważyć na swojej głowie jest więcej siwizny, jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości witamin z grupy B oraz białka. To jednak niejedyny składnik, który wpływa na melanocyty. Brak tych mikroelementów także powoduje siwiznę:
- selen,
- żelazo,
- cynk,
- miedź.
Jeśli zauważasz u siebie ich regularne braki, możesz rozważyć adekwatną suplementację.
Kolejnym powodem przedwczesnej siwizny oraz ogólnego osłabienia struktury włosa jest palenie papierosów. Dym wchłaniany jest do brodawek włosa. Tam paraliżuje komórki i utrudnia proces wytwarzania melaniny.
Nieprawidłowy styl życia i nadmierny stres także skutkują siwieniem i wypadaniem włosów. Przewlekle spięty, zestresowany organizm nie potrafi odpowiednio o siebie zadbać. Różne funkcje zostają wówczas zaburzone, a ciało każdego dnia walczy o przetrwanie. Napięcia są przekazywane między innymi na melanocyty. Wskutek stresu komórki te przestają działać prawidłowo – ich aktywność spada, a tym samym zmniejsza się ilość melaniny we włosach.
Istnieją też dolegliwości fizyczne i psychiczne, które wpływają na siwe włosy. Do czynników osłabiających twój organizm i włosy należą:
- niedokrwistość,
- długotrwała gorączka,
- gruźlica,
- zespół Waardenburga,
- bielactwo,
- nadpobudliwość,
- zespół Booka,
- choroba Addisona,
- depresja,
- choroby autoimmunologiczne, szczególnie te związane z tarczycą,
- lęki,
- fenyloketonuria,
- anemia,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- choroba Wernera,
- migreny.
Co na siwe włosy?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, czy chcesz zamaskować, czy podkreślić swoje siwe włosy. Jeśli chcesz wydobyć ich unikalny odcień, musisz nauczyć się o nie dbać. Szare włosy damskie stały się w ostatnim czasie dość modne. Jednak, aby uzyskać piękny, głęboki, srebrzysty odcień prawdopodobnie będą do tego potrzebne płukanki i intensywna pielęgnacja.
Istnieją na rynku preparaty na siwe włosy reklamujące się jako przywracające dawny kolor. Jednakże proces siwienia włosów jest niestety nieodwracalny. Powrót do pierwotnej barwy twoich włosów bez farby jest niemożliwy. Kupne produkty na siwe włosy mogą jedynie odżywić skórę głowy, wzmocnić strukturę włosa i stymulować produkcję melaniny. Tego typu substancje mogą spowolnić proces siwienia.
Gotowe preparaty apteczne to przeważnie tylko witaminowe suplementy diety. Mogą ci pomóc tylko w niewielkim stopniu. Takie specjalne preparaty są zwykle droższe niż zestawy witamin. Na ewentualnie zmiany w wyglądzie włosów trzeba poczekać aż około 2–5 miesięcy. Musisz pamiętać o systematyczności i regularności przyjmowania tabletek. Jest to duży koszt, a skuteczność niepewna.
Postaraj się zażywać jak najwięcej substancji antyoksydacyjnych i wspomagających usuwanie z ciała toksyn. Wprowadź do swojej diety jak najwięcej warzyw i owoców oraz olejów roślinnych tłoczonych na zimno. Te zioła możesz stosować w formie płukanek, ale i doustnej – jako napary lub suplementy:
- zwykła czarna herbata – najlepsza będzie jako płukanka na ciemne włosy,
- rozmaryn – zalecany dla brązowych i czarnych odcieni, pomaga wydobyć ich głębszy kolor,
- pokrzywa – stosowana zewnętrznie i wewnętrznie, wydobędzie z twoich włosów to, co najlepsze,
- rumianek i cytryna – stosowane od zewnątrz, mają właściwości rozjaśniające i rozświetlające.
Twoja dieta powinna być szczególnie bogata w witaminę B12 i kwas foliowy. Pierwszą substancję znajdziesz w mięsie i nabiale. Drugą – w zielonych warzywach. Udaj się do lekarza, aby zbadać skład swojej krwi. Jeśli brakuje ci magnezu, cynku, krzemu, miedzi lub manganu – postaraj się je uzupełniać. Korzystne dla ciebie będą też substancje zwalczające wolne rodniki i stany zapalne.
Problem siwych włosów może też być złagodzony zdrowszym trybem życia. Postaraj się rzucić palenie, ograniczyć ilość spożywanego alkoholu oraz więcej spać. Redukuj stres poprzez regularne ćwiczenia fizyczne lub oddaniu się jakiemuś hobby. Zmniejsz swój kontakt ze szkodliwymi dla skóry i włosów promieniami UV.
