Dla wszystkich miłośników ekologii i produktów naturalnych, podróży i nowości powstały szampony w kostce. Nadal nie są tak popularne jak szampony klasyczne, a kupować je trzeba przez Internet, jednak posiadają potencjał, którego nie wolno zmarnować. Ich twórcy troszczą się o planetę i stale polepszają swoje produkty. Szampony w kostce nie są też wcale mniej wydajne od klasycznych. Co jeszcze decyduje o ich rosnącej popularności i jaka jest prawda o nich?
Mydło do włosów a szampon w kostce
Chociaż brzmi to tak, jakby szampon był w formie mydła, są to kompletnie dwa różne produkty i nie należy ich ze sobą utożsamiać. Owszem, oba myją skórę głowy i włosy, oba są w formie kostek, ale ich podobieństwa na tym się kończą. Skład mydeł opiera się na tłuszczach zwierzęcych, a ich pH jest zasadowe i może zaburzyć naturalne pH naszej skóry. W związku z tym, po skorzystaniu z niego, należy wyrównać poziom pH, stosując płukankę z octu. Mydło w kostce do włosów pozostawia na nich osad, a taka płukanka skutecznie się go pozbędzie. Szampon w kostce ma kwaśne pH, znacznie bardziej zbliżone do neutralnego naszej skóry. Po szamponie dodatkowe płukanie nie jest konieczne.
Składy szamponów w kostce
Skład najlepszego szamponu w kostce powinien opierać się na detergentach myjących, np. Sodium Coco Sulfate, czy Sodium Laureth Sulfate. Środki te odpowiadają za pienienie się kosmetyku, mają właściwości myjące i występują również w szamponach do włosów w butelkach. Najłagodniejszym dla środowiska i skóry, jest zamiennik Sodium Cocoyl Isenthionate. Warto sprawdzić, czy występuje jako główny składnik myjący, czy pomocniczy. Blask i nawilżenie zapewniają zawarte w szamponach takie składniki jak masło shea, wosk pszczeli lub pantenol. Dowodzi to, że szampony w kostce nie dość, że faktycznie myją włosy i skórę głowy, zawierają składniki dbające o kondycję włosa.
Jak myć włosy szamponem w kostce?
Istnieją dwa podstawowe sposoby mycia włosów szamponem w kostce. Pierwszy z nich polega na napełnieniu kubeczka wodą i wrzucenia kostki szamponu do środka. U każdego ilość potrzebnej wody jest różna, ale 100 mililitrów powinno już wystarczyć. Potem należy potrząsać kubeczkiem z kostką tak długo, aż wytworzy się wystarczająca ilość piany. Kostkę wyjmujemy, spienioną wodę wylewamy na głowę i zaczynamy jej masaż. Dodatkowo do kubka można dolać ulubiony olejek zapachowy. To świetna metoda dla wrażliwej skóry. Oczywiście w razie potrzeby należy powtórzyć proces.
Szampon w kostce — jak używać bez kubeczka?
Drugi sposób mycia to spienianie kostki szamponu w dłoniach po ich namoczeniu i kilkurazowe przenoszenie partiami piany z dłoni na włosy. Nie jest to mniej skuteczna metoda, ale bardziej czasochłonna. Nie można też nagle dolać sobie do dłoni ulubionego różanego olejku. Niektórzy korzystają z szamponu do włosów w kostce, namaczając go i pocierając nim delikatnie o mokre włosy. Nie poleca się jednak tego sposobu, bo może on uszkodzić włosy albo podrażnić wyjątkowo wrażliwą skórę głowy. Ponadto włosy, o które pocieramy, muszą pozostawać mokre bez przerwy. Z tej metody można korzystać pomocniczo i nakładać szampon punktowo lub na krótkich włosach, dla których ten sposób jest najbardziej odpowiedni.
Po myciu, czyli przechowywanie szamponu
Po nauczeniu się, jak używać szamponu w kostce, należy wiedzieć jak go przechować. Po skorzystaniu z kostki należy ją dokładnie osuszyć i schować do metalowego pudełka, mydelniczki lub woreczka. Jeśli będzie miała kontakt z wodą, zużyje się szybciej. Jest to dodatkowy obowiązek, o którym trzeba pamiętać, ale łączy się zaletą. Właśnie ten fakt, że szampon przechowuje się w pudełeczkach wielokrotnego użytku, wpisuje się w rytm zasady zero/less waste. Oczywiście zwykle kupujemy w tekturowych pudełkach, ale te łatwiej jest poddać recyklingowi w przeciwieństwie do opakowania szamponu w mydle płynnym.
Wszystkie zalety szamponów w kostkach
Szampon do włosów w kostce jest przede wszystkim produktem ekologicznym i naturalnym. Produkty są wegańskie, niestosowane na zwierzętach i wcale nie tracą na skuteczności. Fakt, że posiadają zbliżone pH do pH skóry, utwierdza w przekonaniu, że są idealne dla skóry wrażliwej. Wciąż doskonalone produkty dzięki naturalnemu składowi nadają włosom blasku i objętości. Można je mieszać z ulubionymi olejkami i personalizować wybór dodatków specjalnie do potrzeb. Są również wydajne: jedna kostka może starczać na około półtora miesiąca użytkowania. Ostateczną zaletą jest występowanie szamponów w wersji kieszonkowej. Kostka schowana w mydelniczkę lub inne pudełko idealnie nadaje się do podróży.
Sposoby na urozmaicenie szamponu w kostce
Kiedy korzystamy z szamponu za pomocą pierwszej metody kubeczkowej, możemy dodawać do nich dobrane przez nas produkty, jako że ten typ szamponów to neutralna baza myjąca. Aby dodatkowo nawilżyć skórę głowy, do szamponu dołożyć można miód, pantenol, mocznik lub żel aloesowy. Hydrolizowany jedwab, keratyna i glinki usztywniają włos u nasady, natomiast olejek miętowy i z drzewa herbacianego wspomagają walkę z łupieżem i szybkim przetłuszczaniem się włosów, a także przyspieszą proces wzrostu włosa. Tym, czego nie powinno się dodawać do szamponów, są oleje. Mogą one niepotrzebnie posklejać włosy i zaburzyć proces mycia.
Podsumowanie wartości szamponu w kostkach
Te kosmetyki jak każde mają swoje wady i zalety. Lista zalet w tym przypadku zdecydowanie bije na głowę listę wad. Owszem, korzystanie z szamponu w kostce, nie jest tak proste jak ze znanych, starych produktów i trzeba pamiętać o suszeniu go, ale to wszystko, co mogłoby nam przeszkadzać. Szampony w kostce spełniają swoje zadanie, są produkowane w zgodzie z przyrodą i nie przyczyniają się do zwiększenia liczby odpadów. Te kosmetyki łączą przyjemne z pożytecznym, mają dobry dla skóry skład i idealną wielkość, dzięki czemu mieszczą się w każdej kieszeni. Ponadto pH kosmetyku mówi samo za siebie — został dla nas stworzony. Nie pozostaje nic, poza poszerzaniem grona fanów szamponów w kostkach.