W salonach fryzjerskich od jakiegoś czasu jednym z popularniejszych kolorów jest popielaty. Nic dziwnego, w końcu potrafi niesamowicie podkreślić urodę. Warto się jednak zastanowić, czy będzie on pasować akurat do twojej urody. Poza tym uzyskanie popielatego odcienia nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Jak wygląda koloryzacja włosów na siwo?
Moda na popielate włosy trwa już co najmniej kilka sezonów i wciąż jest to jeden z najbardziej popularnych kolorów w salonach fryzjerskich. Wygląda nietuzinkowo, przyciąga uwagę i podkreśla atuty urody. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zabieg, dokładnie przemyśl, czy kondycja twoich włosów jest wystarczająco dobra, ponieważ najczęściej konieczne jest mocne rozjaśnianie, które powoduje dodatkowe zniszczenia.
Suche kosmyki i rozdwojone końcówki mogą być tu wyjątkowo problematyczne, dlatego najpierw warto o nie zadbać. Staraj się stosować proteinowe maski i nawilżające odżywki, a także olejki. Rozdwojonych końcówek niestety nie da się naprawić, dlatego prawdopodobnie będziesz musiała zacząć od ich podcięcia.
Jeżeli jesteś posiadaczką ciemnych włosów, bez wątpienia nie ominie cię dekoloryzacja. Trzeba najpierw wypłukać praktycznie cały pigment, bo szary kolor wyjdzie tylko na jasnych, blond włosach.
Przygotowanie do koloryzacji
Kolor musi być bardzo jasny, zanim przejdzie się do właściwej części farbowania. Zarówno dekoloryzacja, jak i rozjaśnianie znacząco wpływają na kondycję pasm, dlatego musisz nastawić się, że po zabiegu będą one bardziej zniszczone, suche i będą mieć tendencję do łamania się. Zła wiadomość jest taka, że dekoloryzację będziesz musiała zrobić prawdopodobnie kilkukrotnie, by osiągnąć wymagany rezultat.
Siwe włosy – koloryzacja krok po kroku
Każdy odcień, poza bardzo jasnym blondem, będzie niewystarczający do zafarbowania włosów na kolory szarości.
Najlepiej będzie powierzyć to zadanie specjaliście. Fryzjer udzieli fachowej porady i zweryfikuje, czy do twojego typu urody będzie pasować właśnie taki kolor włosów. Dokona analizy kolorystycznej, a oprócz tego odpowiednio dobierze preparat rozjaśniający i zminimalizuje ryzyko zniszczeń. Umiejętnie ochłodzi on także ton włosów. Samodzielne wykonywanie pierwszego farbowania na popiel może czasem skończyć się zielonymi plamami – tak bywa, gdy połączy się zimne i ciepłe tony, zwłaszcza odcienie rudości.
Po rozjaśnieniu nakłada się na włosy farbę w chłodnym odcieniu lub toner. Dużo łatwiej sprawa wygląda w przypadku jasnych włosów, z których nie trzeba ściągać kolorów. Jasne blondynki mogą po prostu zastosować chłodny toner, chyba że zdecydują się na koloryzację wielotonową – wówczas trzeba będzie użyć farb w kilku odcieniach.
Grombre, czyli srebrne włosy
Ciekawą opcją jest tak zwane grombre. Co to takiego? Jest to po prostu ombre z siwymi końcówkami. Dodatkowo na całej długości stosuje się różne odcienie szarości – od srebrnego po grafitowy. Często przebijają się też tu białe kolory, a efekt końcowy zależy tak naprawdę do ciebie. Możesz postawić na jaśniejsze lub ciemniejsze włosy, na przykład zaczynając od czarnej nasady, na końcach robiąc grafitowe lub ciemno szare włosy. Ta metoda farbowania ma wiele zalet. Przede wszystkim czyni fryzurę pełniejszą, a włosy optycznie zyskują na objętości. Jaśniejsze refleksy na długości potrafią przynieść naprawdę spektakularne rezultaty.
Komu pasują szare włosy?
Z całą pewnością nie jest to koloryzacja dla wszystkich. Wiele zależy od typu urody. Jeśli masz ciepłą urodę, oliwkową lub brzoskwiniową cerę, powinnaś zrezygnować z pomysłu zafarbowania się na szaro. Jest to natomiast dobre rozwiązanie dla osób, których skóra i oprawa oczu mają chłodny kolor. Najlepiej pasuje tu typ zima oraz lato. Poza tym dobrym sposobem na zweryfikowanie, czy będziesz wyglądać korzystnie w zimnych tonach, jest ocenienie, jak czujesz się w srebrnej biżuterii.
