Zmiana koloru włosów sprawia, że się odmładzasz i poprawiasz swój wygląd. Oprócz tego dodajesz sobie pewności siebie i energii. Niestety, nie każde farbowanie włosów przebiega zgodnie z wyobrażeniami. Co zrobić, gdy nowy kolor cię nie zachwyci? Teoretycznie odpowiedź jest prosta. Wystarczy, że go usuniesz. Przyciemnienie włosów nie jest problemem, prawda? Jednak droga w drugą stronę jest bardziej skomplikowana. Potrzebna będzie bowiem dekoloryzacja włosów. Jak usunąć ciemne pigmenty z włosów i przywrócić naturalny kolor? Czy są osoby, które nie powinny decydować się na dekoloryzację? Jeśli szukasz odpowiedzi, koniecznie przeczytaj nasz tekst.
Dekoloryzacja włosów – co to jest?
Większość pań wie, czym jest dekoloryzacja włosów, ale warto przypomnieć, co to takiego. Dekoloryzacja włosów jest też nazywana ściąganiem koloru z włosów. Zabieg ten polega na usunięciu sztucznych barwników (czyli farby) z wnętrza pomalowanych wcześniej włosów. Osoba, której nie spodobała się zmiana i chce powrócić do swojego naturalnego koloru na głowie, pozbywa się pigmentów. W ten sposób odwraca skutki nieudanego farbowania włosów. Jest to skomplikowana czynność, ale można ją wykonać nawet w domu. Zanim jednak podejmiesz się tego wyzwania, sprawdź, jakie masz możliwości.
Gdzie zrobić zabieg dekoloryzacji? Dekoloryzacja włosów w salonie fryzjerskim
Dekoloryzacja to skomplikowany zabieg, który najlepiej wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Osoba z doświadczeniem i wykształceniem najlepiej dobierze technikę dekoloryzacji i produkty do twoich włosów, z uwzględnieniem ich kondycji i rodzaju. Dzięki temu usuniesz niechcianą barwę, ale jednocześnie dekoloryzacja nie zaszkodzi twoim włosom. Niestety, nie unikniesz tego, że twoje włosy stracą kondycję i będą osłabione. Jednak nie martw się, bo pod okiem eksperta szybko przywrócisz im żywotność. Wystarczy tylko odpowiednia regeneracja i pielęgnacja.
Gdzie zrobić dekoloryzację?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić dekoloryzację w domu, jeśli:
- masz odpowiednią wiedzę i wiesz, że nie zaszkodzisz swoim włosom;
- masz już doświadczenie, jeśli chodzi o usuwanie farby;
- masz odpowiednie narzędzia do tego, aby przeprowadzić dekoloryzację, czyli rozjaśniacz lub dekoloryzator do włosów.
Pamiętaj jednak o prawidłowym wykonaniu dekoloryzacji oraz późniejszej regeneracji i pielęgnacji osłabionych w ten sposób włosów. Z jednej strony jest to ratunek, gdy koloryzacja nie spełni oczekiwań, ale z drugiej może to być początek większych problemów. Musisz więc wszystko odpowiedzialnie zaplanować.
Czy można rozjaśnić ciemne włosy?
Najłatwiej rozjaśniać włosy blond, czyli jasne. Nie jest to wielkie odkrycie. Jeśli jednak masz ciemne włosy, to nic straconego. Wciąż możesz je rozjaśnić, choć jest to bardziej skomplikowane. Dekoloryzacja na ciemnych włosach może być przeprowadzana w dwóch sytuacjach – kiedy masz włosy naturalne lub farbowane. Rozjaśnianie ciemnych włosów z reguły skutkuje kolorem rudym, pomarańczowym bądź żółtym, dlatego warto przeprowadzać dekoloryzację w profesjonalnym salonie. Ważne jest także, aby odczekać odpowiedni czas od ostatniego farbowania. W ten sposób zabieg będzie bardziej efektywny.
Dekoloryzacja czarnych włosów
Ściąganie czarnego koloru z włosów nie jest łatwe. To najtrudniejsza ze wszystkich koloryzacji.Równie trudne okazuje się przejście z czerni do blondu. Jest to bardzo długotrwały proces, w czasie którego osiąga się kolor czerwony, pomarańczowy i żółty. W tym przypadku także należy odczekać odpowiedni czas, zanim rozpoczniesz ściąganie koloru z ciemnych włosów. Czarny musi bowiem maksymalnie się wypłukać. Dopiero wtedy jest zalecana dekoloryzacja, najlepiej robiona przez specjalistę. Wówczas efekty powinny być najbardziej zadowalające.