Możesz też mechanicznie stymulować swoje cebulki włosowe. Masaż na siwe włosy nie zapobiega całkowicie ich powstawaniu, aczkolwiek może sprawić, że komórki z melaniną zaczną sprawniej działać. W ten sposób zwiększysz przepływ krwi do skóry głowy, co polepszy nie tylko kolor, ale i ogólną kondycję twoich włosów. Aby bardziej wspomóc ten proces, możesz do masażu użyć też oleju migdałowego lub kokosowego.
Pielęgnacja siwych włosów
Czy wiesz, że pielęgnacja siwych włosów powinna być indywidualnie dopasowana do twoich potrzeb? Eksperci zalecają używanie przede wszystkim produktów nawilżających. Możesz używać do tego różnych substancji, m.in. aloesu, miodu, glicerolu i sorbitolu. Dobrze sprawdzą się też produkty natłuszczające, z zawartością olejów roślinnych.
Raz lub dwa razy w tygodniu możesz też nałożyć na swoje siwe włosy preparaty z jedwabiem lub keratyną. Skutecznie odbudują one strukturę twoich włosów. Pielęgnacja siwych włosów nie różni się zbytnio od regularnej troski o nie. Warto zadbać o ich jak najlepszą kondycję. Proces siwienia włosów jest nieodwracalny, dlatego, jeżeli nie planujesz ich farbować, postaraj się utrzymać je w jak najlepszej kondycji.
Siwe włosy – farbowanie
Jeżeli twoje siwe włosy w ogóle ci się nie podobają, warto rozważyć farbowanie. Najzdrowszą dla twoich włosów opcją w tym przypadku będzie henna. Poza nadaniem im pożądanego koloru ta roślinna substancja także odżywia włosy. Być może wcale nie zależy ci jednak na całkiem innym kolorze. Jeśli chcesz tylko zmienić odcień swoich szarych włosów, świetnie sprawdzą się w tym celu płukanki. Skutecznie pomagają neutralizować żółte i inne niepożądane odcienie.
Musisz wziąć pod uwagę, że farbowanie siwych włosów trwałymi farbami niszczy strukturę włosa. Najbardziej szkodliwe są barwniki pozwalające osiągać odcienie blondu. Zawierają one nadtlenek wodoru, który mocno wysusza i osłabia włosy. Z kolei na ciemnych odcieniach szybko i wyraźnie widać odrastające siwe włosy. Kontrast pomiędzy brązem lub czernią a szarością jest od razu zauważalny. Pod tym względem jaśniejsze odcienie mogą okazać się lepsze – odrosty są znacznie mniej zauważalne.
Zamiast trwałych farb możesz wybrać łagodniejsze kolory spłukiwalne lub szampony koloryzujące. Ta ostatnia opcja działa mniej inwazyjnie. Szampony będą stopniowo przyciemniać twoje włosy – wystarczy używać ich regularnie i systematycznie. Osiągniesz w ten sposób mniej wyrazisty kolor, lecz twoje włosy będą mniej zniszczone niż po farbie.
Szare włosy damskie
Wiele młodych kobiet decyduje się na pokazanie swoich siwych włosów światu. Do niedawna było to wręcz nie do pomyślenia. Włosy siwe kojarzyły się z czymś skrajnie nieestetycznym – były postrzegane jedynie jako oznaka starości, a nawet zaniedbania. Dziś ta wizja się zmienia. Niektóre kobiety i mężczyźni zaczynają inaczej postrzegać ten kolor włosów, który jest przecież całkowicie naturalny. Może być to wręcz powód do dumy.
Jeśli należysz do grona osób, które osiwiały w bardzo młodym wieku – to także nie jest powodem do rozpaczy. Srebrny blond jest popularnym, modnym kolorem. Być może warto więc pozwolić naturze robić swoje i dać swoim siwym włosom odrosnąć? Swoimi siwymi włosami chwali się dziś wiele gwiazd i influencerów. Należą do nich chociażby Katie Holmes, Penelope Cruz, Kate Middleton oraz wiele starszych, dojrzałych gwiazd.
Włosy siwe, białe, szare nie są powodem do wstydu. Możesz próbować je maskować, jeśli ci się nie podobają. Na rynku dostępnych jest wiele różnych farb, które zapewniają optymalne pokrycie siwych włosów. Być może jednak zdecydujesz się na to, żeby dumnie nosić swoje szare włosy. W końcu siwienie włosów to całkowicie naturalny proces, którego wcale nie należy się wstydzić. Najważniejsze, abyś starannie dbała o ich kondycję – nawilżaj i pielęgnuj swoje włosy, żeby wydobyć ich naturalne piękno – niezależnie od koloru.