Osoby, które siwieją już naturalnie, również mogą spróbować przefarbować się w całości na taki kolor. Dzięki temu unikną konieczności częstych wizyt u fryzjera, a przy tym zyskają na pewności siebie, ponieważ odkryją, że siwienie może być modne!
A może grey blending?
Aktualnie coraz częściej stawia się na naturalność. Nic tak nie upiększa, jak pewność siebie i duma z tego, jak się wygląda. To samo tyczy się włosów. Kobiety przestają wreszcie przejmować się tym, że z wiekiem przybywa im siwych kosmyków. Nie ukrywają tego, że stają się dojrzalsze. Właśnie dlatego pojawił się kolejny trend – grey blending. Jest to metoda farbowania, która polega na mieszaniu różnych odcieni popieli, w tym tych naturalnych, bo wydobyć i podkreślić naturalną siwiznę. Można dodać np. trochę ciemniejszych pasemek, a część z nich rozjaśnić.
Pielęgnacja włosów siwych w domu
Odpowiednia pielęgnacja jest ważna zarówno przed, jak i po koloryzacji, szczególnie jeśli włosy były rozjaśniane. Nawet jeżeli korzystałaś z usług fryzjera przy pierwszym farbowaniu na takie tony, odświeżanie koloru możesz przeprowadzić sama, z wykorzystaniem niedrogich i ogólnie dostępnych produktów. Musisz wiedzieć, że popielaty kolor włosów dość szybko się wypłukuje i robi się coraz cieplejszy, trzeba więc go regularnie odświeżać.
Odświeżanie koloru siwego
Takie włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Kiedy zaiważysz, że odcień staje się cieplejszy i zaczyna znowu wpadać w żółty, zastosuj szampon koloryzujący lub szamponetkę z niebieskim lub fioletowym pigmentem.
Zapewni to efekt na kilka myć. Możesz też zakupić specjalny toner. Chcąc utrzymać na głowie odcień szary, korzystaj z farb do włosów z chłodnymi tonami. W drogeriach dostępne są także płukanki, które szybko przywrócą pierwotny efekt. Wszystkie te produkty są wyjątkowo łatwe w użyciu i nie wymagają wprawy w aplikowaniu.
Mycie siwych włosów
Również samo mycie popielatych włosów ma znaczenie. Na co dzień warto używać szamponów bez SLS i SLES. Dlaczego? Ponieważ są to silnie oczyszczające substancje, które wypłukują pigment. Oczywiście co kilka myć konieczne jest użycie mocniejszego szamponu, ponieważ na skórze głowy zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń, naskórka i łoju, który trzeba usunąć. Możesz także wyposażyć się w kosmetyki z filtrem SPF, które będą chronić twoją fryzurę przed działaniem promieniowania słonecznego, co jest szczególnie istotne latem.
Ponadto dbaj o kondycję włosów, nawilżaj je i odbudowuj ich strukturę. Nawet wizyta u fryzjera nie pozwoli ci całkowicie uniknąć zniszczeń wynikających z rozjaśniania. Przynajmniej raz w tygodniu nakładaj regenerujące, nawilżające i proteinowe maski, a po każdym myciu używaj dobrej jakości odżywek. Na końcówki nakładaj serum i nigdy nie susz ani nie prostuj włosów bez wcześniejszego zastosowania preparatów ochronnych. Przez jakiś czas po rozjaśnianiu pamiętaj też o tym, aby nie czesać włosów bezpośrednio po myciu, bo są one wtedy wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Staraj się robić to z nałożoną odżywką, przed jej spłukaniem, a wycierając je w ręcznik, nie pocieraj.
Popiele na głowie u mężczyzn
Nie tylko kobiety mogą sięgać po ten trend i decydować się na popielate włosy. Mężczyźni coraz częściej korzystają nie tylko z usług strzyżenia, ale także farbowania w salonach fryzjerskich. Już parę lat temu zaczęła się moda na szarości u mężczyzn. Sięgają po nie nawet gwiazdy Hollywood. Nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu panowie w siwych włosach wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Siwe włosy to trend w koloryzacji kosmyków, który cieszy się rosnącą popularnością. Jeśli posiadasz odpowiedni typ urody, sprawdź, jak zaprezentują się w twoim przypadku.