Metod walki z cellulitem jest kilka, a jedna z nich to systematyczny masaż ciała przy pomocy szczotki na cellulit. W jaki sposób prawidłowo szczotkować ciało? Czy szczotka do masażu naprawdę pomoże przywrócić skórze jędrność? Jak wybrać dobrą szczotkę do ciała, która posłuży przez kilka lat? Od czego zależy sukces w walce z cellulitem? Odpowiedzi poznasz, czytając ten artykuł.
Czym jest cellulit i jak powstaje?
Cellulit to nierównomiernie rozłożona tkanka podskórna, złożona z komórek tłuszczowych oraz przecinających je naczyń limfatycznych i krwionośnych. Tłuszcz zbija się w grudki, tempo metabolizmu w komórkach zwalnia, a na ciele tworzą się obrzęki wodne i limfatyczne. Powierzchnia ciała staje się nierówna, a skóra wygląda jak skórka pomarańczy. Przyczyny powstawania cellulitu to: czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadwaga, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe odżywianie.
Jak walczyć z cellulitem?
Wypowiedziałaś wojnę cellulitowi? Aby się go pozbyć, musisz prowadzić walkę równocześnie na kilku frontach. Wygładzisz i ujędrnisz ciało, jeśli będziesz je regularnie smarować kosmetykami antycellulitowymi i masować przy pomocy masażera lub szczotki. Równie ważna jest zmiana diety na niskotłuszczową i eliminacja z diety cukru i soli. Pamiętaj, że nadmiar kalorii prowadzi do nadwagi, a słone potrawy zatrzymują wodę w organizmie i przyczyniają się do powstawania obrzęków. Kolejna sprawa to regularna aktywność fizyczna. Sprawdzi się gimnastyka, pływanie i nordic walking. Istotnym uzupełnieniem tych metod jest szczotkowanie skóry na sucho.
Dlaczego warto regularnie szczotkować ciało?
Szczotkowanie ciała ma kilka zalet, które warto poznać. Oto one:
- zastępuje peeling, gdyż usuwa martwe komórki naskórka i odblokowuje pory, dzięki temu skóra łatwiej wchłonie aktywne składniki, zawarte w balsamach i kremach antycellulitowych;
- wygładza skórę, likwiduje obrzęki i wrastające włoski;
- stymuluje układ odpornościowy oraz poprawia krążenie limfy;
- polepsza samopoczucie i relaksuje po trudnym dniu.
Poznaj rodzaje szczotek do masażu ciała
Szczotki do masażu na sucho mają podstawę zrobioną zwykle z drewna bukowego lub tekowego albo z plastiku. Włoski do szczotkowania to włosie końskie lub z dzika. Włosie może być też wykonane z naturalnych włókien agawy lub kokosa. Szczota ma uchwyt do trzymania dłonią lub pasek przytrzymujący dłoń. Dobrze też, aby miała długą rękojeść. Dzięki temu możesz samodzielnie wymasować sobie ramiona i plecy. Wybierając szczotkę, sprawdź czy włosie nie jest dla ciebie zbyt twarde i szorstkie. Dobrze jest mieć dwie szczoteczki, a więc dużą do ciała i małą z delikatnym włosiem, przeznaczoną do masażu twarzy.
Czym różni się szczotkowanie od masażu?
Niekiedy szczotkowanie bywa mylone z masażem ciała. Masaż wykonuje się zwykle po kąpieli i nasmarowaniu ciała kosmetykami o działaniu antycellulitowym. Do masażu wykorzystuje się masażery silikonowe z wypustkami lub rollerem albo elektryczne, czyli ultradźwiękowe lub na podciśnienie. Ich zadaniem jest wmasowanie składników kremów w ciało i rozprasowanie grudek tłuszczu pod skórą. Z kolei szczotkowanie wykonuje się szczotką ręczną na skórze suchej po to, aby usunąć martwy naskórek i ujędrnić ciało. Potem zaleca się kąpiel i nasmarowanie ciała balsamem albo serum.
Szczotkowanie na sucho. Przeciwwskazania
Zrezygnuj ze szczotkowania, jeśli cierpisz na schorzenia dermatologiczne lub wirusowe, a także wtedy, gdy masz na skórze dużo pieprzyków, świeże blizny, trądzik lub znamiona. Nie zaleca się szczotkowania osobom z chorobą nowotworową i zakażeniami bakteryjnymi. Nie ma przeciwwskazań dla kobiet ciężarnych, jeśli tylko ciąża przebiega bez powikłań. Nie powinno się jednak szczotkować ciążowego brzucha, aby nie wywołać przedwczesnych skurczów.
W jaki sposób prawidłowo szczotkować ciało?
Szczotkowanie zacznij od stóp i nóg. Posuwistymi ruchami głaszcz skórę od dołu do góry. Okrężnymi ruchami wymasuj kolana, biodra i brzuch. Następnie przejdź do szczotkowania palców dłoni, a potem rąk aż do ramion. Sięgnij szczotką w okolice karku i pleców. Możesz wymasować biust, ale z pominięciem brodawek. Mniejszą szczoteczką z delikatnym włosiem wymasuj sobie twarz, szyję i dekolt. Po szczotkowaniu umyj szczotki wodą z mydłem lub szamponem. Ułóż je w pobliżu źródła ciepła włosiem do dołu, aby porządnie wyschły.
Jak często szczotkować ciało?
Aby szczotkowanie przyniosło oczekiwane rezultaty, wykonuj je codziennie przed kąpielą albo co najmniej 3 razy w tygodniu. Po kilku tygodniach zauważysz widoczną poprawę wyglądu skóry. Układ limfatyczny usunie toksyny i obrzęki, a skórka pomarańczowa będzie mniej widoczna. Efekty szczotkowania to również gładkie i jędrne ciało oraz lepsze krążenie krwi. Takie masaże to też sposób na pozbycie się problemu zimnych dłoni i stóp.
Najlepsze efekty w walce z cellulitem daje połączenie wszystkich metod. Regularne masowanie ciała szczoteczką pobudzi krążenie krwi i limfy i usunie zrogowaciały naskórek. Dzięki temu składniki zawarte w kosmetykach zadziałają skutecznie i poprawią kondycję skóry.