Jak rozjaśnić czarne włosy, czyli dekoloryzacja ciemnych włosów
Jeśli chcesz rozjaśnić ciemne włosy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dekoloryzacja włosów zostanie powtórzona kilka razy. Co więcej, nie zawsze będziesz zadowolona z efektów. Po pierwszej próbie twoje włosy będą rude albo rudobrązowe, ponieważ czarna farba ma najwięcej czerwonych pigmentów, które wypłukuje się najdłużej. Druga dekoloryzacja skutkuje zazwyczaj pomarańczową barwą, a trzecia daje żółty kolor włosów. Trzeba przez jakiś czas je zaakceptować, jednocześnie pamiętając o regeneracji.
Ściąganie koloru z włosów – skutki zbyt wielu dekoloryzacji
Nie panikuj i nie rób nic na siłę. Dekoloryzacja to długotrwały proces, z którym musisz się pogodzić. Najlepiej jest ją zlecić doświadczonej osobie, która zadba, abyś nie żałowała swojej decyzji. Możesz być również w stanie zrobić ją samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać i nie skracać tego procesu, ponieważ zbyt szybkie rozjaśnianie ciemnych włosów może zakończyć się łysieniem. Skutkiem mocnej wody i powtarzanej przez kilka dni dekoloryzacji jest wypadnięcie wszystkich włosów. Aby ściąganie koloru nie spowodowało wykruszenia na całej długości i grubości włosów, uzbrój się w cierpliwość i sprawdzone produkty.
Dekoloryzacja włosów, czyli etapy rozjaśniania
U każdego wygląda to nieco inaczej. Czasem wszystko ogranicza się do dwóch dekoloryzacji, ale nieraz potrzeba np. pięciu. Jak wygląda dekoloryzacja krok po kroku?
- Robisz pierwszą dekoloryzację i czekasz miesiąc, ciągle odżywiając i regenerując rudobrązowe włosy.
- Następnie zabieg powtarzasz, uzyskując pomarańczowy odcień. Podcinasz zniszczone końcówki i regenerujesz włosy przez kolejny miesiąc.
- Czas na kolejną dekoloryzację. Powtarzaj ją co miesiąc, aż do momentu, gdy włosy zbliżą się do blondu.
- Gdy tak się stanie, używaj tonera i szamponu z fioletowym pigmentem, który zneutralizuje żółty kolor.
Dekoloryzacja – efekty i farbowanie
Jeśli osiągniesz już swój cel, czyli rozjaśnione włosy, pozostanie ci już tylko koloryzacja. Zastanawiasz się, po co farbować włosy po ściąganiu koloru? Otóż, dekoloryzacja to wywabienie sztucznego pigmentu z włosów, która nie nadaje im koloru. Oznacza to, że twój odcień może być zbyt nasycony jakąś barwą lub nierównomiernie rozjaśniony. Skutkuje to przebarwieniami. Aby to naprawić, potrzebna jest koloryzacja włosów. Dzięki niej wyrównasz kolor i sprawisz, że twoje włosy znów będą wyglądały wspaniale. Jest to idealny sposób na zakończenie długiego procesu, po którym znów poczujesz się piękna i młoda.
Do czego służy toner po dekoloryzacji?
Jeśli nie chcesz farbować włosów, możesz użyć tonera. To produkt utrzymujący się na włosach przez krótki okres, tzn. od 6 do 8 tygodni. Toner naprawi skutki, jakie wyrządziła dekoloryzacja włosów, ale jednocześnie nie zostanie z tobą na dłużej. Ponadto, wyrówna kolor, ochłodzi go i nada mu wyrazu. Sięgaj jednak po tonery bez amoniaku, które nie przenikają do głębokich warstw włosa. Dzięki temu będziesz miała pewność, że pigmenty nie zniszczą twoich włosów, ale równomiernie się wypłuczą po 24 myciach.
Ile kosztuje ściąganie koloru z włosów?
Zanim skorzystasz z usług salonu fryzjerskiego warto wiedzieć, ile kosztuje dekoloryzacja włosów. Cena ściągania koloru jest uzależniona od grubości i długości włosów, a także miejsca wykonywania zabiegu. Obecnie może to być koszt 300-700 zł. Pamiętaj jednak, że jest to cena za jedną dekoloryzację, a nierzadko należy ją powtórzyć i to nawet kilka razy. Wówczas po upływie miesiąca kwota będzie już spora. Jeżeli chcesz się dowiedzieć wcześniej, jak na zabieg reagują twoje włosy, przeprowadź go na jednym paśmie. W ten sposób określisz, czy dekoloryzacja w twoim przypadku jest dobrym pomysłem i ile będzie cię ona kosztowała.
Jak zregenerować włosy w czasie dekoloryzacji?
Ściąganie koloru wiąże się z przesuszeniem, osłabieniem, a nawet zniszczeniem włosów. Właśnie dlatego powinnaś jak najszybciej rozważyć wszystkie możliwości regeneracji, pielęgnacji i odżywienia. Zacznij od dodania specjalnego preparatu, który odbudowuje uszkodzone mostki dwusiarczkowe we wnętrzu włosa, do mieszanki. Dzięki niemu już na pierwszym etapie, czyli w momencie, kiedy dekoloryzacja jest wykonywana, zapewnisz sobie regenerację włosów. To z kolei zminimalizuje straty w strukturze włosa. Jeśli skorzystasz z usługi w salonie, na pewno dostaniesz właśnie ten preparat.
Jak zregenerować włosy po dekoloryzacji?
Gdy dekoloryzacja włosów została już wykonana, powinnaś podciąć zniszczone końcówki. Jest to istotny krok, ponieważ to właśnie one są narażone na największe zniszczenia w czasie usuwania koloru. Następnie musisz nałożyć maskę do włosów, aby jak najszybciej wróciły do siebie po dekoloryzacji. Zabieg ten należy powtarzać minimum przez miesiąc, jednocześnie stosując odpowiedni szampon regenerujący i właściwą odżywkę, zgodnie z instrukcją. Co równie ważne, unikaj wszelkich zabiegów inwazyjnych (np. przedłużania włosów i trwałej ondulacji).
Jak dbać o włosy? Najlepsze kosmetyki po dekoloryzacji
Dekoloryzacja włosów to zabieg usunięcia sztucznych pigmentów. Powoduje osłabienie włosów i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto zatem wybrać odpowiednie kosmetyki, czyli:
- regenerujące i odbudowujące maski;
- odżywki;
- olejki.
Eliksirem dla osłabionych włosów jest przede wszystkim keratyna, będąca cennym składnikiem odżywczym. Nie jesteś pewna, które kosmetyki będą odpowiednie do twoich włosów? Skonsultuj się z fryzjerką albo fryzjerem lub zapytaj o opinię osobę pracującą drogerii.
Kiedy dekoloryzacja jest niewskazana?
Dekoloryzacja włosów jest możliwa tylko w przypadku niezniszczonych włosów. Jeśli twoje włosy są w złym stanie (np. po trwałej ondulacji), odpuść sobie usuwanie farby. Dotyczy to również osób z cienkimi, słabymi i zniszczonymi włosami. Dlaczego? Dekoloryzacja co prawda nie uszkadza struktury włosa, jednak jest zabiegiem chemicznym osłabiającym pasma. Aby przeprowadzić zabieg usuwania kolorów, najpierw popraw kondycję włosów. Możesz to zrobić za pomocą odżywek, olejków, masek i innych produktów, dostępnych w drogeriach i sklepach online.
Dekoloryzacja to zabieg usuwania niechcianej farby z włosów. Decydują się na nią osoby, którym nie podoba się ich kolor włosów, uzyskany w wyniku koloryzacji, ale nie tylko. Często korzystają z takiej możliwości panie niezadowolone ze swojego naturalnego koloru włosów, marzące o jego rozjaśnieniu. W obu przypadkach efekty dekoloryzacji powinny być najlepsze po wizycie w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić ją w warunkach domowych. Masz już nasze wskazówki i wiesz, co robić, aby okazała się skuteczna. Dekoloryzacja jest powtarzana raz na miesiąc, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru. Pamiętaj, że wiąże się z długotrwałym procesem regeneracji i pielęgnacji, a niektóre osoby nie powinny się na nią decydować.